ayvatatlisi.gen.tr https://www.ayvatatlisi.gen.tr Ayva Tatlısı, Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, ayvatatlisi.gen.tr Thu, 21 Mar 2013 00:00:00 +0000 Sun, 08 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Kırmızı Ayva https://www.ayvatatlisi.gen.tr/kirmizi-ayva.html Sat, 10 Nov 2018 18:24:37 +0000 Kırmızı Ayva, Sert,küçük çekirdekli mayhoş bir tada sahip meyvedir. Gövdesi kırmızı ve kahverengidir. Kök yapısı derine doğru değil, yüzeyseldir.Dış kabuk rengi önce yeşildir olgunlaştıkça kırmızı ol Kırmızı Ayva, Sert,küçük çekirdekli mayhoş bir tada sahip meyvedir. Gövdesi kırmızı ve kahverengidir. Kök yapısı derine doğru değil, yüzeyseldir.Dış kabuk rengi önce yeşildir olgunlaştıkça kırmızı olur. Genelde ayvanın sarı renkte olanı bilinir. Kırmızı ayvaya pek az rastlarız. Türkiye'nin her yerinde üretimi yapılabilir; fakat en çok rastlanılan yer Adapazarı'dır. Gülgiller familyasına dahil bir meyvedir. Ayva içerisinde A ve C vitamini bulunduran sağlıklı bir meyvedir. Ayvayı meyve olarak tüketebildiğimiz gibi reçel ve marmelat  da yapılabilir. Kırmızı ayva tatlı olarak ta misafirlerimiz için iyi bir seçenektir. Tatlı ikramımızı yaparken kaymak ve cevizle süsleyebilirsiniz. 

Kırmızı ayva, elmaya benzerliğiyle de dikkat çeker. Kırmızı ayvayı ilk defa görenler elma zannedebilir. Ayva suyu solunum yollarında meydana gelen astım rahatsızlığının iyileşmesine katkı sağlar. İçerisindeki bol miktarda mineralden dolayı karaciğeri güçlendirir. Ayva çiçeğinden parfüm elde edilir. Ayva çiçeği kaynatılıp içildiğinde de anne sütünü arttırır. Ayva yaprağı kaynatılıp içildiği takdirde idrar yolundaki iltihapları temizler. Ayva yaprakları kozmetik ve ilaç sanayisinde de kullanılır. Kış meyvesidir. Soğuk hava şartlarına dayanıklıdır. Ayvanın güzeli büyük ve sert olanıdır. İyice olgunlaşmadan yenilmesini tadı açısından tavsiye edilmez. Sarı ayvada olan tüyler kırmızı ayvada yoktur. Tüylerden rahatsız olan için kırmızı ayva iyi bir seçenektir. Kırmızı ayva sarı ayvaya oranla biraz daha ekşidir. Çiğ yenilebildiği gibi pişirilerekte yenilebilir. Pişirildiği zaman hoş kokulu, güzel, leziz bir tadı olur. Ayvanın içeriğinde bulunan yüksek pektin metal ile buluşursa metalin içerisindeki zealin maddeyle pektin birleşir ve ayvanın faydasından çok zararını görürüz. Bu sebeple dişleyerek yemekte fayda vardır. Ayva çekirdeklerini ılık suda ağzı açık bir şekilde 1 gün bıraktığımız zaman içerisindeki pektinden dolayı jel kıyamına gelecektir. Bu jeli yüzümüze sürüp 20dk sonra yıkayalım, sivilcelere iyi geldiğini bir kaç denemeden sonra göreceksiniz.

 Kırmızı AyvaKırmızı ayva faydaları

 • Kemikleri güçlendirir
 • Gün boyu zinde kalmamızı sağlar
 • Baş ağrısına iyi gelir
 • Sindirim sistemini düzenler
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Kilo vermek isteyenlere destek olur
 • Tokluk hissi verir
 • Bağırsak hastalıklarından kurtulmaya yardımcı olur
 • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
]]>
Ayva Çayı https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-cayi.html Sun, 11 Nov 2018 04:02:36 +0000 Ayva Çayı; Ayva özellikle de kış aylarında bol miktarda ve kolayca bulunabilen sağlık bakımından oldukça faydalı olan bir kış meyvesidir. Ayva, B2, A ve C vitaminleri içermektedir. Ayrıca ayva sodyum, kalsiyum, potasyum v Ayva Çayı; Ayva özellikle de kış aylarında bol miktarda ve kolayca bulunabilen sağlık bakımından oldukça faydalı olan bir kış meyvesidir. Ayva, B2, A ve C vitaminleri içermektedir. Ayrıca ayva sodyum, kalsiyum, potasyum ve fosfor açısında oldukça zengindir. Yurdumuzda bütün Anadolu'da özellikle de batı kesimde çok fazla yetiştirilir. Ayvanın faydaları yüzyıllar öncesinden keşfedilmiş Yunan kültüründe evlilik seremonisinde mutluluk ve ahenk oluşabilmesi için damat ile gelin tarafından ayva yenmektedir. Yunan kültüründe yapılan  bu adet Orta çağ dönemine kadar sürmüştür. Halk arasındaki inanış türüne göre ise gebelik döneminde ayva tüketen bir bayanın çocuğunun çok güzel olacağı düşünülürdü. Ayva reçel, komposto, çay, ve kumaş boyamada kullanılmaktadır. Taze olarak meyvesi yenir. Boğaz, göz, kalp, mide, bağırsak, ağız ve akciğer ile alakalı rahatsızlıklarda ayva yenmesi önerilmektedir. 

Ayva Çayının Faydaları Nelerdir
 • Karaciğerin düzenli çalışmasına ve temizlenmesine yardımcı olur.
 • Kalpte hissedilen ağrıya çok iyi gelir.
 • Hazımsızlık sorununa çok iyi gelir.
 • Sakinleştirici özelliği vardır.
 • Adet sancılarını dindirmede yardımcıdır.
 • İdrar yolunda oluşan iltihaplanmalara iyi gelir.
 • Sindirime ekşime sonucunda kusmaya çok iyi gelir.
 • Uykusuzluğu bire birdir.
 • İshali keser.
 • Boğaz şişliğini ve boğaz ağrısını gidermektedir.
 • Kirpi, göz beyazı ve göz kapağı iltihaplanmalarına iyi gelir.

Ayva Çayı İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • bir avuç ada çayı
 • iki tane küçük boy ayva
 • dört tane kakule
 • bir adet çubuk tarçın
 • iki diş sarımsak

Ayva ÇayıAyva Çayının Yapılışı

Bu şifa deposu çayı yapmak için öncelikle ayvaları iyice yıkayın. Kabuklarını kesinlikle soymadan ve çekirdeklerini çıkarmadan iri parçalar şeklinde doğrayın. Daha sonra küçük bir tencere içine karanfili, tarçını, ayvayı ve kakuleyi koyarak üstüne tam beş bardak su ilave edin. Sonra karışımı kaynamaya bırakın. Tencere içindeki su kaynadıktan sonra ocağın altını kısarak beş dakika daha tıngırdatın. Ayva ile baharatların kokusu çıkmaya başladığında ada çayını tencere içine ilave edin. Daha sonra tencerenin kapağını kapatın. Tencereyi ocaktan indirin. Yedi, sekiz dakika kadarda ada çayını demleyin. Daha sonra yapmış olduğunuz ayva çayını süzün. Fincana koyduğunuz çayı eğer ister iseniz bal ile tatlandırarak servis yapın.

Afiyet Olsun.
]]>
Rendelenmiş Ayva Reçeli https://www.ayvatatlisi.gen.tr/rendelenmis-ayva-receli.html Mon, 12 Nov 2018 03:33:33 +0000 Rendelenmiş ayva reçeli, kahvaltılarda eşsiz bir lezzet olan rendelenmiş ayva reçeli oldukça vitaminli sağlıklı bir reçel çeşidi olarak tüketilir. Ayva reçeli özellikle kış aylarında tüketilen reçel çocuklar içind Rendelenmiş ayva reçeli, kahvaltılarda eşsiz bir lezzet olan rendelenmiş ayva reçeli oldukça vitaminli sağlıklı bir reçel çeşidi olarak tüketilir. Ayva reçeli özellikle kış aylarında tüketilen reçel çocuklar içinde çok tercih edilen bir reçel dir. Aynı zamanda ayva reçeli tatlı olarak ta tüketilir. Ayva kış mevsiminde oluşan bir meyve olarak yaza hazırlanan çeşitli tatlı, meyve ve reçel olarak tercihler arasındadır. Ayvanın sert ve bol sulu olması ayrıca renginin görüntüsü ile pazarlarda günlük ve taze olarak almamak mümkün değildir. Kış aylarında bolca tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Bir çok kişinin ayvayı yerken zorlandığı olabilir. Bu gibi durumlarda ayva yiyemeyen kişilerce konposto ve reçel olarak tüketilebilir. Ayva dilimlenerek tüketilemiyor ise rende yapılarak tüketilmesi mümkündür. Ayrıca rendelenmiş ayva reçeli yaparken hem pratik olması hem kıvama gelesi açısından daha kolay olacaktır. Pişmesi açısından düşünülür ise ayva reçelini rendelenmiş olarak tasaruf edeceğinizi görürsünüz.

Yapacağınız ayva reçeli ise ayvanın iri olması nedeni ile oldukça bereketli bir reçel olacağını görürsünüz. Yapılan ayva reçelinden 2 veya 3 kilodan oldukça fazla reçel elde edilmesi mümkündür. Ayvanın bu arada faydaları saymakla bitirilemez. Mide hastalıklarından tutun, genel olarak vücudunuzdaki hemen bütün organlara ayrı bir fayda sağlamaktadır. Ayvada bulunan vitaminler  C- B2- A vitaminler olarak oldukça zengindir. Rendelenmiş ayva reçeli olarak tüketilmesi bile alacağınız vitaminlerle vücudunuza her şekilde faydası olacaktır.

Rendelenmiş Ayva ReçeliRendelenmiş ayva reçeli için gerekli malzemeler:
 • 3 kg ayva 
 • 2 kg toz şeker
 • 3 su bardağı çeşme suyu
 • 1 limonun yarısı sıkılmış olmalı
Rendelenmiş ayva reçeli yapılışı tarifi: 

Ayvaları güzelce yıkayalım ve soyalım. Soyulan ayvaları geniş bir kap içerisine rendeliyelim. Rendelenen ayvaların çekirdeklerini yapılacak olan rendelemiş ayva reçeline ekleyeceğimiz için atmayalım. Büyük bir tencere içerisine ayvaları rendelenmiş olarak koyalım. Üzerine 3 su bardağı suyu ekleyip güzelce kaynatalım. Yaklaşık 10 dakika kaynamalıdır, ve üzerine 2 kg toz şekerini ilave edelim. Ateşimiz kısık olmalı rendelenmiş ayva reçeli koyu kıvama gelene kadar pişmesini sağlayalım. Bu arada karıştırmayı unutmamalıyız. Güzelce kıvama gelen reçelimize yarım olan limon suyumuzu dökelim. Yaklaşık bir 10 dakika daha pişirip altını kapatınız. Soğumaya bırakarak güzelce kavanozlara koyarak yemeye hazır halii almasını sağlayalım. 

Afiyet olsun.
]]>
Vişneli Ayva Tatlısı https://www.ayvatatlisi.gen.tr/visneli-ayva-tatlisi.html Tue, 13 Nov 2018 02:19:30 +0000 Vişneli Ayva Tatlısı; Vişne meyvesinin Latince ismi Prunus Cerasusdir. Gilerer Latince Rosaceae ailesinden gelen görüntü olarak kiraza benzeyen tadı aynı kirazı andıran ancak kirazdan daha mayhoş ve daha ekşi olan bir meyve t Vişneli Ayva Tatlısı; Vişne meyvesinin Latince ismi Prunus Cerasusdir. Gilerer Latince Rosaceae ailesinden gelen görüntü olarak kiraza benzeyen tadı aynı kirazı andıran ancak kirazdan daha mayhoş ve daha ekşi olan bir meyve türüdür. Vişne meyvesinin çeşitli birçok kaynakta Ana vatanı olarak Kuzey Anadolu ve Hazar Denizinde kalan kısım olarak kabul edilir. Vişnenin botanik alandaki ismi ise P.cerasus olan bu meyvenin bugün ise Giresun bölgesinden geldiği bilinir. Kiraz ve vişnenin arasında çok ciddi anlamda farklılık yoktur. Vişne ağacının yaprak kısımları ise kiraz ağacının yapraklarına göre daha da küçüktür. Dalları ise kiraz ağacına göre daha yaygın ve daha sıktır. Vişne meyvesi günümüzde İran'ın kuzeyinden Türkmenistan'ın arasında yer alan bölgede çıkar oradan da Avrupa'ya kadar yayıldığı bilinir. Vişne ağacının Anayurdu Anadolu ile Balkanlar olan vişne ağacı iki, yedi metreye civarında uzunluğu olabilir. Tahmin edilenin tam aksine dört yaşından itibaren meyve verebilen kiraz ağacı kırk, elli sene kadar yaşar ve meyve verir. Bu harika meyveden bahsettikten sonra şimdi de bu meyveyi kullanarak oldukça hafif, lezzetli bir tatlı yapacağız.

Vişneli Ayva Tatlısı İçin Gerekli Olan Malzemeler

 • bir adet limon
 • sekiz tane ayva
 • beş, altı adet karanfil
 • üç buçuk su bardağı kadar toz şeker
 • beş yüz gram vişne
 • iki buçuk su bardağı su
Süslemek İçin
 • toz yeşil fıstık (tümde kullanabilirsiniz)
 • kaymak

Vişneli Ayva TatlısıVişneli Ayva Tatlısı Yapılışı

Hem oldukça hafif, lezzetli ve meyveli bu tatlıyı yapmak için öncelikle ayvaları iyice yıkayın. Kabuklarını soyun pişireceğiniz tencerenin en altına ayvaların kabuklarını bir kat olacak şekilde dizin. Ayvaların çekirdek kısımlarını çıkarın çekirdeklerini de tencere içine serpiştirin. Daha sonra vişneleri de ilave edin. Ayvaları yıkayıp hepsini de soyduktan sonra hiç bekletmeden limonlu su ile iyice ovun. Bu işlemi de yaptıktan sonra ayvaların oyuk olan kısımları üstte olacak şekilde tencerenin içine dizin. Daha sonra ayvaların üstüne karanfil, toz şeker ve suyu ilave edin. Tencerenin kapağını kapattıktan sonra sonra kısık ateş üzerinde yaklaşık bir buçuk, iki saat civarında kontrol ederek pişirin. Ayvalar ve vişnelerin piştiğinden emin olduktan sonra hiç bekletmeden servis tabağı içine alarak üstüne kalan suyu da ekleyin. Suyu ayvanın çekirdeklerinden dolayı koyu bir kıvam alıyor. Hatta biraz bekledikten sonra jöle kıvamına geliyor. Eğer suyunu buzdolabında bekletir iseniz daha da katılaşır kahvaltılarda kaymak ile yiyebilirsiniz. Çünkü reçel gibi oluyor. Vişneli ayva tatlısı hazır. Dolapta beklettikten sonra soğuk olarak kaymak ve üstüne ceviz, fındık, fıstık, badem vesaire servis edebilirsiniz. 

Afiyet Olsun.

]]>
Kremalı Ayva Tatlısı https://www.ayvatatlisi.gen.tr/kremali-ayva-tatlisi.html Tue, 13 Nov 2018 09:32:54 +0000 Kremalı ayva tatlısı, ayvalar artık pazar tezgahlarında yerini almaya başladığı aylarda, hepimizi severek yediği ayva tatlısı yapmamak olmaz elbette. Burada piyasadaki herhangi bir marketten aldığımız ayvalarla, şerbet veya t Kremalı ayva tatlısı, ayvalar artık pazar tezgahlarında yerini almaya başladığı aylarda, hepimizi severek yediği ayva tatlısı yapmamak olmaz elbette. Burada piyasadaki herhangi bir marketten aldığımız ayvalarla, şerbet veya tatlılarında kullanılan gıda boyalarına gerek olmadan, tamamen doğal rengi ile leziz ayva tatlısını evde yapabiliriz, üstelik hiçbir gıda boyası kullanmadan rengini vermemiz de mümkündür. Bunun için ayvanın çekirdeklerinide kabuklarını da kullanmanız yeterli olacaktır. Bu iş için ayvalarla birlikte kabuklarını ve çekirdeklerini tencereye ekleyip yaklaşık iki saat kısık ateşte kaynatmanız yeterlidir, Sonuç olarak hem içi hem dışı doğal renginde kıpkırmızı ayva tatlısı ortaya çıkmaktadır. Burada size doğal renginde kremalı ayva tatlısı nasıl yapılır, tarifini vermeye çalışalım. 

