Kırmızı Ayva Türleri ve Özellikleri
27 Haziran 2024

Kırmızı Ayva Türleri ve Özellikleri

Kırmızı Ayva

Kırmızı ayva, sert yapısı ve küçük çekirdekleriyle bilinen, mayhoş bir tada sahip bir meyvedir. Gövdesi kırmızı ve kahverengi tonlarında olup, kök yapısı derine doğru değil, yüzeyseldir. Dış kabuk rengi başlangıçta yeşilken, olgunlaştıkça kırmızıya döner. Genelde ayvanın sarı renkte olanı bilinirken, kırmızı ayvaya pek sık rastlanmaz. Türkiye'nin her yerinde üretimi yapılabilse de en çok Adapazarı'nda bulunur. Gülgiller familyasına dahil olan kırmızı ayva, A ve C vitamini açısından zengin, sağlıklı bir meyvedir. Ayva, meyve olarak tüketilebileceği gibi reçel ve marmelat yapımında da kullanılabilir. Kırmızı ayva, tatlı olarak da misafirlerimiz için iyi bir seçenektir. Tatlı ikram ederken kaymak ve cevizle süsleyebilirsiniz.

Kırmızı Ayvanın Özellikleri

Kırmızı ayva, elmaya benzerliğiyle de dikkat çeker. İlk kez görenler, kırmızı ayvayı elma zannedebilirler. Ayva suyu, solunum yollarında meydana gelen astım rahatsızlığının iyileşmesine katkı sağlar ve içerdiği bol miktarda mineral nedeniyle karaciğeri güçlendirir. Ayva çiçeğinden parfüm elde edilir ve kaynatılıp içildiğinde anne sütünü artırır. Ayva yaprağı kaynatılıp içildiğinde idrar yolundaki iltihapları temizler. Yaprakları kozmetik ve ilaç sanayisinde de kullanılır. Kış meyvesi olan ayva, soğuk hava şartlarına dayanıklıdır. Ayvanın en iyi hali büyük ve sert olanıdır; iyice olgunlaşmadan yenilmesi tadı açısından tavsiye edilmez. Sarı ayvada bulunan tüyler, kırmızı ayvada yoktur, bu yüzden tüylerden rahatsız olanlar için kırmızı ayva iyi bir seçenektir. Kırmızı ayva, sarı ayvaya oranla biraz daha ekşidir. Çiğ olarak yenilebildiği gibi pişirilerek de tüketilebilir. Pişirildiğinde hoş kokulu ve lezzetli bir tada sahip olur. Ayvanın içerdiği yüksek pektin, metal ile temas ettiğinde zarar verebilir; bu nedenle dişleyerek yemek daha faydalıdır. Ayva çekirdeklerini ılık suda bir gün beklettiğimizde jel kıvamına gelir. Bu jeli yüzümüze sürüp 20 dakika sonra yıkadığımızda sivilcelere iyi geldiğini görebiliriz.

Kırmızı Ayvanın Faydaları

  • Kemikleri güçlendirir
  • Gün boyu zinde kalmayı sağlar
  • Baş ağrısına iyi gelir
  • Sindirim sistemini düzenler
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Kilo vermek isteyenlere destek olur
  • Tokluk hissi verir
  • Bağırsak hastalıklarından kurtulmaya yardımcı olur
  • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir

Ek olarak, kırmızı ayva içerdiği antioksidanlarla vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerinden korur ve cilt sağlığını destekler. Kırmızı ayva tüketimi, kalp sağlığını korumaya yardımcı olabilir ve kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine katkı sağlar. Bu özellikleriyle kırmızı ayva, sağlıklı bir yaşam için önemli bir meyvedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ays

19 Nisan 2024 Cuma

Bu ayvayı ilk gördüğümde bunun genetiği değişmiş dedim. Hem ayva hem armut hem de elma tadı aldım. Dokusu olgun kırmızı elma gibi helvaya benziyor. Tadı armut karışımı ama ayva tadı baskın. Çok lezzetli. Ayva yiyemeyen bunu kesinlikle yer. Çünkü tadı normal ayvadan daha tatlı. Ekşi diyen arkadaş yeşilken yemiş olmalı. Kırmızı iken yiyin. Taa ki yapraklarını görene kadar ayva olduğuna inanmadım. Ikram eden kişi bahçedeki üzerinde meyveleri hala duran ağacı gösterdiğinde ağacın ayva ağacı olduğuna kanaat getirdim.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Bu ilginç deneyimi paylaştığınız için teşekkürler! Ayva hakkında bu kadar detaylı ve olumlu bir yorum duymak güzel. Gerçekten de bazı meyveler olgunlaştığında tat ve doku bakımından şaşırtıcı olabiliyor. Sizin de belirttiğiniz gibi, doğru zamanda ve olgunlukta tüketmek tadını daha da iyi hale getirebilir. Ayvayı sevmeyenler bile bu şekilde denediklerinde fikrini değiştirebilir. Afiyet olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Ayva Neye İyi Gelir?

Ayva Neye İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayva Yaprağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ayva Yaprağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Ayva Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Ayva Yemenin Faydaları Nelerdir?

Ayva Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Ayva Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Ayva Çekirdeği Kürü Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ayva Çekirdeği Kürü Nedir ve Nasıl Yapılır?

Şeker Hastaları Ayva Yiyebilir mi?

Şeker Hastaları Ayva Yiyebilir mi?

Güncel

Ayva Kaç Kalori?

Ayva Kaç Kalori?

Güncel

Ayva Şurubu Tarifi ve Malzemeleri

Ayva Şurubu Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Gebelikte Ayva Yemenin Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Ayva Yemenin Faydaları Nelerdir?