Kremalı ayva tatlısı için malzemeler
 • 6 Adet normal büyüklükte ayva
 • 2 Su bardağı su
 • 5 su bardağı toz şeker
 • 100 Gram ceviz içi

Kremalı ayva tatlısı  üzerinin kreması için malzemeler
 • 1 litre taze süt
 • 1 Su bardağı dolusu toz şeker
 • 1 Yemek kaşığı kadar nişasta
 • 1 Yemek kaşığına yakın un
 • 1 Yemek kaşığı civarında pirinç unu
 • 1 Paket vanilya
 • Üzeri için öğütülmüş yeşil fıstık
Kremalı Ayva TatlısıKremalı ayva tatlısı yapılışı,

Ayvaları iyice yıkanıp baş kısmı, kabukları soyularak ikiye kesilerek tencereye yerleştirilip üzerine su eklenir, iç çekirdek kısımı ve son kısım düzgünce kesilerek çıkarılıp onlarda tencereye konulur, normal ateşte beş dakika kadar pişirilir, beş dakika pişirme süresinden sonra üzerine beş su bardağı toz şekeri ekleyip kaynamaya başlamasından sonra, ocağın ateşini kısarak iki saat kadar pişirilir. Ayvalar piştikten sonra ocağın altı kapatılarak soğumaya bırakılır. 

Diğer taraftan üzeri için kremasının yapılmasına başlanır. Önce tencereye bir litre süt boşaltılır ve üzerine toz şeker, un, nişasta ve pirinç unu eklenip çırpma teli ile devamlı olarak çırparak krema pişirilir. Pişmeye yakın vanilya eklenir kremayı biraz daha çırparak krema koyu bir hal alıp göz göz olmaya başlayınca ocaktan alınır. Daha sonra soğumaya bıraktığımız ayvaları cam bir fırın kapını ısıttıktan sonra ayvaları cam kaba yerleştirilir ve ortalarına yarım ceviz içi konulur, üzerine daha önce hazırladığınız krema iyice yayıp soğumaya bırakılır. Kremanın üzeri kabuk bağlamaya başladıktan sonra, üzerine öğütülmüş yeşil fıstıkları serpiştirilir. Kremalı ayva tatlısı  hazır.

Afiyet olsun.   
]]>
Ayva Şurubu https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-surubu.html Tue, 13 Nov 2018 18:42:59 +0000 Ayva Şurubu, Gülgil familyasından olan ayva özellikle sonbahar mevsimin en kıymetli olan meyvelerinden birisidir. Ayva içinde bol miktarda vitamin barındıran içinde şeker, tanin, pektin ve çok zengin bir lif kaynağı olan meyvedir. Ayva Şurubu, Gülgil familyasından olan ayva özellikle sonbahar mevsimin en kıymetli olan meyvelerinden birisidir. Ayva içinde bol miktarda vitamin barındıran içinde şeker, tanin, pektin ve çok zengin bir lif kaynağı olan meyvedir. Çok yüksek besin bir değerine sahip ayva genellikle her bölgede yetiştirme açısından oldukça uygun olan meyvedir. Ayva sarı renkli ve farklı bir tada sahiptir. Ayva suyu hazırlanarak içilir ise, kişinin idrar sıkıntısına iyi gelerek idrar arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Ayrıca emziren annelerin göğüslerinde meydana gelen ağrıların kesilmesinde yararlıdır. Ayva hem şurup olarak hemde yendiği zaman oldukça faydalıdır, bunun için ayvanın insanlara çok faydası vardır. Özellikle ayva şurubu ishal durumunu engellemede çok faydalıdır, aynı zamanda sindirim sistemini güçlendirir, hem mide hem de bağırsaklarda mevcut olan mikroplardan koruyarak hazımsızlık sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayva mevsiminde mutlaka en fazla tüketilmesi gereken meyvelerin başında gelmektedir. Ayva şurubu oldukça kıymetli ve faydalı bir meyve olduğu için Osmanlı mutfağında en çok kullanılan meyvedir. Ayva şurup dışında reçel, meyve sularında, tatlılarda, marmelat olarak, puding ve jöle olarak en sık olarak tüketilen meyvedir.

Ayva ŞurubuAyva Şurubu İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 1 kilogram sarı ayva
 • Yarım kilo toz şeker
 • 1 litre su
 • 2 adet limon
Ayva Şurubunun Hazırlanışı, 

Ayva şurubunu hazırlamaya başlarken öncelikle ayvalar iyice yıkanır. Daha sonra yıkadığımız ayvaların kabuklarını soyalım ve dört parçaya bölelim. Dörde böldüğünüz ayvaları küçük olacak şekilde doğrayın ve şurubu hazırlayacağımız tencerenin içerisine koyalım. Ayvaların üzerine 100 gram şekeri, limonun suyunu ve limon parçalarını ilave edelim. En son tencerenin içerisine suyunu ekleyelim ve kaynaması için bırakalım. Kaynamış olan ayva şurubunun altını kapatalım ve ayvaların yumuşamasını bekleyelim. Kaynamış suyun içerisinde bekletilen ayvalar yaklaşık olarak 45 dakikadan sonra istenilen kıvamda yumuşar. Ardında yumuşamış olan ayvalar tülbent ya da bir süzgeç yardımı ile başka bir kabın içerisine süzülerek alınır. Daha sonra kalan 400 gram şekerin içerisine şeker eklendikten sonra kaynatılır ve şerbet kıvamına getirilir. Önceden hazırlamış olduğumuz ayva şurubu şerbet ile birleştirilir ve temiz cam kavanozun içine konarak soğuması için bir kenara kaldırılır. Ayva şurubunu serin ve kuru yerde muhafaza ederseniz altı ay bozulmadan kalabilir. Ayrıca isteğe göre ayva şurubunun içerisine balda ekleyebilirsiniz. Özellikle ayva şurubu yapmak için mümkünse ekşi ayvalar seçilmelidir. Hatta ayva şurubunun içerisine kakaola, mesteki safran ve zencefil eklendiği zaman ayva şurubu oldukça lezzetli oluyor. Ayva şurubu iyice soğuduktan sonra tüketebilirsiniz. 

Afiyet olsun.
]]>
Ayva Çiçeği https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-cicegi.html Wed, 14 Nov 2018 01:48:54 +0000 Ayva çiçeği, aslında bitkiler arasında çok önemli faydalar sağlayan bir bitkidir. Ülkemizde yaygın olarak yetişen ayva bitkisinin yaprakları ve özellikle çiçekleri, insanlarda son derece önemli etkiler yaparak gündeme gelmişt Ayva çiçeği, aslında bitkiler arasında çok önemli faydalar sağlayan bir bitkidir. Ülkemizde yaygın olarak yetişen ayva bitkisinin yaprakları ve özellikle çiçekleri, insanlarda son derece önemli etkiler yaparak gündeme gelmiştir. Faydaları bilimsel olarak da kanıtlanış olan ayva çiçeği, doğru bir şekilde kullanıldığında istenen sonucu kişiye vermektedir. Tabiki ayva çiçeğinin etkileri her insanda aynı olmayabilir. Özelikle bu çiçek bazı insanlarda yan etkilere neden olabileceği için her zaman olumlu etkiler beklenmemelidir. Bilindiği gibi ayva çiçeği pembe ve beyaz renklerinin karışımında oluşmaktadır. Bu nedenle hem görüntüsü hem de faydalarıyla insanlar tarafından sevilen bir bitkidir. Ayva çiçeği, herhangi bir işlem yapılmadan da tüketilebilir. Tadında herhangi bir acılığın olmaması nedeniyle bu çiçeği çocuklarınıza da güvenle yedirebilirsiniz. Fakat belirtmek isterim ki bu çiçekten daha fazla fayda alabilmek için bu çiçeğin öncelikle bazı işlemlerden geçmesi gerekmektedir. Genel olarak bu çiçek belli işlemlerden geçtikten sonra çay haline getirilir ve bu şekilde tüketilir. Ayva çiçeği ile yapılan çayın, düzenli olarak kullanılması durumunda birçok fayda insanlara kazandırılabilmektedir. Fakat daha önceden de belirttiğimiz gibi ayva çiçeği çayı, bazı insanlar tarafından kullanılmamalıdır. Bu kişileri birazdan detaylı olarak belirteceğiz.

Ayva çiçeği faydaları nelerdir
 • İnsanlarda yaygın olarak meydana gelen damar sertliği problemi için bire bir faydalar sağlamaktadır. Özellikle uzun süreli kullanımlarda insanlarda çok ciddi etkilere neden olur. Eğer sizlerde de damar sertliği gibi bir durum söz konusuysa, her gün en az bir bardak ayva çiçeği çayı tüketmelisiniz. 
 • İnsanlarda bu bitki çiçeğinden yapılmış çayın kullanılması durumunda cinsel istekte artacaktır. Bu nedenle cinsel problemleri olan insanlarda da bu bitki çayı kullanılabilir. 
 • Günümüzde birçok kişide görülen hazımsızlık problemi için ayva çiçeği çayı çok olumlu etkilere neden olur. Bunun için hazımsızlık ya da gaz sancısı gibi sorunların giderilmesi için ayva çiçeği kullanılabilir. 
 • Özellikle çocuklarda sık sık karşılaşılan ishal durumlarında bu bitki çiçeğini kullanabilirsiniz. Eğer sizlerde de bu gibi bir durum varsa hemen düzenli bir şekilde bu bitki çayını kullanabilirsiniz. 
 • Ayva çiçeği, direk olarak balla karıştırılarak tüketildiğinde çok etkili bir şekilde insanlarda görülen baş ağrısını keser. Bu nedenle kronik bile olsa baş ağrısı sorunu olan insanlar bu bitkinin çiçeğini kullanabilir. 
 • Ayva çiçeği, çay yapılarak kullanıldığında insanlarda meydana gelen nezle, grip gibi soğuk kış hastalıklarının önüne geçer. Bu nedenle ayva çiçeğini bol bol çay yaparak tüketebilirsiniz.
Ayva ÇiçeğiAyva çiçeğini kullanmaması gereken kişiler:

Hamile olanlar: Hamile olan bayanlarda sadece ayva çiçeği değil, diğer birçok bitki çayı da kesinlikle doktor kontrolü ve doktor bilgisi olmadan tüketilmemelidir. Aksi durumlarda hem anne hem de bebek bu durumdan zarar görebilir. Eğer kişi bu bitki çayını kullanmak istiyorsa bu durumlarda doktora giderek doktorundan tavsiye edinebilir. 

Küçük çocuklar: Tıbbi olarak 6 yaşından daha küçük olan çocukların faydalı da olsa ayva çiçeği gibi bitki çaylarından uzak durması gerekmektedir. Bu gibi çaylar, küçük yaştaki çocuklarda çok ciddi bir şekilde alerjiye neden olur. 

Yaşlılar: 70 yaşından daha büyük olan insanlarda da bu bitkinin ve bitki çayının kullanımı zararlı etkilere neden olabilecektir. Bu nedenle yaşı 70'i geçmiş olan insanlarda da ayva çiçeği ciddi sorunlara neden olacaktır. 
]]>
Ayva Çekirdeği Jeli https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-cekirdegi-jeli.html Wed, 14 Nov 2018 02:54:38 +0000 Ayva çekirdeği jeli;kolayca evde hazırlanabilecek tamamen doğal bir üründür. Ayva çekirdeği jeli daha çok cilt ve saçlar için tercih edilmektedir. Ayva çekirdeği jeli cilt üzerinde oldukça büyük etkilere sahiptir. Ayva Ayva çekirdeği jeli;kolayca evde hazırlanabilecek tamamen doğal bir üründür. Ayva çekirdeği jeli daha çok cilt ve saçlar için tercih edilmektedir. Ayva çekirdeği jeli cilt üzerinde oldukça büyük etkilere sahiptir. Ayva çekirdeği içeriğinde barındırdığı antioksidan sayesinde genel olarak insan vücuduna fayda sağlamaktadır. Ayva çekirdeği antioksidanın yanı sıra paraben ve parafin içermektedir. Ayva çekirdeği jeli yaparken ayva çekirdeklerini su ile kaynatma amacı ayva çekirdeğinin içeriğindeki antioksidan, paraben ve parafini suya bırakmasını sağlamaktır. Oluşan jel doğal ve organik olduğu için zarar vermez. Üstelik hassas ciltlerde de kullanılabilmektedir. Ayva çekirdeği jelini tüm çilt çeşitlerine sahip olan insanlar rahatlıkla kullanabilir. Cilt lekelerini giderme ve canlılık sağlama genç bir görünüm ve gergin bir cilt isteyen tüm insanlara önerilecek olan ayva çekirdeği jeli korkmadan kullanabileceğiniz bir üründür. Kendi ellerinizle tamamen doğal hazırlanan bu ürün buzdolabında 1 hafta saklanabilmektedir. Azar azar ölçülerle 1 haftalık jel elde edebilirsiniz. Hazırladığınız ve 1 hafta kullanabileceğiniz ayva çekirdeği jeli cildinizde büyük değişimler sağlayacaktır.

Ayva Çekirdeği JeliAyva çekirdeği jeli için malzemeler:
 • Yarım kilo ayva çekirdeği
 • Bir miktar temiz su
 • Ayva çekirdeği jelini saklayabileceğiniz kapaklı bir kab
Ayva çekirdeği jelinin yapılışı:

Ayva çekirdeklerine orta boy bir tencereye boşaltıp 2 veya 3 su bardağı su ile kaynaması beklenir. Ayva çekirdeği kaynadıktan sonra 9-10 dakika daha kaynamasına musade edilir. Sonra soğumaya bırakabilirsiniz. Soğuyan karışımı bir kap içerisini koyarak 5 gün bekletin. Temiz ve hafif serin bir ortamda ağzı kapalı bir şişe içerisinde bekletebilirsiniz. Sonrasında çekirdeklerden arındırıp jeli kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ayva çekirdeği jeli faydaları:
 • Cildi pürüzsüz bir görünüme ulaştırır
 • Sivilce oluşumunu önler
 • Saçlarda kullanıldığı takdirde pamuksu ve ipeksi bir yumuşaklık verir
 • Ciltte yumuşak bir ten oluşmasını sağlar
 • Çıkan sivilceler üzerine uygulandığında sivilceleri söndürme özelliğine sahiptir.
 • Kaşlara uygulandığında kaş köklerini besler
 • Saçları canlı bir görünüme kavuşturur.
]]>
Kolay Ayva Tatlısı https://www.ayvatatlisi.gen.tr/kolay-ayva-tatlisi.html Wed, 14 Nov 2018 09:44:17 +0000 Kolay ayva tatlısı herkesin beğenerek yiyebileceği tatlar arasında yer alıyor. Oldukça hafif bir tatlı olduğundan herkesin gönül rahatlığıyla tüketebileceği bir meyve tatlısı olan kolay ayva tatlısını sade bir şeki Kolay ayva tatlısı herkesin beğenerek yiyebileceği tatlar arasında yer alıyor. Oldukça hafif bir tatlı olduğundan herkesin gönül rahatlığıyla tüketebileceği bir meyve tatlısı olan kolay ayva tatlısını sade bir şekilde tüketebileceğiniz gibi bir parça kaymak ile de sunumunu gerçekleştirebilirsiniz. Yaklaşık iki saat içerisinde rahatlıkla pişirebileceğiniz bu tatlıyı dilerseniz içerisine elma rendesi ekleyerek de rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu bakımdan kendi zevklerinize uygun şekilde pişirmenize müsait bir tatlı olduğunu görebilirsiniz.

Kolay Ayva Tatlısı Malzemeleri
 • 3 adet orta boy ayva
 • 1 su bardağı su
 • 1 adet çubuk tarçın
 • 3 adet karanfil
 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • Kaymak
 • Ceviz kırıkları
Kolay Ayva TatlısıKolay Ayva Tatlısı Hazırlanışı

İlk olarak ayvaları yıkayarak kabuklarını soyuyoruz ve çekirdek yuvalarını da çıkararak bir kenarda bekletiyoruz. Kabuk ve çekirdek yuvalarını da daha sonra tatlıya renk vermesi için kullanacağımız için kesinlikle bu kısımları atmıyoruz. İlk olarak ayva kabuklarını tenceremizin dibine yerleştiriyoruz. Üzerine ortadan ikiye ayırdığımız ayvaları yerleştirerek kalan kabukları ve çekirdekleri aralara sıkıştırıyoruz. Son olarak çubuk tarçını ve karanfili yerleştirip suyu ekliyoruz. Suyu bir taşım kaynattıktan sonra ayvaların üzerine eşit bir şekilde toz şekeri serpiştiriyoruz. Eğer daha hafif bir kolay ayva tatlısı istiyorsanız şekerinizi su bardağı yerine çay bardağı ölçüsü ile yapabilirsiniz.

Toz şeker eklendikten sonra tencerenin kapağı kapatılır ve ayvalar kısık ateşte pişmeleri için bırakılır. Yaklaşık olarak 1 saat 45 dakika içerisinde kaynamış olan ayvaların kıvamını ve rengini alması için bu süreye ihtiyaç duyulmaktadır. Ara ara ayvalarınızı kontrol edin ki dibi yanmasın. Gerçi tencerenin tabanına serdiğiniz elma kabukları yanmayı önleyecek olsa da her ihtimale karşı siz ara sıra kontrol edin. Siz bu sırada kolay ayva tatlısı için şerbetten ara sıra ayvalara dökmeyi ihmal etmemelisiniz. Ayvaların üstü pişmiyor diye endişe ediyorsanız ara sıra ters düz edebilirsiniz. Ayvalar piştikten sonra servis tabağına alıp soğuduğunda üzerine bir top kaymak koyup ceviz kırıklarından serpiştirerek servis edebilirsiniz. Kolay ayva tatlısı hazır.

Afiyet Olsun...
]]>
Diyette Ayva https://www.ayvatatlisi.gen.tr/diyette-ayva.html Thu, 15 Nov 2018 04:54:41 +0000 Diyette ayva, ayva son derece vitaminli bir meyve olarak bilinmektedir. İçerisinde bulunan A ve C vitaminl sayesinde bir çok hastalıktan bizi korumaktadır. Sağlık açısından bakılır ise ayvanın bir çok yararı vardır. Ayrıca Diyette ayva, ayva son derece vitaminli bir meyve olarak bilinmektedir. İçerisinde bulunan A ve C vitaminl sayesinde bir çok hastalıktan bizi korumaktadır. Sağlık açısından bakılır ise ayvanın bir çok yararı vardır. Ayrıca diyette ayva kullanılması diyetisyen doktorları tarafından verilerek hastalara tercih edilir. Ayva sadece meyve olar değil bir çok bol çeşidi ile reçeli, meyvesi, ve salatalara kullanılması olarak ta tercih edilir. Diyette ayvanın tercih edilmesi sindirim sistemi ve kabızlık gibi sorunu olan hastalara oldukça fayda sağlamaktadır. Kış aylarında bulunan ayva çekirdeği ve yaprağı ve bütünü olarak tatlı ve bol sulu olarak bilinen meyvedir. Diyette ayva tüketilmesi sebebi o kadar fazla içinde bulunan bol lif, vitamin, ve tok tutma özelliğine sahip olma nedeni ile diyeler de tercih edilir. Ayva yapılan diyetlerde yemeklerden önce 1 su bardağı ayva suyu içilmesi insülin değerini sağladığı diyetisyenler tarafından onaylanmıştır.

Bu sebepten dolayı ise diyet yapan kişinin iştahı kesilerek daha az yemek tüketerek daha sağlıklı zayıflamaya yardımcı olacaktır. Bir çok kişi için zayıflamak sorun iken yapılan diyette ayva listelerinde zayıflamaya yardımcı olma özelliğine sahip olan ayvanın, aslında her hastalığa deva olduğunu bilmelisiniz. Ayva tüketmenin sağlığa ne kadar yararı var ise çok aşırı zayıflama uğruna bilinçsizce tüketildiği taktirde kişi zarar görebilir. Bu önemli bir ayrıntıdır. Ayva zayıflatma özelliği ile kişiler tarafından gün boyu tüketilmemelidir. Diyette ayva miktarı oldukça önemlidir. Bu yüzden bunu diyetisyen hekiminiz ayarlamalıdır. Bayanların zayıflama uğruna abartarak tüketiği bir çok besin ve gıdalardan çok fazla yedikleri için zarar gördükleri bilinmektedir. 

Diyette AyvaDiyette ayva kürü için gerekli malzemeler:
 • 1 adet orta büyüklüğünde ayva
 • 1 adet orta boy büyüklüğünde elma
 • 1 adet orta boy büyüklüğünde armut
 • 1 fincan pekmez
Diyette ayva nasıl tüketilmeli: 

1 adet ayva yıkanarak oradan ikiye kesilmelidir. Kesilen ayvanın çekirdekleri ile beraber bir kap içerisinde haşlayın. Haşlanmış olan ayvanın ortasına 1 adet elma ve armutu rende yapın ve haşlanan ayvaların içine rendelenen elma ve armutu koyun küçük bir borca ma yerleştirin ve 10 dakika fırında pişirin. Pişen ayvanızı fırından alarak soğumaya bırakın yarım saat sonra üzerine 1 fincan pekmezi ayvanın üzerinde gezdirin. Yaptığınız diyette ayva tüketmeniz gereken miktar olarak doğru olanıdır. Sağlıklı zayıflama ve diyet uygulaması için son derece diyette ayva olarak bu şekil tüketilmesi son derece doğru bir uygulamadır. Diyetisyenler tarafından önerilen ayva son derece sağlıklı kilo verdirebilir. 

Afiyet olsun.
]]>
Hamilelikte Ayva Yemek https://www.ayvatatlisi.gen.tr/hamilelikte-ayva-yemek.html Thu, 15 Nov 2018 07:23:02 +0000 Hamilelikte ayva yemek, hamilelik sürecince ne yediğimize dikkat etmeliyiz. Ayvanın yararları hamilelik sürecinde de etkilidir. Hamile bayanın sık sık ayva tüketmesi bebeğin sağlıklı doğmasına yardımcı olur. Ayvanın içerisi Hamilelikte ayva yemek, hamilelik sürecince ne yediğimize dikkat etmeliyiz. Ayvanın yararları hamilelik sürecinde de etkilidir. Hamile bayanın sık sık ayva tüketmesi bebeğin sağlıklı doğmasına yardımcı olur. Ayvanın içerisinde şeker, pektin, tanen, organik asit, A vitamini, C vitamini ve bol miktarda mineral tuzlardan bulunmaktadır. Tohumlarında ise %14-18 oranında tutkal maddeler, %16-20 oranında yağ, yüksek oranda protein, renkli maddeler, az miktarda amygdalin ve emülsin vardır. Ayvanın kendisi  kadar yaprağı ve çekirdeği de bir o kadar faydalıdır.

Hamilelikte Ayva YemekHamilelikte ayva Yemenin faydaları:
 • Ayvanın içerisinde zengin besin lifleri bulunur. Hamilelik süresi boyunca ishal ve kabızlıktan korumak için etkilidir. Ayvanın içerisindeki besin lifleri suda çözünen ve çözünmeyen olarak iki ayrılır. Bu durumda kabızlık durumunda dışkı yumuşar, ishal durumunda ise dışkı katılaşır.
 • Antioksidan vitaminler arasında bulunan C vitamini, hamilelik sürecinde vücutlarını toksinlere karşı korumuş olur.
 • Ayvanın içeriğindeki zengin potasyum sayesinde kan basıncı dengelenir ve tansiyonunun dengede kalmasını sağlar.
 • Yapılan araştırmalara göre, ayvanın hamilelik döneminde kadınların böbrek taşı oluşumuna engel olmaktadır. Bu dönemde böbrek rahatsızlığı olan bayanlar günde bir tane ayva tüketmeleri faydalı olacaktır.
 • Ayvanın içindeki yüksek antioksidan sayesinde kötü kolesterole engel olup, iyi kolesterolü dengede tutmasına yardımcı olur.
 • Hamilelik döneminde oluşan eklem ağrılarına ayva ezmesi sürülürse ağrı hafiflemiş olur.
 • Özellikle kış mevsiminde nezle ve grip gibi hastalıklara iyi gelmektedir.
 • Ayva hamilelik döneminde enerji verir.
 • Ayvanın çekirdeklerini kaynatarak elde edilen yapışkan madde hamilelik sürecinde oluşan göğüs ucu çatlaklarına sürülürse iyileştirir.
 • Ayva kalbin korunmasını sağlar.
 • İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.
 • Doğumun kolay geçmesi için ayvanın kendisi ve çekirdeği kaynatılıp içilmelidir.
 • Ayvanın suyu iştah açar.
 • Ayva mide bulantısına  iyi gelmektedir.
 • Hamile bayanların sütten dolayı göğüslerinin şişip sancı yaptığında ayva ile balı pişirip lapa halinde göğüsün üzerine konursa ağrıyı keser ve şişkinliği de indirmiş olur.
]]>
Elmalı Ayva Tatlısı https://www.ayvatatlisi.gen.tr/elmali-ayva-tatlisi.html Thu, 15 Nov 2018 09:47:06 +0000 Elmalı ayva tatlısı, ayva tatlısı ülkemizde sevilerek tüketilen tatlılar arasında yer alır. Ayva tatlısı genellikle sade aya tatlısı ve kaymaklı ayva tatlısı olarak yapılır.en fazla tercih edilen ayva tatlısı ise kaymaklı Elmalı ayva tatlısı, ayva tatlısı ülkemizde sevilerek tüketilen tatlılar arasında yer alır. Ayva tatlısı genellikle sade aya tatlısı ve kaymaklı ayva tatlısı olarak yapılır.en fazla tercih edilen ayva tatlısı ise kaymaklı ayva tatlısıdır. Bunların yanında birde elmalı ayva tatlısı vardır. İşte şimdi size elmalı ayva tatlısının tarifini vereceğim.

Elmalı Ayva Tatlısı İçin Malzemeler:
 • 5 adet ayva 
 • 2 su bardağı şeker
 • 2-3 adet karanfil 
 • 2 bardak su
 • 2 tane elma
 • 4-5 tane ceviz
 • Yarım bardak toz şeker
 • 1 paket krem şanti
 • 1 bardak süt
Elmalı Ayva Tatlısı Hazırlanışı: İlk önce ayvalarımızı iyice yıkayıp kabuklarını soyalım. Kabuklarını soyduğumuz ayvalarımızı yanlamasına ortadan ikiye bölelim. Ortadan ikiye böldüğüm ayvalarımızı bir kaşık vasıtası ile çekirdek kısımlarını oyarak çıkaralım. Çekirdeklerini atmayalım ayvalarımızı suda haşlarken suyun içine atacağız, daha güzel bir renk ve kıvam elde etmek için. 

Elmalı Ayva TatlısıElmalı Ayva Tatlısının ayvaları fazla beklerse kararabilir. Bunu önlemek için ayvalarımızı limonlu suya koyabiliriz. Ayvalarımızı oyduktan sonra bir tencere içerisine oyup ortadan ikiye kestiğimiz ayvalarımızı oyuk yüzeyleri yukarı gelecek şekilde tabana dizelim. Üzerine 2 bardak suyumuzu ekleyelim ve ayvadan çıkarmış olduğumuz çekirdekleri de tencereye serpiştirelim. Serpmiş olduğumuz bu çekirdekler ayvalarımızın daha güzel kızarmasına yardımcı olacak ve ayvalarımıza jöle kıvamı verecek. Ayvalarımızı koyduğumuz tencereye en son karanfilleri  atalım ve ayvaların üzerine 2 bardak şekerimizi dökelim. Tenceremizin kapağını kapatıp 1 saat civarı pişirelim. 

Ayvaların üzeri için iki adet elmamızı rendeleyip, yarım bardak şekerle birlikte bir tavada yumuşayıncaya kadar pişirelim. Elmalarımız piştikten sonra içine cevizlerimizi ve tarçınımızı ekleyelim, karıştıralım. Ayvalarımızı  bir tabağa alalım üstlerine yaptığımız elmalı harçtan dolduralım. Daha sonra 1 paket krem şanti ve bir bardak sütten elde ettiğimiz krem şanti ile üstlerini süsleyelim. Afiyet olsun.
]]>
Ayva Macunu https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-macunu.html Thu, 15 Nov 2018 23:35:22 +0000 Ayva macunu özellikle Kıbrıs mutfağına özgü bir lezzet olarak karşımıza çıkmaktadır. bir sonbahar meyvesi olarak karşımıza çıkan ayva ile hazırlanan bu macunun hazırlanması oldukça zahmetli gibi görülebilir. Ancak el pr Ayva macunu özellikle Kıbrıs mutfağına özgü bir lezzet olarak karşımıza çıkmaktadır. bir sonbahar meyvesi olarak karşımıza çıkan ayva ile hazırlanan bu macunun hazırlanması oldukça zahmetli gibi görülebilir. Ancak el pratikliği oluştuktan sonra çok hızlı bir şekilde hazırlanabildiğini ve oldukça kolay bir yapım süreci olduğunu görebilmek mümkündür.

Ayva Macunu Malzemeleri
 • 4 adet olgunlaşmış ayva
 • 6 çay bardağı şeker
 • 1,5 litre ekşili su 
 • 1 limon
Ayva MacunuAyva Macunu Hazırlanışı

Olgunlaşmış, iyi gelişmiş bir ayvanın 300 gram ağırlığında olduğunu ve ekşimsi bir tada sahip olduğunu görebilmek mümkündür. Ayva macunu yapımına ilk olarak olgunlaşmış olan ayvaları hazırlayarak başlıyoruz. Ayvaları iyice yıkadıktan sonra soyup dört eşit parçaya bölüyoruz ve çekirdekli kısımlarını ayırıyoruz. Tamamen temizlemiş olduğumuz ayvaları dilimleyerek ekşili su içerisine alıyoruz. Ekşili suyu hazırlamak için 1,5 litre su ve 2 adet limon kullanabiliriz. Hazırladığımız ekşili su içerisinde 1 saat ayva dilimlerini beklettikten sonra 6 çay bardağı şekeri de ekleyerek kıvam alana kadar kısık ateşte ayvaları ekşili ve şekerli su içerisinde kaynatıyoruz. Kaynadıktan ve kıvam aldıktan sonra biraz soğuması için bekletiyoruz. Soğuyan malzemeye 1 limon sıkıp tekrar kaynatıyoruz. Kaynatma işlemi bittikten sonra tekrar soğutup kavanozlara koyarak saklıyoruz. Dilediğimiz zaman tabağa alıp servisini yapıyoruz.

Afiyet Olsun...
]]>
Pişmiş Ayva https://www.ayvatatlisi.gen.tr/pismis-ayva.html Thu, 15 Nov 2018 23:57:59 +0000 Pişmiş ayva, kış meyvelerinden biri olan ayvanın sağlık bakımından oldukça faydası vardır. Her şekilde tüketilmesi mümkün olan ayva reçel, tatlı, veya meyve olarak tüketilebilir. Sağlık bakımından sayamayacağımız ayva Pişmiş ayva, kış meyvelerinden biri olan ayvanın sağlık bakımından oldukça faydası vardır. Her şekilde tüketilmesi mümkün olan ayva reçel, tatlı, veya meyve olarak tüketilebilir. Sağlık bakımından sayamayacağımız ayvanın oldukça vücuda çok yararı vardır. Bu açıdan tüketilmelidir. Vücutta oluşan bir çok hastalığa faydası olan ayvanın tüketeceğiniz şekli fark etmez yani çiğ olarak yada pişmiş olarak tüketilen ayva vücuda sağlık açısından değişmeyen yararı olur. Pişmiş ayva mide sorunu olan kişilerde ayrıca iyi geliyor. Ayva sadece meyvesi olarak tüketilir iken içinde bulunan, çekirdekleri ve dışında olan yaprağı ile ayrı sağlık sorunlarına iyi geliyor.

Bu arada her ne kadar severek tüketilen meyve ve sebze çok fazla tüketilmesi sağlığa zarar verebilir. Her sevilen gıdalar ise bilinçli tüketilmelidir. Ayvanın soğuk algınlığına yakalanan kişilerin, ayrıca vücudunda ödem, iltihap gibi hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur. Pişmiş ayva ayrıca çiğ olana göre daha kolay yenebilir. Çiğ olarak tüketilen biraz zor çiğnenir. Ayva günlük hayatımızda taze olarak pazar ve marketlerde bulunmaktadır. Diyetisyenler tarafından da tercih edilen ayvanın tok tutma özelliği olduğu açısından tercih edilir. Tüketilen ayvanın çiğ yada pişmiş olması fark etmez, her koşulda sağlık için tüketilmelidir.

Pişmiş AyvaPişmiş ayva için gerekli malzemeler: 
 • 1 kg ayva 
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 1 çay bardağı ceviz
 • 1 su bardağı su
Pişmiş ayva hazırlanışı: ayvaları güzelce yıkayalım yıkanan ayvaları bir kap içerisine alalım güzelce küp, küp doğrayalım. Doğranan ayvaları üzerine 1 tatlı kaşığı tarçını serpelim. Fırın tepsisine güzelce hepsini yayalım. Ayvaların üzerine 1 su bardağı suyu ilave ederek 180 derece olan fırında 20 dakika pişirelim. Pişen ayvaları fırından çıkararak üzerine 1 su bardağı çok ince dövülmüş olan ayvaların üzerine serpiştirelim. Kolayca ve pratik hazırlanan pişmiş ayva hazır hale geldikten sonra güzelce bir tabak içerisine alarak servis yapalım. Ayrıca pişmiş ayva eşsiz lezzeti ile yenmeye hazırdır. Afiyet olsun.
]]>
Ayva Sirkesi https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-sirkesi.html Fri, 16 Nov 2018 16:11:41 +0000 Ayva sirkesi, Yorgunluğu alan, cildi dirileştiren, kalp dostu ayvanın sizde sirkesini yapabilirsiniz. Ayva mevsimi gelince sizde ayva sirkesi yaparak saklayabilirsiniz. Sebzelere özellikle bal kabağına, etlere, peynirlere çok yakışan Ayva sirkesi, Yorgunluğu alan, cildi dirileştiren, kalp dostu ayvanın sizde sirkesini yapabilirsiniz. Ayva mevsimi gelince sizde ayva sirkesi yaparak saklayabilirsiniz. Sebzelere özellikle bal kabağına, etlere, peynirlere çok yakışan ayva sirkesi sağlığınız açısından çok faydalıdır. Pastacılıkta aroma katmak için kullanılan bu sirke özellikle hafif soslarda kıvamı tutturmak ve parlaklık kazandırmak içinde kullanılıyor. Vereceğimiz tarif ile içinize sinerek ayva sirkesi yapıp tüketebilirsiniz. 

Ayva sirkesi için gerekli malzemeler, 
 • 1 kg ayva,
 • 2 litre su,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • 1 çay bardağı doğal sirke.
Ayva SirkesiAyva sirkesi yapılışı, Ayvaları güzelce yıkayıp kurulayın. Kuruladığınız ayvaları çekirdeklerini ve saplarını ayırarak küçük küçük doğrayın. 1 tencere içerisine doğradığınız ayvaları koyun. Üzerine 2 litre suyu ekleyip kısık ateşte iyice yumuşayana kadar haşlayın. Haşladığınız ayvaları soğutmak için bekletin. Soğuyan ayvaları suyu ile birlikte cam kavanozlara paylaştırın. Üzerine tuzu ve sirkeyi ekleyerek tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın. Cam kavanozların üzerini temiz tülbentle ip veya lastik yardımıyla sıkıca kapatın. Serin ve kuru yere direk güneş almayan bir ortama kavanozları koyun. Her gün tahta kaşık yardımı ile karışımı karıştırın. Buna 1 ay boyunca devam edin. 1 ayın sonunda ayva sirkesi artık kullanılmaya hazır hale gelir. Ayva sirkenizi süzün cam kavanozlarda buzdolabında veya uygun soğuk alanınız var ise orada muhafaza edebilir. İhtiyaç oldukça kullanabilirsiniz. Evde kolaylıkla yaptığınız ayva sirkesi içeriğinde her hangi bir katkı maddesi olmadığı için içinize sinerek tüketebilirsiniz. Sizde deneyip memnun kaldığınız ayva sirkesi tarifini sevdiklerinizle paylaşabilir onlarında faydalanmasını sağlarsınız. Şimdiden afiyet olsun. 
]]>
Ayva Kurusu https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-kurusu.html Sat, 17 Nov 2018 16:10:50 +0000 Ayva kurusu, Ayva mevsiminde tüketilen soğuk algınlığı ve öksürüğün olduğu dönemlerde sizi zinde tutarak vücudun gücünü arttıran bir meyvedir. İster taze ayva isterseniz ayva kurusu tüketmenizi tavsiye ederiz. Taze halini h Ayva kurusu, Ayva mevsiminde tüketilen soğuk algınlığı ve öksürüğün olduğu dönemlerde sizi zinde tutarak vücudun gücünü arttıran bir meyvedir. İster taze ayva isterseniz ayva kurusu tüketmenizi tavsiye ederiz. Taze halini her dönem bulmanız mümkün olmadığı için ayva kurusu yaparak her dönem elimizin altında bulundurabiliriz. Her an mevsiminde toplanarak doğal ortamlarda kurutarak ayva kurusu istediğiniz anda tüketeceğiniz bir yiyecektir. Sizinle ayva kurusu tarifi paylaşalım.

Ayva KurusuAyva kurusu yapılışı, Ayvaları soğuk suyla yıkayınız soğuk suyla yıkamanın sebebi güneşe deyince ayvaların kararmaması içindir. Ayvaların kabuklarını soymadan kurutmanız da fayda vardır. Kabuklarında bulunan lif oranını azaltmamış olursunuz. Ayva sert bir meyve olduğu için doğrarken elinizi kesmemeye özen gösterin. Ayvaları arzuya göre yuvarlak yuvarlak yada elma dilim şeklinde doğrayın. Temiz bir alana serdiğiniz örtünün üzerine dilimlediğiniz ayvaları serin. Ayvaları sererken üst üste gelmemelerine dikkat edin. Üst üste gelen ayvalar birbirine yapışıp yeterince kurutulamazlar. Eğer kısa bir sürede sonuç almak istiyorsanız örtünün altına kasa koyabilir çamaşır teli koyabilir. Örtüyü yerden yükseltebilirsiniz. Alttan hava alan ayvalar daha hızlı kurur. Ara ara ayvaları karıştırarak tamamen kurumasını sağlayınız. Ayva kurusunun bez torbalarda veya cam kavanozlarda serin ve kuru bir ortamda muhafaza edebilirsiniz. Ayva kurusu çayın yanında çerez gibi tüketilebilen bir yiyecektir. Arzuya göre komposto yapabilir veya yemeklerinize aroma katabilirsiniz. Sizde mevsiminde ayvaları satın alıp ev ortamında ayva kurusu yapabilirsiniz.
]]>
Ayva Pastası https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-pastasi.html Sat, 17 Nov 2018 18:44:01 +0000 Ayva Pastası, Oldukça lezzetli ve  çok değişik bir pasta tarifi olan ayva pastası buzdolabının bir köşesinde duran, nerede ise büzüşmeye yüz tutmuş ayvaları atmaya kıyamayıp bunları nasıl değerlendirsem
Ayva Pastası, Oldukça lezzetli ve  çok değişik bir pasta tarifi olan ayva pastası buzdolabının bir köşesinde duran, nerede ise büzüşmeye yüz tutmuş ayvaları atmaya kıyamayıp bunları nasıl değerlendirsem diye düşünür iken aklıma gelen bir tariftir. Ayvaları iyi kide atmamışım bana kalırsa hem tat olarak hemde görüntü olarak hafif, lezzetli, oldukça pratik bir yaz pastası oldu. Eğer buzdolabınızda bir köşede kalmış yenmemiş olan meyveler var ise kesinlikle çöpe atmayarak bu şekilde kendinizce farklı tarifler keşfederek meyveleri değerlendirin. Şimdi enfes ayva pastasını yapmaya başlayalım.

Ayva Pastası İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • Pastanın kenarları için bir paket kremalı bisküvi
 • 1 paket kakaolu pötibör bisküvi
 • 1 bardak portakal suyu
 • 3 tane ayva (boyu size kalmış)
 • 5 bardak kadar su
 • 3 tane havuç
 • 1 bardak toz şeker (daha azda kullanabilirsiniz)
 • 2 tane büyük boy elma
 • 5 kaşık nişasta
 • 2 kaşık kadar irmik
 • 2 kaşık Hindistan cevizi
Üzeri İçin
 • Ayva reçeli ile Hindistan cevizi
Ayva Pastası Yapılışı
Bu enfes pastayı yapmak için öncelikle bütün meyvelerin kabuklarını soyun. Soymuş olduğunuz meyveleri düdüklü tencere içinde su ile meyveler yumuşayıncaya kadar haşlayın. Daha sonra haşlanan meyveleri blendırdan geçirin. Meyveler başta koyu bit kıvam alıyor. Meyvelerin içerisine Hindistan cevizini, portakal kabuğu rendesini, irmiği, portakal suyunu, şekeri, tarçını ve nişastayı ilave ederek ocağın üstüne alın. Karışımı devamlı karıştırarak iyice koyulaşana kadar pişirmeye devam edin. Nişastayı direk ekler iseniz topaklanma yapar bu yüzden eklemeden önce bir kase içinde bir bardağa yakın su ile açarak ilave edin. Karışım kaynamaya başladığında ise yedi, sekiz dakika daha kısık ateş üstünde karıştırın ki cıvık kalmasın iyice koyulsun. Daha sonra uzun bir kek kalıbının içine streç film serin. Kalıbın içine öncelikle sıcak olan muhallebiden dibine biraz yayın. Daha sonra kremalı bisküvileri ikiye ayırarak kenar kısımlarına dizin. Ayva pastası için sonraki aşama kalıbın içine bir miktar yaymış olduğunuz muhallebinin üstüne bir sıra gelecek şekilde kakaolu bisküvi dizin. Üç kat olacak kadar bu şekilde bisküvileri dizmeye devam edin. Dizme işlemi bittikten sonra en üst kısmada bir sıra bisküvi dizin. Kenar kısımlarına da iki kat olacak şekilde kremalı bisküvi dizin. Kenarlardan sarkmakta olan streç filmi pastanın üstüne örtün. Pastayı buzdolabına koyun. Tam bir gece beklettikten sonra da uzun bir servis tabağına pastayı ters bir şekilde çevirin. Daha sonra  servis tabağına aldığınız pastanın üstüne Hindistan cevizi ve eğer evde varsa ayva reçelinin taneleri ile istediğiniz gibi süsleyin. Ayva reçelinin sulu olan kısımlarını da kaşık ile pastanın üzerine gezdirin. İşte farklı, lezzetli ve oldukça hafif olan yaz pastası hazır. Servis yapar iken dondurmayla da servis yapabilirsiniz. 
Ayva PastasıAfiyet Olsun.
]]>
Gebelikte Ayva Yemek https://www.ayvatatlisi.gen.tr/gebelikte-ayva-yemek.html Sun, 18 Nov 2018 07:32:47 +0000 Gebelikte Ayva Yemek, Gebelik dönemi boyunca yediğiniz bütün gıdalara çok dikkat etmeniz gereken bir süreçtir. Gebelikte ayva yemenin faydaları gebelik boyunca etkilidir. Bu süreçte anne adaylarının bol, bol ayva yemeleri gere Gebelikte Ayva Yemek, Gebelik dönemi boyunca yediğiniz bütün gıdalara çok dikkat etmeniz gereken bir süreçtir. Gebelikte ayva yemenin faydaları gebelik boyunca etkilidir. Bu süreçte anne adaylarının bol, bol ayva yemeleri gerekir. Gebelikte döneminde ayva tüketmek anne adayları ile bebeklerin oldukça sağlıklı olmalarında oldukça büyük bir rol oynar. 

Gebelikte Ayva Yemek Faydaları Nelerdir

Gebelik Döneminde Böbrek Sağlığınızı Ayva Yiyerek Koruyun: Tıp alanında yapılan araştırmalara göre gebelik döneminde ayva yemenin anne adaylarında böbrek taşının oluşumunu engeller. Bu dönemde eğer böbrek rahatsızlığınız var ise günde bir tane ayva yiyin.

Ayva C vitamini  Bakımından Zengindir: C vitamini antioksidan vitaminler arasında yer almaktadır. Gebelik dönemi boyunca ayva tüketen anne adayları vücutlarını toksinlere karşı korumuş olur.

Gebelikte Ayva YemekAyva Yemek Gebelik Döneminde Tansiyonu Dengeliyor: Oldukça zengin potasyum içeriği ile ayva kan basıncını dengeler ve tansiyonu daima dengede tutmaya yardımcı olur. Gün içinde en az bir tane orta boy büyüklüğünde ayva yemek bütün gün boyunca tansiyonu dengede kalmasına yardımcı olur.

Gebelik Sürecinde Besin Lifini Ayva Tüketerek Alın: İçinde zengin besin lifleri olan ayva gebelik dönemi boyunca kabızlık ile ishalden korunmanız için oldukça faydalıdır. Ayvanın içinde bulunan besin lifleri su içinde çözünmeyen ve çözünen olmak üzere ikiye ayrılır. Böylece de eğer  ishal iseniz dışkınız  katılaşır, eğer kabız iseniz dışkınız yumuşar.

]]>
Ayva Çekirdeği Sivilce https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-cekirdegi-sivilce.html Sun, 18 Nov 2018 13:24:03 +0000 Ayva çekirdeği sivilce: oluşumlarına son veren ve cilde faydası ile bilinen bir meyve çekirdeğidir. Ayva çekirdeği içeriğinde yüklü miktarda antioksidan içermektedir. İçerdiği antioksidan sayesinde yüzdeki sivilcelere ve cil Ayva çekirdeği sivilce: oluşumlarına son veren ve cilde faydası ile bilinen bir meyve çekirdeğidir. Ayva çekirdeği içeriğinde yüklü miktarda antioksidan içermektedir. İçerdiği antioksidan sayesinde yüzdeki sivilcelere ve cilt lekelerine fayda sağlamaktadır. Ayva çekirdeği antioksidanın yanı sıra parafin ve paraben de içermektedir. Ayva çekirdeğinin içeriğinde cilde zarar veren hiçbir madde bulunmamaktadır. Hazırlanan ayva çekirdeği maskeleri ile sivilce oluşumlarının engellenmesi mümkündür. Üstelik ayva çekirdeği maskeleri, hassas ciltlerde de rahatlıkla kullanılmaktadır. Bunun nedeni ayva çekirdeği ile hazırlanmış maskelerin tamamen doğal ve saf olmasıdır. Ayva çekirdeğinin yumuşatıcı özelliği ciltlerde tahriş oluşmamasına fayda sağlamaktadır. Ayva çekirdeği mucizevi özelliklere sahiptir. Ayva meyvesinin çekirdeği olan ayva çekirdeği kaynatılıp bir pamuk yardımı ile yüze sürüldüğünde sivilceleri söndürme özelliğine sahiptir. Ayva çekirdeği suyu ciltte oluşmuş sivilce lekelerini de hafifletmek için kullanılmaktadır. Ayva çekirdeğinin cilde faydaları oldukça fazladır bunun için kozmetik ürünlerinin içeriğinde ayva çekirdeğine yer verilmektedir.

Ayva çekirdeği sivilce giderici maske malzemeleri:
 • 2 yemek kaşığı ayva çekirdeği
 • 250 ml gül suyu
 • 2 çay kaşığı badem yağı
Ayva çekirdeği sivilce giderici maske uygulaması:
Ayva çekirdeğini gül suyunun içine ilave edin.  Ayva çekirdeğinin içeriğinde bulunan antioksidan, parafin ve paraben maddelerinin gül suyuna geçiş yapması için bir gece bekletmelisiniz. 1 gün bekletilen ayva çekirdeği gül suyundan ayıklanır, badem yağı ile karıştırılır. Bu karışımı masaj yaparak yüzünüze sürmelisiniz. 20-30 dakika arasında cildinizde bekletebilirsiniz. Süre dolduktan sonra yüzünüzü ılık su ile yıkamalısınız. Kalan gül suyunu 1 hafta buzdolabı içerisinde saklayabilirsiniz. Bu maske düzenli olarak yapıldığında sivilce oluşumlarını engellemektedir.

Ayva Çekirdeği SivilceAyva çekirdeği sivilce önleyici krem için gerekli malzemeler:
 • Yarım kilo ayva çekirdeği
 • Bir miktar su
Ayva çekirdeği sivilce önleyici krem uygulaması:
Yarım kilo ayva çekirdeğini bir miktar suda haşlayıp kapalı bir şişeye kayabilirsiniz. 5-6 dakika haşlanan ayva çekirdeği içeriğini suya vermesi için suyu 5 gün dışarıda serin bir ortamda bekletmelisiniz. Sonrasında geceleri yatarken bir miktar yüzünüze sürebilirsiniz. Yüzdeki jel şeklindeki ayva çekirdeği kuruduktan sonra yüze kantaron kremi sürerek yüzünüze masaj yapmanız cilde fayda sağlayacaktır. Cildi sıkılaştıran, pürüzsüz görünüm sağlayan, sivilceleri söndüren ve sivilce oluşumlarını engelleyen bu karışım hassas ciltlerde de uygulanabilmektedir.
]]>
Muhallebili Ayva Tatlısı https://www.ayvatatlisi.gen.tr/muhallebili-ayva-tatlisi.html Mon, 19 Nov 2018 12:55:15 +0000 Muhallebili Ayva Tatlısı, Ayva her türlü kullanılan şekli ile harika bir meyvedir. Kendisi, reçeli, tatlısı.. Oldukça lezzetlidir. Şimdi de biraz zahmetli de olsa, en son haliyle parmaklarınızı bile yiyebileceğiniz bir ta Muhallebili Ayva Tatlısı, Ayva her türlü kullanılan şekli ile harika bir meyvedir. Kendisi, reçeli, tatlısı.. Oldukça lezzetlidir. Şimdi de biraz zahmetli de olsa, en son haliyle parmaklarınızı bile yiyebileceğiniz bir tatlı ile karşınızdayız! İşte muhallebili ayva tatlısı...

Muhallebili Ayva Tatlısı Malzemeleri

 • 2 adet orta boy ayva
 • 1 su bardağı kadar su
 • 1 su bardağı kadar toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 1 su bardağı kırılmış ceviz

Muhallebili Ayva Tatlısı Muhallebisi Malzemeleri

 • 4 su bardağı süt
 • 1 su bardağı kadar toz şeker
 • 1 çorba kaşığı un
 • 1 çorba kaşığı nişasta
 • 1 çorba kaşığı pirinç unu

Muhallebili Ayva Tatlısı

Muhallebili Ayva Tatlısı Üst Malzemeleri

 • 2 adet yumurtanın akı
 • 2 çorba kaşığı toz şeker

Muhallebili Ayva Tatlısı Yapılışı

İlk olarak 2 tane ayvayı bir tencere içerisine rendeleyeniz. Tencereye rendelenen ayvaların üzerine 1 su bardağı suyu ekleyiniz. Daha sonrasında su ile ayvaları pişirmeye bırakın.  Sonra pişen ayvaların üzerine yaklaşık bir su bardağı kadar toz şekeri ilave ederek ayvaların yumuşamasını sağlayın. Muhallebili ayva tatlısının muhallebisini yapmak için, farklı bir tencere içerisine süt koyunuz. Sütün içerisine şeker, un, nişasta ve pirinç ununu da ekleyiniz.

Pişirmeye bıraktığınız ayvalar iyice yumuşayıp, piştikten sonra üzerine tarçın dökünüz ve karıştırmaya devam ediniz. Genişçe bir fırın kabının içerisine ayvaları alınız. Ayvaların üzerine iri bir şekilde kırılmış olan ceviz parçalarını dökünüz. Ayvaların üzerine döktüğünüz cevizin üzerine de muhallebiyi ilave ediniz. Daha sonra ise muhallebili ayva tatlınızı bir kenara koyarak soğumaya bırakınız.

Ayva tatlısının üzerine dökmek için ise bir kap içerisinde yumurta akı ve toz şekeri birbiri ile karıştırarak mikser ile çırpınız. Muhallebili ayva tatlısının üzerine, hazırladığınız üst karışımını dökünüz. Muhallebili ayva tatlısını fırına koyarak, üzerinin kızarmasını sağlayınız. Muhallebili ayva tatlısının üzeri kızardıktan sonra fırından çıkarıp servis etmeye başlayabilirsiniz.


 

]]>
Şeker Hastaları Ayva Yiyebilir Mi https://www.ayvatatlisi.gen.tr/seker-hastalari-ayva-yiyebilir-mi.html Tue, 20 Nov 2018 05:36:13 +0000 Şeker Hastaları Ayva Yiyebilir mi, Ayva, pek çok yönüyle sağlığa kritik yararları olan bir meyve. Kuvvetli antioksidan ve antienflamatuar bileşenler içeren ayvanın faydalı olduğu hastalıklara misal sunmak gerekirse ayvanı Şeker Hastaları Ayva Yiyebilir mi, Ayva, pek çok yönüyle sağlığa kritik yararları olan bir meyve. Kuvvetli antioksidan ve antienflamatuar bileşenler içeren ayvanın faydalı olduğu hastalıklara misal sunmak gerekirse ayvanın gribe yararı ve ayvanın kansere yararı en fazla olanlardır. Özellikle ayvanın zayıflamaya yararları, obezitenin ve kalp ve damar hastalıklarının topluluk sıhhatini tehdit ettiği son zamanlarda insanlara umut vaat edebilecek nitelikte. Fakat her meyve amaçlı geçerli durumda olan bir sıkıntı var ki çağdaş yaşamın yaygın hastalıklarından birisi ile alakalı.

Toplumda çok yaygın duruma iştirak eden bir rahatsızlık diyabet. İnsanlar şunu soruyor: 
Şeker hastaları ayva yiyebilir mi 

Açıkça ifade etmek gerekir ki bunun için gerçek yanıtı verebilecek durumda olan doktorunuzdur. Şeker hastaları ne yiyecekleri ile ilgili doktora danışmalıdır ve bunun için ayva dahildir. Şeker rahatsızlığı, gerek kişilerin hayat kalitesini düşürmesi, gerek meydana geldiği öbür komplikasyon amacıyla çok uyarı edilmesi gerekli durumda olan bir rahatsızlıktır. Metabolik bir rahatsızlık durumda olan şeker rahatsızlığı başka bir deyişle diyabet, kronik izler başka bir deyişle kolaylıkla iyileşmez ve yaşam boyu iyileştirme gerektirir. Şeker rahatsızlığı rehabilitasyonunun ciddi bir unsuru beslenmede  son derece dikkatli olmak ve metabolizmanın fazladan bozulmasının önüne geçmek amaçlı kan şekerini süratle yükseltmek gıdalardan uzak durmak gerekir. Çünkü şeker hastalığının meydana çıkışı ve ilerlemesi, zaten, kan şekerinde çabuk yükselmesine neden olan gıdaların tüketilmesi ile alakalıdır. Bir gıdanın kan şekerini çabuk yükseltip yükseltmediği glisemik indeks dediğimiz birim ile ölçülür. Bir meyve, sebze veya rastgele bir yiyeceğin glisemik indeksi ne civarı yüksek ise o yiyecek şeker hastalarına o civarı zararlıdır. Ekmek ve pirinç benzeri şekeri uçuran gıdalar glisemik indeksi 70-80 civarıdır. Aşağı yukarı ve tatlı meyvelerin glisemik indeksi tahmini 50-60 olabilir. Şekeri en az durumda olan gıdalar da dahi glisemik indeks 30'un altına inmez. Şeker hastaları ayva yiyebilir mi derseniz ayvanın glisemik indeksi de 30'dur. Bu ayvayı diyabet tarafından hemen hemen hiçbir zararı olmayan bir meyve yapmaktadır. 

Ayvanın şekeri yükseltmemesi bu meyvesi diyabet hastaları amaçlı ciddi bir gıda haline getirmektedir. Nedeni ise diyabet hastaları meyve yemekten uzak dururken vitamin ve diğer yararlı bileşiklerden yoksun kalabilirler. Ayva ile bu sıkıntı giderilebilir. Ayvanın besin değeri yüksek olup pek çok da koruma amaçlı naturel maddeler içeren ki şunlar hastalıklarla uğraş etmekten kolesterolü düşürmeye pek çok işe yaramaktadır. Ayvanın mideye yararları da vardır. Dahası bir takım araştırmalar ayvanın şeker hastalarında meydana çıkan uzuv bozukluklarına karşın sığınma da sağlayabileceğini göstermiştir. Bu vaziyette ayva ile ilgili doktorunuzdan daha çok haber istemeniz yerinde olacaktır. Pek çok meyve suyu, bilhassa konsantreden yapılanların glisemik endeksi yüksektir ve asgari biçimde tüketilmelidir. 

Şeker Hastaları Ayva Yiyebilir MiŞeker hastalığında ne kadar meyve yenebilir 
Şeker hastası bireylerin dikkatli olmaları gereken en ciddi şey, uyumlu porsiyonlar ile yemekleri yemesidir. Meyve yerken de bu geçerlidir. Pek çok profesyonel uzman, 15 gramdan fazla karbonhidrat bulundurmayan porsiyonların tüketebileceğini söyler. Bu 1/2 muz, bir avuç frambuaz ya da 2 kaşık kuru üzüm eder. 

Şeker hastaları ayva yiyebilir mi 
Şeker hastaları az bir süre dilimi içerisinde çok fazla ayva tüketmemelidir, meyve tüketimini zaman içerisine yayılı bir biçimde, tespit edecek süre aralıklarıyla olmalıdır. Bir seferde çok büyük tatlı meyve kullanımı insüline bağlı şeker hastaları amaçlı sıkıntılı duruma gelebilir.
]]>
Ayva Tüyü https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-tuyu.html Tue, 20 Nov 2018 11:02:54 +0000 Ayva Tüyü, kadın vücudunun yanak, bıyık bölgelerinde ince ve sarı olan tüylere genel olarak ayva tüyü adı verilir. Bıyık ve yanaklardaki bu tüyler ile uğraşmak kadınlar için oldukça sıkıntı vericidir. Çünkü ki Ayva Tüyü, kadın vücudunun yanak, bıyık bölgelerinde ince ve sarı olan tüylere genel olarak ayva tüyü adı verilir. Bıyık ve yanaklardaki bu tüyler ile uğraşmak kadınlar için oldukça sıkıntı vericidir. Çünkü kişi ne kadar uğraşsa da bu tüyler daha kalın ve daha sık bir şekilde çıkmaktadır. Haliyle kadın her gün elinden cımbızı indiremez. Uzmanlar kaş dışında hiçbir bölgede cımbız kullanılmamasına dikkat edilmesini söylüyor. Çünkü bu noktalarda cımbız kullanımı hem tüyleri daha da çoğaltmakta hem de o bölgenin enfeksiyon kapmasına neden olmaktadır. Tüyler ile bu kadar uğraşmak onları kuvvetlendirir ve kıl haline getirebilir. 

Ayva tüyü nasıl yok edilebilir

Öncelikle tavsiyemiz bu tüyleri sirle temizleyerek daha sonra bunları temizleyecek serumlar kullanmanız yönünde olacaktır. Böylece tüylerin cılızlaşması sağlanır ve bu tüyler görünmez hale gelir. İple almak da doğru bir yöntemdir ancak iple alırken genellikle ters yönde alındığı için batık ve sivilceler oluşabilir. Özellikle ayva tüyü için tüy azaltıcı serumlarını istikrarlı bir şekilde kullanırsanız bu tüylerin zamanla kaybolduğuna sizde şahit olacaksınız. Bitkisel kremler ve iğne epilasyonları da bu konuda önemli derecede fayda sağlamaktadır. Burada önemli olan nokta tüyleri talojen denilen dinlenme aşamasında değil de anajen denilen büyüme aşamasında almaktır. Eğer aşırı tüylenme varsa kişide hormonal bir sorun olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu sorun genellikle enzim eksikliğinden veya genetik faktörlerden gelmektedir. Bunun için ışın tedavisi ve bazı ilaçlar ayva tüyünün yok olmasına yardımcı olur. Ancak eğer lazer tedavisi olmak isterseniz hormonal planlamalara uygun hareket edilmesi ve doktorun bu konuda görüşünün alınması gerekmektedir. 

Ayva TüyüAyva tüyü için lazer yöntemi kullanılabilir mi Nasıl kullanılır

Ayva tüyü için lazer yöntemi kullanılır. En modern epilasyon yöntemlerinden olan lazer yönteminde ışığın dalga boyu ayarlanarak kılların tahrip edilmesiyle gerçekleşmektedir. Deriye herhangi bir zararı bulunmayan bu yöntem ile ayva tüyünü tamamen yok edemeyebilirsiniz. Çünkü lazer tedavisi daha koyu kıllar için kullanılmaktadır. Ancak bu yöntem dışında iğneli epilasyon yöntemini kullanarak bu tüyleri yok edebilirsiniz. Tüy yapısına ve ten yapısına göre bu tedavi başarı gösterir. Kalın, koyu renkli kıllar ve açık tenli kişilerde başarı oranı daha yüksektir. 
]]>
Ayva Kurabiyesi https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-kurabiyesi.html Wed, 21 Nov 2018 08:54:42 +0000 Ayva kurabiyesi, ilk tanıştığımda oldukça lezzetli olduğunu tahmin etmiştim. Oldukça besleyici olan bu kurabiye iştah kabartan görselliğiyle de göz dolduruyor. Çocukların severek yediği bu kurabiyeyi altın günlerinde ve dave Ayva kurabiyesi, ilk tanıştığımda oldukça lezzetli olduğunu tahmin etmiştim. Oldukça besleyici olan bu kurabiye iştah kabartan görselliğiyle de göz dolduruyor. Çocukların severek yediği bu kurabiyeyi altın günlerinde ve davetlileriniz de güvenle sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Ayva kurabiyesi aslında  elinizde ne varsa içine koyabileceğiniz bir tarif. Elma, armut veya aklınıza gelen bir meyveyi arzu ederseniz içinde deneyebilirsiniz. 

Ayva kurabiyesi için gerekli olan malzemeler:
 •  200 gr tuzsuz tereyağı (oda sıcaklığında olmalıdır)
 • 2 küçük  kahve fincanı pudra  şekeri 
 • 1 paket kabartma tozu 
 • 1 paket vanilya 
 • 1 küçük kahve fincanı yoğurt 
 • 1 kahve fincanı sıvı  yağ 
İç dolgusu için malzemeler:
 • 1 adet ayva rendesi 
 • 1 çay  bardağı toz şeker 
 • 1 çay kaşığı tarçın 
 • Yarım su bardağı ceviz içi veya fındık  
Üzeri için:
 • Pudra şekeri 
Ayva KurabiyesiAyva kurabiyesi yapılışı:

Aynaların kabuklarını soyup rendelenir. Tavaya koyduğumuz ayvanın üzerine toz şekeri koyup karıştırın. Ayvalar suyunu çekinceye  kadar pişirin ve ocaktan alın. Sonra içine ceviz veya fındık ilave edin ve karıştırın. Daha sonra tarçın da katıp soğumaya bırakın. 
Hamurun yapılışı:
Derin bir yoğurma kabına bütün kuru malzemeleri harmanlayın. Unu en son yavaş yavaş kabartma tozu ve vanilya ile birlikte ince bir süzgeçten eleyerek kontrollü bir şekilde dökün. Ele yapışmayacak kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğurulur. Biraz hamuru dinlenmeye bıraktıktan sonra portakal büyüklüğünde parçalar koparıp düz bir zeminde merdane yardımıyla fazla ince olmamak şartıyla açıp, 8 eşit parçaya bölünür. Hazırladığınız ayvalı harcı hamurun geniş tarafına koyup yuvarlayın. Yağlanmış fırın tepsisine dizin. Ayvalı kurabiyeleri önceden  ısıtılmış 175° lik fırında  üzeri pembeleşinceye kadar pişirin. Soğuduktan sonra üzerine pudra şekeri serperek servis tabağına alın.
Afiyet olsun.
]]>
Fırın Poşetinde Ayva Tatlısı https://www.ayvatatlisi.gen.tr/firin-posetinde-ayva-tatlisi.html Thu, 22 Nov 2018 08:34:40 +0000 Fırın Poşetinde Ayva Tatlısı, kış aylarının en sevilen tatlılarından birisidir. Ayva tatlısı çok tatlı sevmeyen insanların bile sevdiği bir tatlıdır. Çünkü bilindiği üzere ayvanın tadı mayhoştur. Bu yüzden ağır bi Fırın Poşetinde Ayva Tatlısı, kış aylarının en sevilen tatlılarından birisidir. Ayva tatlısı çok tatlı sevmeyen insanların bile sevdiği bir tatlıdır. Çünkü bilindiği üzere ayvanın tadı mayhoştur. Bu yüzden ağır bir tatlı olmaz. Poşette olması da tatlının daha kolay olmasını sağlar. Pratik, kolay ve lezzetli bir ayva tatlısı tarifidir.

Fırın Poşetinde Ayva Tatlısı İçin Gerekli Malzemeler:
 • 5 adet büyük boy ayva
 • 1 adet kırmızı elma
 • 20 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 çay kaşığı toz tarçın
 • 1 adet çubuk tarçın
 • 6 adet karanfil
Üstü için
 • 1 paket krem şanti
 • 1 bardak süt
 • 1 adet muz
Fırın Poşetinde Ayva TatlısıFırın Poşetinde Ayva Tatlısı Yapılışı:

İlk olarak ayvaları güzelce yıkayın. Ayvaların kabuklarını düzgünce soyun ve ortadan enlemesine ikiye ayırın. Daha sonra ayvanın iç kısmını yani çekirdekli kısmını iyice temizleyin. Ayvaların çekirdeklerinden sekiz veya on adet bir kenara ayırın. Daha sonra derin bir kabın içine yirmi kaşık şekeri koyun. On adet yarım elmadan dokuzunu şekere bulayın. Elmayı yıkayın, soyun ve kalan yarım ayva ile birlikte rendeleyin. Rendelenen elmayı ve ayvayı  da kalan şekerin üzerinde ekleyin. Bu şeker ve elmalı harcın içine toz tarçını koyun ve karıştırın. Daha sonra bu karışımı şekere buladığınız ayvaların oyuk kısmına bu harcı doldurun. Ayvaları doldurma işi bittikten sonra ayları fırın poşetine yerleştirin. Fırın poşetinin içine ayırdığımız ayva çekirdeklerini, çubuk tarçını ve karanfilleri koyup fırın poşetini bağlayın ve fırına verin. Burada asıl önemli olan kısım fırının ısısıdır. Fırını ilk önce 200 dereceye ayarlayın. Ayvalar suyunu salıp kaynayana kadar bu derece devam edin. 200 derecede yaklaşık olarak yirmi dakika pişirmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra ısıyı 170 dereceye indirin ve bir saat daha pişirin. Şeker karamelize olana kadar ve ayvaların üzeri pişene pişirin.

Son olarak üzeri için derin bir kaba sütü koyun ve muzu sütün içinde ezin. Muzlu sütün içine bir paket krem şantiyi koyun. Krem şanti yoğunlaşana kadar mikser ile çırpın ve soğuması için buzdolabına koyun. Pişen ayvaları fırından çıkarın ve soğumasını beklemeden ayvaları fırın poşetinden çıkarın. Çünkü soğuyunca çıkarırsanız şerbeti poşette donup kalabilir. Ayva soğuduktan sonra servis yapın. Süslemesini de ayvanın üzerine krem şantiyi koyun. Krem şantinin üzerini antep fıstığı ile veya ceviz ile süsleyebilirsiniz. Fırın Poşetinde Ayva Tatlısı elmalı muzlu cevizli fıstıklı bir şekilde hazır. Afiyet olsun.
]]>
Ayva Lokumu Tarifi https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-lokumu-tarifi.html Thu, 22 Nov 2018 22:43:04 +0000 Ayva Lokumu Tarifi, su, şeker, sitrik asit, nişasta veya tartarik asit veya potasyum tartarat ile hazırlanmakta olan lokum, kitlesine göre gerektiğinde bazı çeşni maddeleri, kuru ve kurutulmuş meyveler veya benzeri maddelerin ilave e Ayva Lokumu Tarifi, su, şeker, sitrik asit, nişasta veya tartarik asit veya potasyum tartarat ile hazırlanmakta olan lokum, kitlesine göre gerektiğinde bazı çeşni maddeleri, kuru ve kurutulmuş meyveler veya benzeri maddelerin ilave edilip tatlandırılmasıyla hazırlanan  ve dünyada Türklere özgü olduğu kabul edilen geleneksel bir Türk tatlısıdır. Ayvanın o mayhoş ama bir o kadar da güzel tadını sevenler için ayva lokumu bir numaralı lezzettir. Bu yazımızda da ayvalı lokum tarifini sizler için paylaşacağız.

Ayva Lokumu Tarifi için Gerekli Malzemeler
 • Yaklaşık 120 gram kadar lokum
 • 4 adet ayva 
 • 1 su bardağı üzüm (çekirdeksiz)
 • 1 çay kaşığı toz zencefil
 • 1 çay kaşığı toz tarçın
 • 1 çay bardağı kadar toz şeker
 • 3 yemek kaşığı nişasta
 • İri çekilmiş ceviz içi,fındık veya fıstık içi
 • Bol miktarda hindistan cevizi 
Ayva Lokumu TarifiAyva Lokumu Tarifi Yapılışı

Ayvalar yıkayıp kesilir, ayvanın çekirdekleri ve çekirdek yatakları çıkartılır. Temizlenen ayvalar iri parçalar halinde doğranıp tavaya atılır. 1.5 su bardağı kaynar su tavaya ayvaların üzerine boşaltılır ve tavanın kapağı kapatılır. Ardından ayvalar iyice yumuşayıp suyunu çekinceye kadar orta ateşte pişirilir. Pişen ayvalar tavadan alınıp rondo edildikten sonra tekrardan tava içine atılır, üzümler de iyice yıkandıktan sonra rondo edilip tavaya atılır ve karıştırılmaya başlanır. Tavanın altı tekrardan yakıldıktan sonra karışıma zencefil ve tarçın da eklenip karışım tekrardan karıştırılır. Tavadaki karışımımız iyice ısındıktan sonra az miktarda suda eritilen nişasta da karışıma eklenir ve tekrar karıştırılır. Üzümlerin tatlı olup olmamasına ve karışımın tadına baka baka damak zevkinize göre karışımı şekerle tatlandırabilirsiniz. Son olarak da ayvalı, üzümlü karışımımız 10-15 dakika daha pişirdikten sonra ocağın altı kapatılıp ceviz eklenerek tekrardan karıştırılır.

Bolca hindistan cevizi serpilmiş tepsiye ayvalı üzümlü karışımımız serpilip üstü düzleştirilir. Üstüne tekrardan bolca hindistan cevizi serpilerek düz bir cisimle hafif hafif karışıma baskı uygulanır. Tepsideki lokum buzluğa kaldırılır ve kesilecek kadar sert olduğunda şeritler ve kareler halinde kesilir. Kesilen bu lokumlar da pudra şekeri ve hindistan cevizine bulanarak bekletilmeye alınır. Biraz daha kurumaları için lokumları, temiz ve pamuklu bez serpilmiş bir tepsiye dizilip açıkta bekletilir. Birkaç gün boyunca bu şekilde bekletilen ayva lokumu kapalı bir kapta buzdolabında da muhafaza edilebilir. Ayva lokumu bu haliyle serilmiş şekilde bekledikçe daha da lezzet kazanarak tam bir lokum tadını alıyorlar. Afiyet olsun.
]]>
Ayva Suyunun Faydaları https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-suyunun-faydalari.html Fri, 23 Nov 2018 18:30:29 +0000 Ayva suyunun faydaları, özellikle içerisinde bulunan C vitamini, demir, kalsiyum, protein ve karbonhidratlar gibi içeriklerden ileri gelmektedir. Bu maddeler sayesinde ayva suyunun pek çok hastalığa karşı vücudu bir kalkan gibi koru Ayva suyunun faydaları, özellikle içerisinde bulunan C vitamini, demir, kalsiyum, protein ve karbonhidratlar gibi içeriklerden ileri gelmektedir. Bu maddeler sayesinde ayva suyunun pek çok hastalığa karşı vücudu bir kalkan gibi koruduğunu söyleyebiliriz. Özellikle soğuk havalarda anjin, bronşit ve öksürük gibi hastalıkların tedavisinde ek olarak kullanılabilmektedir.

Ayva Suyunun Etkili Olduğu Hastalıklar

İçerisinde bulunan yüksek mineral ve bol vitaminler sayesinde özellikle kış aylarının en çok görülen hastalıkları olan üst solunum yolları enfeksiyonları konusunda ayva suyunun faydaları olduğunu görebilmek mümkündür. Üst solunum yolları ile ilgili bir rahatsızlık olduğu zaman ayva suyunun içilmesinin uygulanan tedaviye yardımcı olmaktadır. Ayva suyu, kış aylarında vücudun direncini artırarak hastalanma riskinizi azaltabilmektedir.

İçerisinde antiseptik özelliğini barındırmakta olan malik asit sayesinde enfeksiyonel pek çok hastalıktan korunmaya yardımcı olduğu görülen ayva suyunun faydaları söz konusu olduğunda kış hastalıklarının yanı sıra içerisinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde damar ve kalp hastalıkları, ishal sorunları ve hazımsızlık sorunları gibi rahatsızlıkların tedavisinde de etkili olduğunu söyleyebilmek de mümkündür.

Ayva Suyunun FaydalarıAyva Suyunun Faydaları
 • Ayva suyu, kalojen üretimini artırmakta, cilt gözeneklerini sıkılaştırmakta ve cilt lekelerinin de azalmasına olanak sağlamaktadır.
 • Ayva suyu, ağız kokusunun yok edilmesini sağlamakla beraber ter kokusunun da daha güzel bir hale gelmesine olanak sağlamaktadır.
 • Çay olarak kullanıldığı zaman ayva suyunun sakinleştirici özelliğe sahip olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca bitkin ve yorgun olma sorunundan da kurtulmanıza olanak sağladığını görebilirsiniz.
 • Kan dolaşımının daha da güçlenmesini sağlamakta olan ayva suyu varis oluşumunun önüne geçmektedir.
 • Mideyi ve bağırsakları kuvvetlendirdiği görülen ayva suyunun ince bağırsak iltihabını da giderdiği görülmektedir.
 • Damar sertliğine iyi gelen ayva suyu, aynı zamanda ince bağırsak iltihabını da gidermektedir.
 • Ayva suyu tansiyonu düşürmektedir, ayrıca safrayı da düzene soktuğu görülmektedir.
 • Ayva suyunun iştahı açtığı görülebilmektedir. Ayrıca idrar torbası ve böbrek iltihaplarına da iyi geldiği görülmektedir.
 • Aşırı adet kanaması sorunu yaşayan bayanların da kullandığı ayva suyu, aşırı adet kanamalarını önlediği gibi bağırsak kanamalarını kestiği ve dizanteriye karşı da çok faydalı olduğu görülmektedir.
]]>
Ayva Kabızlık Yaparmı https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-kabizlik-yaparmi.html Sat, 24 Nov 2018 14:25:24 +0000 Ayva, Ülkemizin hemen her bölgesinde yetişen, kabuğundan meyvesine, çekirdeğine ve hatta yaprağına varıncaya kadar şifa deposu olan çok faydalı bir meyvedir. Tatlı yapımında ve komposto yapımında kullanılır. Her yönüyle Ayva, Ülkemizin hemen her bölgesinde yetişen, kabuğundan meyvesine, çekirdeğine ve hatta yaprağına varıncaya kadar şifa deposu olan çok faydalı bir meyvedir. Tatlı yapımında ve komposto yapımında kullanılır. Her yönüyle çok faydalıdır ve çok amaçlı olarak kullanılır.

Ayva kabızlık yapar mı

Bu çok faydalı bitkinin bir eksi tarafı ise, sıkı posalı bir yapıya sahip olmasından dolayı az tüketilse de çok tüketilse de, özellikle olgunlaşmamış ham ayvaların kabızlık  yapmasıdır. Yapısı itibariyle çok sert ve zor yenen bir meyvedir. Buz dolabında saklanmasa bile uzun süre dayanabilecek özelliğe sahiptir. Ayvayı özellikle küçük çocukların ve dişlerini kaybetmiş yaşlı insanların tüketmeleri çok zordur. Bu sebepten dolayı ayvayı çiğ olarak tüketmeyi fazla kimse istemez.<

Ayva Kabızlık Yaparmı


Ayvanın kabızlık yapması nasıl önlenir

Sert ve olgunlaşmamış ham ayvaların kabızlık yapmasını önlemek için yapılması gereken, küçük bir tencerenin içinde bir miktar suyu kaynatarak ayvayı dörde böldükten sonra, çekirdekleri ve kabuğu ile bu kaynamış olan suda 10 dakika kadar bekletmektir. Bu şekilde ayvaları yaşlıların daha kolay tüketmesini sağlamış olursunuz, Ayrıca bünyesinde bulunan A ve C vitaminlerinin açığa çıkmasını sağlayarak sevdiklerinizin bu çok faydalı meyvenin yararlarından nasiplenmesini sağlamış olursunuz. Bu şekilde hazırladığınız ayvaları dişi olmayan yaşlılar dahi kolayca tüketebileceği gibi, kabızlık da yapmayacaktır.

Ayva tüketilmesi sakıncalı olan durumlar nelerdir

Ayvayı çiğ olarak sindirim sisteminde rahatsızlığı olanların, çeşitli bağırsak rahatsızlıklarında ve Basuru olanların tüketmeleri pek önerilmemektedir. Kompostosunu ve tatlısını tüketmelerinde herhangi bir sakınca yoktur. 
]]>
Ayva Hangi Bölgede Yetişir https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-hangi-bolgede-yetisir.html Sat, 24 Nov 2018 21:07:39 +0000 Ayva hangi bölgede yetişir, ayva, gülgiller ailesinden olup bol vitaminli bir bitkidir. Yaprağından, meyvesine, çekirdeğine varıncaya kadar çok faydalıdır. Ayva, taze olarak tüketile bildiği gibi reçeli ve komposto Ayva hangi bölgede yetişir, ayva, gülgiller ailesinden olup bol vitaminli bir bitkidir. Yaprağından, meyvesine, çekirdeğine varıncaya kadar çok faydalıdır. Ayva, taze olarak tüketile bildiği gibi reçeli ve kompostosu yapılabilen meyvelerdendir.

Ayva hangi bölgelerde yetişir
Ayva aslen İran'da ve Türkiye'de yetişir. Ayrıca Türkiye dünyanın ayva ihtiyacının yüzde otuz beşini karşılamaktadır. Sadece Sakarya da yılda 610 bin yon, ayva veren ağaçlarımız var. Bununla birlikte, Marmara bölgesinde, İzmir, Zonguldak ile Batı Kara deniz bölgesinin bazı illerinde, Ankara çevresinde, Antalya ve  Akdeniz Bölgesinin bazı illeri, ile Manisa ili ve kırsalında bol miktarda yetişmektedir.

Türkiye de hangi tür Ayvalar yetişmektedir

Ayva Hangi Bölgede Yetişir

Türkiye de hemen her çeşit Ayva yetişmektedir. Bunlardan bazıları şunlardır.

 • Limon
 • Şeker pare
 • Misket
 • Ekmek
 • Kara Ali
 • Sandık
 • Tek keş
 • Demir
 • Sandık

Ayvanın faydaları nelerdir

 • Ayvanın kompostosu yapılıp içilirse ishali kesmeye yardımcı olur. Ağız kokularını giderir ve kalbi güçlendirir.
 • Ayvanın yaprakları kaynatılıp, pekmezle tatlandırılıp içilirse sinirlerin yatıştırılmasına ve uykusuzluğa iyi gelir.
 • Ayva çekirdekleri su ile kaynatılıp içilirse balgam söktürür. diyaframı açarak, öksürüğü keser.
 • Ayva çiğ olarak tüketilirse ishal ve karın bozulması gibi durumlarda önleyici etki gösterir.
 • Bir kaç tane Ayva'nın çekirdekleri çıkartılıp, bir su bardağının içine üzerine iki bardak su konulup, bir hafta bekletildikten sonra jel kıvamında bir ürün elde ederiz. Bu ürün cildi güzelleştirir ve yeniden yapılandırır.
]]>
Ayva Çekirdeği Yağı https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-cekirdegi-yagi.html Sun, 25 Nov 2018 03:27:31 +0000 Ayva Çekirdeği Yağı, Allah öyle bir Allah'tır ki; Gökleri ve yeri yarattı, gökten su indirdi, onunla bize rızık olarak öyle güzel meyveler verdi ki; Allah'ın yarattığı her şeyden bir güzellik çıkıyor. İşte Ayva Çekirdeği Yağı, Allah öyle bir Allah'tır ki; Gökleri ve yeri yarattı, gökten su indirdi, onunla bize rızık olarak öyle güzel meyveler verdi ki; Allah'ın yarattığı her şeyden bir güzellik çıkıyor. İşte bir ayvanın çekirdeğini bile bizlere nimet olarak sunduğu ayva meyvesi, sonbaharda olgunlaşıp, pembe renkte çiçekleri açan, çekirdeğinden kabuğundaki tüylere kadar, ne ararsak doğada var. Çok eski çağlardan beri bilinen ayva yaprakları ile çay gibi demlenip içildiğinde sakinleştirdiği ve uykusuzluğa da iyi geldiği bilinir. Şeker içeriğinin de düşük olması nedeniyle şeker hastalarına da faydalıdır. Ayva meyvesi, hem yaprağı, hem çiçekleri, hatta tohumlarını bile sağlıkta ve güzellikte yararları üzerine Romalılar her şeyin içinde kullandıkları Tarihte yazılıdır. Çünkü tamamen doğal ve saftır. Ayva, protein, şeker, organik asitler, A, B2 ve C vitaminleri, demir, bakır ve potasyum gibi mineraller içerir.  Tohumları ise, yağ ve protein içermektedir. Ayva çekirdeği yağı, cildinize kozmetik ürünlerden daha yumuşak ve daha gergin bir hale getirir ki; Kırışıksız bir yüz hatlarına sahip olursunuz. Eğer cildinizde lekeler varsa ayva çekirdeği yağı, cilt sarkmalarına, cilt kırışıklıklarına, güneş lekelerine ve hamilelik sonrası oluşan lekelerde de son derece etkilidir. Ayva çekirdeği yağı pürüzsüz, lekesiz bir yüz güzelliğine süs veren bitkisel bir iksirdir.

Ayva Çekirdeği Yağı;

Ayva çekirdeği yağını kendimiz hazırlarken ilk önce üç tane ayvayı boylamasına ikiye bölüyoruz. Sonra bir kahve fincanın içerisine ayvanın çekirdeklerini çıkarıp koyuyoruz. Bu arada kahve fincanını ağzına kadar ılık su ile doldurmamız gerekiyor. Bu şekilde ayva çekirdeklerini 2-3 gün kadar bekletiyoruz. Bu süre içerisinde ayva çekirdekleri jölesini salacaktır. Kullanımı; Temizlenmiş yüzünüze ve boyun kısmına bu yağı rahatlıkla sürebilirsiniz. Bu ayva çekirdeği yağı C vitamini yönünden çok zengindir. Bu yağı bir kavanozun içerisinde buzdolabında rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Ayva Çekirdeği Yağı

Ayva Çekirdeği Yağı Faydaları;

 • Ayva çocuklarda büyümeyi ve gelişmeyi hızlandırır.
 • Birçok hastalığa şifa veren ayva çiçeği kaynatılıp içildiğinde annelerin sütünü artırır. 
 • Baş ağrılarına iyi gelir. Ayva kabukları kaynatılıp içilirse, idrar yolu iltihaplarında iyileşmeyi sağlar.
 • Ağız yaraları, boğazdaki şişlik ve ağrısı için ayvanın kendisi kaynatılıp suyu ile gargarası yapılır.
 • Kalbi korur ve her yaşta sinir sistemini güçlendirir, mide ve bağırsak mikroplarından korur.
 • Cildi parlaklık verir ve zinde tutar. Ve daha sağlıklı bir hale getirir.
 • Grip ve nezle de iyileşmeyi sağlar. Ayva suyu ishalin geçmesi için de yararlıdır.
 • Vücudu kronik yorgunluklara karşı ve bitkinlikten koruma sağlar.
 • Tereyağıyla pişirilen ayva, balgamı söker, öksürüğe, solunum yolu hastalığına ve bronşite iyi gelir.
 • Çekirdeklerinden yapılan merhem ile dudak ve meme ucu çatlaklarında, egzamalarda uygulanılır.
 • Çekirdeklerinden kaynatılarak suyu içilirse göğse yumuşaklık verir.

"Güzellik dolu günlere."

]]>
Ayva Yaprağı Çayı https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-yapragi-cayi.html Sun, 25 Nov 2018 19:00:23 +0000 Ayva yaprağı çayı, sağlık açısından oldukça faydalı bir bitkidir. Özellikle sonbahar aylarında toplanan ayva yaprağı bir demliğe konarak haşlanır ve ilk suyu atılır. Sonra tekrar üzerine su ilave edilerek kaynatı
Ayva yaprağı çayı, sağlık açısından oldukça faydalı bir bitkidir. Özellikle sonbahar aylarında toplanan ayva yaprağı bir demliğe konarak haşlanır ve ilk suyu atılır. Sonra tekrar üzerine su ilave edilerek kaynatılır ve normal çağ gibi içilir. Suyu bittikçe üzerine ilave edilerek demlenir. Bir tutam ayva yaprağı 5-6 defa demlenir her demlenişinde daha fazla özlü bir içecek olur. 

Ayva yaprağı çayının faydaları

Ayva yaprağı çayının sağlığa faydası oldukça fazladır. Karaciğeri temizler ve düzenli çalışmasını sağlar. Bronşite iyi gelir, öksürüğü keser. Uykusuzluk ve stres durumlarında sakinleştirici özelliği vardır. İshal durumlarında kabız edici ve ateş düşürücü özelliği vardır. Ayva yaprağı gibi ayva da protein, şeker, organik asit, C, A ve B2 vitamini, demir, bakır, potasyum gibi minerallerce zengindir. Ayva yaprağı, bağırsak ve mideyi zararlı mikroplardan koruyarak hazımsızlığı önler. Cildi daha parlak ve zinde hale getirir. Ağız içinde oluşan yaralara ve boğaz iltihaplarına iyi gelir.

Ayva Yaprağı Çayı


Ayva yaprağını haşlayıp lapa hale getirip boğaza konursa boğazdaki şişliğe iyi gelir. Suyunun kaynatılarak içilmesiyle uykusuzluk çekenlerin uykusu düzene girer. Ayva yaprağı kan yapıcı özelliği olan bir bitkidir. Ayva yaprağı çayını içmeye devam eden kişilerin kan değerleri normale döner. Ayva yaprağı, kendisi ve çekirdeği kalp hastalığının değişmez ilacıdır. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Aç karnına içilmeli ve ayva yaprağı suyu ile duş alınmalıdır.

Kalp çarpıntısı olan kişiler ayva yaprağı ve çiçeğini kaynatıp içerse sağlığa kavuşur. Basuru olan kişi ayva yaprağını kaynatıp içmeye devam ederse basuru körelir ve zamanla kaybolur. Ayva yaprağı çayının ses tellerine de iyi geldiği söylenir. Ses kısıklığı olan kişi ayva yaprağı çayına devam ederse ses telleri açılır. Bronşit ve öksürükte çok önemli bir bitkisel çaydır. Ayva yaprağı çayı mide ülserine iyi gelir, vesveseye engel olur.

Kullanımında dikkat edilmesi gerekenler: Ayva yaprağı çayı yüksek tansiyonlu kişilere ve sürekli kabızlık çeken kişilere önerilmez.
]]>
Ayva Çekirdeği Faydaları https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-cekirdegi-faydalari.html Mon, 26 Nov 2018 09:57:04 +0000 Ayva Çekirdeği Faydaları, Bin bir derde deva olan Ayva çekirdeği, öyle bir bitkidir ki, yüzü güzelliğin süsü yapan Allah, sağlık sorunları için de evimizde ki, doğal bir ilaçtır. Ayva meyvesi, kabuğuyla ve çek Ayva Çekirdeği Faydaları, Bin bir derde deva olan Ayva çekirdeği, öyle bir bitkidir ki, yüzü güzelliğin süsü yapan Allah, sağlık sorunları için de evimizde ki, doğal bir ilaçtır. Ayva meyvesi, kabuğuyla ve çekirdekleriyle ayrı ayrı yararı bulunan, düşük kalorili meyvedir. Ayrıca yaprakları ve çiçekleri de şifalıdır. Aslında çok eski çağlarda Romalılar, tatlısından parfümüne kadar her şeyin içinde keşfetmişlerdir. Cilt bakımında da ayva çekirdeği cildin büyüsü olarak biliniyor. Yani yüzünüzdeki izler, lekeler ve sivilceler için Antioksidan özelliği sayesinde cildinize derman olur. Ayva çekirdeği ile soğuk suyun içerisinde akşamdan bekletilen ayva cilt üzerine sürüldüğü zaman cildi yumuşatır. Zaten o yapılan kutu içerisindeki pahalı cilt maskelerinin asıl ham maddesi meyvelerdir. Ayva çekirdeği faydaları arasında bronşitte, öksürükte, mide ve bağırsak sorunları için yumuşatıcı özelliğine sahiptir. Ciğerler için oldukça faydalıdır. Üstelik ayva yaprağı ve çiçekleri soğuk algınlığında ve mikroplarla ilgili rahatsızlıklarda kullanılabilir. Yine çocuklarda görülen ishal problemini ortadan kaldırır. Ayva ise dişteki bakterilere karşı temizlemeye yararlıdır. Ama sadece bunlar değil, ağız yaraları ve kokusunu önlemede oldukça etkilidir. Dudak çatlaklarına çare olur. Ayva içeriğinin protein, şeker, organik asit, A, B2 ve C vitamini ve demir, bakır ve potasyum gibi mineraller açısından oldukça zengin bir meyvedir. Tohumları da yağ ve protein içeren ayva çekirdeğinin sayılamayacak kadar faydalarını sizler için derledik.

Ayva Çekirdeği Faydaları;

Öksürük; Ayva çekirdeği, elma çekirdeği ile birlikte bal ile macun yapılarak su ile kaynatılırsa, nöbet şekeriyle de tatlandırılıp içilirse öksürüğü keser.

Mesane yolu iltihabı; Ayva çekirdeğini kaynatılıp nöbet şekeri ile tatlandırılırsa idrar yollarındaki iltihaba iyi gelir. Ama aç karnına içilmesi önerilir.

Çatlaklar; Ayva çekirdeği ezilip misli kadar su ile karıştırılır. 2-3 bekletilir sonra süzülüp, balla ile krem yapılır. El, dudak ve meme çatlaklarına iyi gelir.

Kırışıklıklar; Ayva çekirdeği yukarıdaki tarife göre yapılıp, ballı krem olarak da uygulanır veya sade olarak cilde sürülürse kırışıklıkları giderir.

Yanıklar; Ayva çekirdeği birebir ölçekle suda bekletilip süzülür, sonra balla kremi yapılır. Yanıkların üzerine sürülür.

Kansızlık; Ayva suyu, üzüm hoşafı ile beraber içildiği zaman, kan yapar. Ayva üzerindeki tüyler kanayan yere konursa kanamayı durdurur.

Ayva Çekirdeği Faydaları

Gastrit; Ayva çekirdeği kaynatılır. Nöbet şekeri ile tatlandırılıp sürekli içilmeye devam edilirse gastrite iyi gelir.

Yatıştırıcı banyo; Ayva yaprakları kaynatılarak, banyo yapılırsa sinirleri yatıştırır ve sakinleştirir.

Susuzluk; Ayva meyvesi, soğutucu ve kurutucu özelliği ile hem susuzluğu giderir, hem de serinletir.

Kalp; Ayva suyunun hoşafı, reçeli, marmelatı, çekirdeği, bunları çiğ yemek ise kalp hastalıklarında en önemli besinleridir.

Basur; Ayva çekirdeği birebir suda bekletilip süzülür, balla krem yapılır. Basura sürülürse faydası olur.

Ayva Çekirdeği Kremi; Ayva çekirdeği ile pürüzsüz bir cilt için 6-7 tane ayva çekirdeğini çıkarıp, 1/2 çay bardağı ılık suya, ağzının açık olması şartıyla bir gün bekletilir. Jölemsi kıvama gelince yüz ve boyun bölgesine sürülür ve 20 dakika bekletildikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz. Böylece uzun bir kullanımın ardından göreceksiniz ki, ayva çekirdeği cildinizdeki siyah noktalardan, lekelerden ve sivilcelerden arındıracak. Bu sayede cildinizin ne kadar sıkılaştığını göreceksiniz. Cilt bakımında ve sorunlarınızın giderilmesi için 20 gün süreyle düzenli kullanılması gereklidir. Güzel günlere.

"Ayva buru]]> Ayva Çekirdeği Kürü https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-cekirdegi-kuru.html Mon, 26 Nov 2018 17:06:25 +0000 Ayva çekirdeği kürü, ayvanın çekirdek kısmı dahil ederek hazırlanılan ve ciltte oluşan sorunları hem engellemek hem de olası bir cilt sorun ile mücadele etmek adına pek çok bayan tarafından tercih edilmektedir. Özellikle ayva Ayva çekirdeği kürü, ayvanın çekirdek kısmı dahil ederek hazırlanılan ve ciltte oluşan sorunları hem engellemek hem de olası bir cilt sorun ile mücadele etmek adına pek çok bayan tarafından tercih edilmektedir. Özellikle ayva çekirdeği ile yapılan yüz kürleri cilt tabakasında ki yağ miktarını dengelerken aynı zamanda cildin pürüzsüz bir hal alabilmesi adına önemlidir. Ayva çekirdeğinin içerisin de bulunan madde cildi yumuşatıyor ve erken yaşlanması önlüyor. Durum böyle olunca bakımı ve kendini seven bayanlar tarafından ayva çekirdeği vazgeçilmez bir hal alıyor

.
Ayva çekirdeği ile hem yüz güzelliği adına hem de vücut güzelliği için kür hazırlamak mümkün. Özellikle akne tedavisi gören, sivilce sorunu yaşayan, kurumuş cilt yapısına sahip olan, tıkanık gözenekler ve bunlar gibi cilt sorunu ile karşılaşmış kişiler için ayva çekirdeği kürü, derinlemesine onarım yapıp cildin daha sağlıklı görünmesin de önemli rol oynayabilir. Bunun için yapılacak ilk şey ayva çekirdeği ve toz haline getirilmiş ayva çekirdeği tozunu evde her daim bulundurmak olacaktır. Ardından kür hazırlamak hiç de zor olmayacaktır.

Ayva Çekirdeği Kürü

 
Ayva Çekirdeği Kürü

Her cilt tipi için farklı şekilde ayva çekirdeği kürü bulunmaktadır. Bunun için sizin cilt tipinize hangi ayva çekirdeği kürü uygun geliyorsa o kürü hazırlayıp uygulayabilirsiniz. Ayva ve ayva çekirdeği, güzellik ve bakım adına en çok tercih edilen meyvelerden biri olup özellikle meyvenin mevsimi olan kış dönemin de cildinizi bu kürler ile rahatlatabilirsiniz. 

Kür 1; Kırışıklıklar Ve Kuru Cilt Yapısına Sahip Kişiler İçin
Malzemeler
 • 1 su bardağı dolusu gül suyu
 • 2 yemek kaşığı ayva çekirdeği
 • 1 çorba kaşığı doğranmış meyan kökü
 • 1 çay kaşığı buğday tohumu yağı
Hazırlanışı; Bir su bardağı gül suyunu uygun büyüklükte bir kabın içerisine alıp üzerine, ince kıyılmış meyan kökünü, ayva çekirdeklerini ilave edelim ve bir gece kadar bu ikiliyi ağzı kapalı şekilde bekletelim. Sabah olduğunda gül suyunun içerisinde bulunan ayva çekirdekleri alalım ve suyun içerisine buğday tohumu yağını ilave edelim. Akabinde karışımı parmak uçlarınız ile yüzün her tarafına yedirerek sürün ve yarım saat kadar bu şekilde bekleyin. Bu kürü haftada bir kere uygulayabilir ve sürenin ardından ciltten yıkayarak çıkartabilirsiniz.

Kür 2; Yağlı Ve Tıkanık Gözeneklere Sahip Kişiler İçin
Malzemeler
 • 1 yemek kaşığı ayva çekirdeği
 • 1 tane yumurta beyazı
Hazırlanışı; Yumurta akını bir kasenin içerisine alıp çırpın. Ayva çekirdeklerini de toz haline getirip köpük kıvamına gelen yumurta akının üzerine ilave edip karıştırın. Elde edilen kürü göz kenarları hariç cilde sürün ve yarım saat kadar bekletin. Sürenin ardından cildi önce soğuk su ile ardında da ılık su ve tekrar soğuk su ile yıkayıp işlemi bitirin. 

Kür 3; Kuru Cilt Yapısına Sahip Kişiler İçin
Malzemeler
 • 2 yemek kaşığı badem veya keten tohumu yağı
 • 1 yemek kaşığı ayva çekirdeği tozu
Hazırlanışı; Toz haline getirilmiş ayva çekirdeği ile badem yağını veya keten tohumu yağını birleştirip karıştırın. Elde edilen kürü cilde sürün ve 1 saat kadar bekletin. Sürenin ardından cildi bol su ile yıkayın. Kürü ciltten çıkarttıktan sonra tekrar nemlendirici kullanmanıza gerek yok. Bu kür cildi yumuşattığı gibi yağ miktarını da dengeliyor.
]]>
Ayva Turşusu https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-tursusu.html Tue, 27 Nov 2018 04:21:21 +0000 Ayva Turşusu, sonbaharda hazırlanan ve kış ilkbahar aylarında tüketilen bir turşu türüdür. Hazırlık aşaması diğer turşu çeşitlerinden farksızdır. Besin değeri çok yüksek olan bu turşunun kalorisi çok azdır. Turşu Ayva Turşusu, sonbaharda hazırlanan ve kış ilkbahar aylarında tüketilen bir turşu türüdür. Hazırlık aşaması diğer turşu çeşitlerinden farksızdır. Besin değeri çok yüksek olan bu turşunun kalorisi çok azdır. Turşu yemeyi sevenlere farklı bir alternatif olabilir. İçerisinde kullanılan malzemelerden dolayı vitamin açısından zengindir. Ayvanın ve dolayısıyla ayva turşusunun vücuda çok sayıda faydaları vardır. Bu faydalardan en öne çıkanları ise şöyle sıralanabilir. Ayva tam anlamı ile kalp dostudur. Kalpteki çarpıntı problemini giderir.  

Vücudun her yerinde ayrı bir düzen sağlar. Damar sertliği problemine iyi gelen bir meyvedir. Çocuklarda vücut gelişimine iyi gelir. Karaciğer tembelliğini giderir. Ağız kokusunu alır ve hazmı kolaylaştırır. Yüksek tansiyon problemini çözer ve tansiyonu düşürür. Günün yorgunluğunu alır ve enerji verir. Yine bu harika meyvenin suyu buruna çekildiğinde burun kanamasını engeller. Kış mevsiminde içilen bitki çaylarına ayva kabuğu ve dilimleri eklenirse yine çok faydalı bir içecek elde edilir. Mide bulantısına çözüm olabilir. Ruhsal bunalıma ve bitkinlik hissine iyi gelir. Ağır içerisinde oluşan yaraların iyileşmesini hızlandırır. Grip ve soğuk algınlıklarına birebirdir.

Ayva Turşusu

Ayva turşusu için malzemeler

 • 1 litre hacmi olan cam kavanoz
 • 3 adet orta boy ayva
 • 3 su bardağı dolusu kaynamış soğumuş su
 • 2 su bardağı dolusu üzüm sirkesi
 • 3 yemek kaşığı turşuluk tuz
 • 2 çay kaşığı şeker
 • 5 diş sarımsak
 • 1 salkım beyaz üzüm
 • 15 dal maydanoz
 • 4 adet kereviz yaprağı

Hazırlanışı

Turşu yapımına geçmeden önce listede vermiş olduğumuz cam kavanozu önce sıcak su ile iyice yıkayıp, sonrasında soğuk su ile durulayalım. Derin bir tencerenin içerisine su koyalım ve su kaynayana kadar diğer çalışmalara devam edelim. Ayvaları bol su ile iyide yıkayalım. Temizlemiş olduğumuz ayvaları arzuya göre şekilli dilimleyelim. Ayvanın içerisinden çıkan çekirdekleri kaynama aşamasında olan suyun içerisine atalım. Böylece bol vitamin gizlenmiş olan çekirdekler israf olmamış olacaktır. Su tamamen kaynadığında dilimlediğimiz ayvaları tencereye koyalım ve iki dakika pişirelim. Bu süre aşılmamalıdır. Aksi takdirde ayvalar iyice pişer turşu başarısız olur. 

Hafif haşlamış olduğumuz ayvaları süzelim ve soğuması için bekletelim. Diğer yandan sarımsakları soyalım. Kavanoza ilk olarak sarımsakları atalım. Ardından bir sıra ayva bir sıra kereviz yaprağı olacak şekilde kavanozu dolduralım. Malzemenin geriye kalan kısmı olan üzüm ve maydanozu da kavanozun en üst kısmına gelecek şekilde yerleştirelim. Sıvı malzemeyi karıştıracak hacme sahip cam kâsenin içerisine şeker, tuz, su ve sirkeyi koyup, tuz kaybolana kadar iyice karıştıralım. Hazırlamış olduğumuz su karışımını kavanoza dökmeden koyalım. Suyu doldurduğumuz kavanozu sağa sola iyice sallayalım. Bu sayede tuzlu ve sirkeli karışım her yere ulaşacaktır. 

Bu işlemin sonunda kavanozun kapağını sıkı bir şekilde kapatalım. Turşunun bütün aşamaları başarı ile tatlanmıştır. Turşunun olma süresi saklandığı ortamın sıcaklığı ile doğru oranda ilerler. Eğer turşu hemen olsun tüketmeye başlayalım diyorsanız oda sıcaklığında bekletir. Kış turşusu olsun diyenler serin ortamda bekletmeniz halinde geç olur ve yaza kadar dayanır. Oda sıcaklığında olma süresi 20 gündür. Serin ortamda olma süresi 40 güne yakın bir süredir. Ayva turşusu hazırdır.
Afiyet olsun

]]>
Ayva Yemekleri https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-yemekleri.html Tue, 27 Nov 2018 18:34:29 +0000 Ayva Yemekleri, ayva yemeklerine geçmeden önce sağlığımız için ilk sırada kalp hastalıkları olmak üzere, kansızlık şikayetleri, üst solunum yolu rahatsızlıkları, gastrid, mesane yolu ve hemoroid hastalıklarına Ayva Yemekleri, ayva yemeklerine geçmeden önce sağlığımız için ilk sırada kalp hastalıkları olmak üzere, kansızlık şikayetleri, üst solunum yolu rahatsızlıkları, gastrid, mesane yolu ve hemoroid hastalıklarına karşı iyi gelmesinin yanı sıra ses kısıklığını ve susuzluğu önler. İçeriğinde tanen ve şeker gibi maddeler barındırmaktadır. Oldukça vitaminli ve sağlıklı bir meyve olan ayva ishalinde en iyi ilacıdır. Mükemmel bir aroma ve kokuya sahip olan ayva meyve şeklinde tüketilmesinin yanı sıra pişirilerek yemek şeklinde de tüketilir. 

Ayvalı Tas Kebabı

Ayvalı Tas Kebabı İçin Gerekli Malzemeler

 • Yarım kg kuşbaşı doğranmış kuzu eti
 • 2 adet orta büyüklükte ayva
 • 2 su bardağı pilavlık pirinç
 • 2 çorba kaşığı tereyağı
 • 1 kahve kaşığı karabiber
 • Yeteri kadar tuz

Ayvalı Tas Kebabı Hazırlanışı

Ayvalı tas kebabı hazırlamaya ilk olarak 2 su bardağı pilavlık pirincimizi ayıkladıktan sonra tuzlu sıcak suyun içine alarak yarım saat kadar bekleterek başlayalım. Ardından tas kebabı hazırlamak için uygun düz bir kabın içine kuşbaşı doğranmış kuzu etini yerleştirelim. Ardından 2 adet ayvayı bol suda yıkayalım ve küçük küpler şeklinde doğradıktan sonra etlerin üzerine yerleştirelim. Ayvaların üzerine 1 kahve kaşığı karabiber ve yeteri kadar tuz serpiştirerek düz kabı geniş kapaklı bir teflon tencereye ters çevirelim ve yuvarlak kabı ağırlık yapması için tencerenin üzerinde bırakarak tencereyi ocağa koyup yarım saat kadar kısık ateşte pişirelim.

Yarım saatin sonunda tencerenin üzerindeki kabı almadan kabın kenarlarına ıslama suyu süzdürülerek bir kaç su yıkayıp süzdürülmüş pirinçleri yerleştirelim. Pirinçlerin üzerine 2 çorba kaşığı tereyağını küçük parçalar şeklinde koyarak yeteri kadar tuz serpiştirelim. Daha sonra  pirinçlerin üzerine 3,5 4 su bardağı kadar sıcak su ilave ederek kısık ateşte pirinçler eklenen suyu çekinceye kadar pişirip tas kebabını ocaktan alalım. Hazır hale gelen  tas kebabını tencereden ters çevirip üzerindeki yuvarlak kabın üstene çıkarttıktan sonra sıcak sıcak servis yapalım. Afiyet olsun...

Ayva Yemekleri

Etli Ayva Yemeği

Etli Ayva Yemeği İçin Gerekli Malzemeler

 • 2 adet büyük boy ayva
 • Yarım kg kuşbaşı doğranmış koyun eti
 • 2 çorba kaşığı tereyağı
 • 2 adet orta irilikte kuru soğan
 • 1 adet orta boy domates
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı toz şeker
 • Yeteri kadar tuz

Etli Ayva Yemeği Hazırlanışı

Etli ayva yemeği hazırlamaya ilk olarak uygun bir tencereye yarım kg kuşbaşı doğranmış koyun etini ilave edip tencereyi ocağa koyarak etler kendi bıraktıkları suyu çekene kadar kavuralım. Kavrulmakta olan etlerin üzerine 2 adet kuru soğanın kabuklarını soyduktan sonra ince yemeklik doğrayıp ilave ederek soğanları pembeleşinceye kadar kavuralım. Pembeleşen soğanların üzerine kabukları soyularak küp şeklinde doğrayarak ilave edelim. Domatesler diriliklerini kaybetmeye başlayınca üzerine birer biber aralıklı olarak 3 su bardağı sıcak su ilave edip etler yumuşayıncaya kadar pişirelim.

Daha sonra bol suda yıkandıktan sonra çekirdeklerini çıkartarak ayvaları bir parmak kalınlığında dilimler şeklinde doğrayarak pişerek yumuşayan etlerin üzerine yerleştirelim ve üzerine 1 çay kaşığı toz şeker, 1 çay kaşığı karabiber ve yeteri kadar tuz ilave edip tencerenin kapağını kapatalım. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus tencerede suyun azalmaması tenceredeki su azaldıkça üzerine sıcak su ilave ederek yemeğimizi ayvalar yumuşayıncaya kadar pişirelim. Pişerek hazır hale gelen ayvalı et yemeğimizi servis tabağına alarak bulgur pilavı eşliğinde servis yapalım. Afiyet olsun..

.Ayvalı Bulgur Pilavı

Ayvalı Bulgur Pilavı İçin Gerekli M]]> Ayva Çekirdeği Maskesi https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-cekirdegi-maskesi.html Tue, 27 Nov 2018 19:51:32 +0000 Ayva çekirdeği maskesi ile özellikle leke sorunu olan ciltler lekelerinden kurtulabilecek. Aynı zamanda her cilt tipi için ayvadan özel maskeler yapılabilir ve cilt sorunları kozmik yollarla sağlık bir şekilde iyileştirilebilir. Ayva çekirdeği maskesi ile özellikle leke sorunu olan ciltler lekelerinden kurtulabilecek. Aynı zamanda her cilt tipi için ayvadan özel maskeler yapılabilir ve cilt sorunları kozmik yollarla sağlık bir şekilde iyileştirilebilir. Ayva çekirdeği maskesi sadece yüz için değil yanık olan tene ve boyun kısmını da rahatlıkla uygulanabilir. Tabi farklı malzemeler kullanılarak yanık sonrasında oluşan izlerin kaybolmasında ve güneş lekelerinin giderilmesinde de kullanılabilir. Ayrıca ayva kozmetik ürünlerde önemli bir yere sahiptir ve özellikle temizleme jellerin de çok kullanılmaktadır. Ciltte biriken kirleri, oluşan sivilce ve yanık lekelerini gideren ayva maskesi cildi gençleştirdiği gibi gerekli olan bakımını da sağlıyor.

Ayva çekirdeği maskesi cilt lekeleri başta olmaz üzerine sivilce ve akne oluşumunu da engellemektedir. Bunu da ayvanın çekirdeğinin içerisinde bulunan önemli etkenler sayesinde yapmaktadır. Ayva çekirdeklerini bir suyun içerisinde beklettiğiniz zaman suyun şeffaflaştığını ve bir jel kıvamına dönüştüğünü göreceksiniz. İşte bu doğal jel tam anlamıyla cilt sıkılaştırıcı ve yer çekimine karşı cildi koruyucu....

Ayva Çekirdeği Maskesi

Ayva Çekirdeği Maskesi (Cilt lekeleri için)

 • 9-10 tane ayva çekirdeği
 • 2 tane ayva yaprağı (kuru veya taze)
 • 1 tane rendelenmiş limon kabuğu
 • 1 şişe maden suyu
 • 1 çay bardağından iki parmak eksik su

Hazırlanışı;

1 çay bardağından iki parmak eksik suyu bir kabın içerisine alalım ve üzerine limon kabuğu rendesini, ayva çekirdeklerini ve ayva yapraklarını ekleyip karıştıralım. Ardından karışımın ağzını kapatın ve karanlık bir mekana kaldırın. Karanlıkta karışımı bir kaç gece bekletin ve ardından kabın kapağını açıp maskeyi göz kapakları hariç tüm cilde uygulayın. Maskeyi ciltte 15 dakika kadar bekletip ardından maden suyu ile cildi temizleyin. Maden suyunun ardından cildi tekrar normal su ile yıkamaya gerek yok. Bu maskeyi 15 güne bir cildinize uygulayabilirsiniz. 

Ayva Çekirdeği Maskesi (Gözenek sıkılaştırıcı)

 • 4 tatlı kaşığı rendelenmiş ayva
 • 1 tane yumurta akı
 • 1 tane ayva çekirdeği

Hazırlanışı;

Rendelenmiş olan ayvayı bir kaseye alın ve içerisine bir tane ezilmiş ayva çekirdeğini ekleyin. Ardından karışımın içerisine çırpılmış yumurta akını ilave edip karıştırın. Hazırlanılan ayva çekirdeği maskesini cildinize uygulayın ve kurması için bir kaç dakika bekletin. Kuruduktan sonra maskeyi ılık su ciltten temizleyin ve ılık suyun ardından soğuk su uygulaması yapın. Bu yöntem hem cildi dinçleştirecektir hem de gözenekleri sıkılaştıracaktır.

Ayva Çekirdeği Maskesi (kusursuz bir cilt için)

 • 8-9 tane ayva çekirdeği
 • Yarım çay bardağı ılık su

Hazırlanışı;

Ayva çekirdeklerini yarım çay bardağı suyun içerisine alıp bir gece bekletin. Bardağın ağzı açık kalacak şekilde beklettiğiniz suyu ertesi günü cildinize sürün ve kuruması için bekleyin. Ayva çekirdekleri suyun içerisinde beklediği zaman jöle kıvamına geliyor ve cilde uygulanması kolaylaşıyor. Maske kuruduktan sonra cildi su ile yıkayıp temizleyin.

]]>
Ayva Çeşitleri https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-cesitleri.html Wed, 28 Nov 2018 14:16:11 +0000 Ayva Çeşitleri, Lezzetiyle dillere destan, yaraları saymakla bitmeyen bir meyvedir ayva. Ayva hakkında bilmediğimiz konu ise nasıl yetiştirildiği. Önemli olan bu yetiştiricilik 3 kola ayrılır. Bu yöntemlerin 3 kola ayrılmasını Ayva Çeşitleri, Lezzetiyle dillere destan, yaraları saymakla bitmeyen bir meyvedir ayva. Ayva hakkında bilmediğimiz konu ise nasıl yetiştirildiği. Önemli olan bu yetiştiricilik 3 kola ayrılır. Bu yöntemlerin 3 kola ayrılmasının sebebi ayva çeşitlerinin 3 adet olmasıdır. Ülkemizde 3 adet ayva çeşidi bulunmakta, bu ayva çeşitleri sırası ile şöyledir:
 • Eşme Ayva
 • Ekmek Ayvası
 • Limon Ayvası
Eşme Ayva

Marmara bölgesinde yetişen bir ayva çeşidi olan Eşme ayvası, ülkemizde yetiştirilen en önemli çeşitlerden biridir. Yarı dik gelişir. taç kısmı diğer ayva çeşitlerine göre daha geniştir. Sulu olan bu ayva mayhoştur. Etinin gevrek olması boğucu etkiyi ortadan kaldırmıştır. Diğer ayva çeşitlerinde olduğu gibi Ervinya hastalığına karşı hassaslardır. Uygun koşullarda 5 ay muhafaza edilebilir. 

Ayva Çeşitleri


Eşme Ayva İklim ve Toprak Özellikleri

Eşme ayvanın soğuğa dayanımı ve soğuk hava isteği elma ve armuda nazaran daha fazladır. Çiçekleri fazla olmadığı için ilkbahar donmalarından fazla etkilenmezler. Ayrıca fazla rüzgarlı havalarda dal kırılmaları ve çiçek dökülmeleri olacağından ürün kaybı çok fazla olur. Ayvalar kumu ve sıcak toprakta daya çok verim gösterirler. Toprak PH'ı ortalama 6-7 arasında olması idealdir. Topraktaki kireç oranı ortalama %10'u geçmemesi gerekir. Eşme ayvanın kökleri fazla derine inmediği için nemden etkilenmezler. Toprağın nemliliği Eşme ayva yetiştirmek için önem arz etmez.

Eşme Ayva Hastalık Çeşitleri

Ayva çeşitlerinin ortak hastalığı ateş yanıklığıdır. Bordo bulamacı ilacı budamadan önce %3, budama işleminden sonra % 1, çiçeklenme gerçekleştikten sonra %0,4 dozlarında uygulanması uygundur. Hastalığa karşı koruyucu ilaçlar kullanmakta yarar vardır.  Ayva çeşitlerinin bir diğer hastalığı ise moniya hastalığıdır. Bu hastalığın tedavisi için ise; thiram ve karbendazil gibi güçlü maddeler bulunduran ilaçlar kullanmak gerekir. 

Ekmek Ayvası

Yetiştiriciliği en yakın ayva çeşidi olan ekmek ayvasının ağacı orta büyüklükte büyür, dalları seyrektir ancak oldukça verimli bir ayva çeşididir. Ekmek ayvası yaygın olarak sanayi ve sofra gibi kullanım alanlarında kullanılır. Meyveleri oldukça iri olgunlaşma döneminde tüylüdür. Sap kısmı dar, göbek kısmı ise geniştir. Eylül ayı sonlarında hasat edilebilir. Bu hasat işlemi bölgelere göre değişir. 5 ila 6 ay ugun koşullarda saklanabilir. Günümüzde halk tarafından en çok bilinen ayva çeşidi ekmek ayvasıdır. Diğer çeşitler pek fazla bilinmemekle birlikte ayva üretiminin %50'lik kısmını oluşturmaktadır.

Limon Ayva

Son yıllarda yetiştiriciliği diğer ayva çeşitlerine yaygınlaşmıştır. Piyasada son dönemde en çok aranan ayva çeşidi limon ayvadır. Ağacı orta boylu büyür. Daha henüz fide iken dikine büyüyen bu meyve, yaşlandıkça dallarını salar ve yayılarak büyümeye başlar. Limon ayvanın kabuğu limon sarısı, eti bol sulu ve mayhoştur. En çok Marmara Bölgesinde yetişir. Diğer ayva çeşitlerine göre sert bir ete sahiptir. Eylül sonlarında hasat edilir. Soğuk hava depolarında 4 ila 5 aya kadar muhafaza edilebilir.

Dünyada en çok ayva üretimi Türkiye'de gerçekleşmektedir. Türkiye'de yılda yaklaşık olarak 150,000 ton ayva yetiştirilmektedir. Bu üretimin 4000 ila 5000 ton civarı diğer ülkelere ihraç edilmektedir. Ülkemizde ayva üretiminin fazla olması ayva çeşitlerinin de fazla olması anlamına gelmektedir. Ayva yetiştiriciliğindeki en önemli etken; doğru toprak ve doğru iklime göre hangi ayva çeşidinin kullanılacağının bilinmesi gerekmektedir. Eğer uygun ayva çeşidi kullanılmazsa verim düşecek, verimin düşmesi il]]> Ayva Ağacı https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-agaci.html Thu, 29 Nov 2018 02:51:59 +0000 Ayva Ağacı, ılıman iklim ve denize yakın olan yerlerde daha verimli yetiştirilse de, İç Anadolu'da vadilerin içinde ve uygun yerlerde de verim alınabilir. Kökeni İran, Kafkasya, Hazar Denizi çevresi ve Kuzey Anadolu'dan gelmekl Ayva Ağacı, ılıman iklim ve denize yakın olan yerlerde daha verimli yetiştirilse de, İç Anadolu'da vadilerin içinde ve uygun yerlerde de verim alınabilir. Kökeni İran, Kafkasya, Hazar Denizi çevresi ve Kuzey Anadolu'dan gelmekle birlikte hemen hemen her ülkede yetişebilir. 

Ayva Ağacı, meyvesi yiyecek çeşitlerinde kullanılması haricinde, pektin ve tanen üretiminde sanayi kullanımı mevcuttur.

Ayva Ağacı Yetiştirilmesinde Gerekli Ekolojik Yapı

a) İklim ve Hava Koşulları

 • Sert kış ve soğuk iklim sevmez.
 • Ayva ağacı fazla nem ve rüzgara karşı dayanıksızdır.
b) Toprak Cinsi ve Özellikleri

 • Ayva ağacı birçok toprakta kolaylıkla yetişebilir. Ancak çok kireçli, ağır ve geçirgenliği fazla olan topraklar uygun değildir.
 • Toprağın özellik olarak nötr veya az asidik olması tercih edilmelidir.
c) Dikim İçin Gerekli Koşullar

 • Fidanların arasına 3x5, 4x5 ya da 5x5 m aralık verilmelidir.
 • Ilık yörelerde Kasım - Ocak, soğuk bölgelerde ise Şubat - Mart ayları arasında dikim uygundur.
Gübreleme 
Kimyasal gübreler gövde ve köke verilmemeli, organik gübreler ise toprağa tatbik edilmelidir.

Ayva Ağacı
Ayva Ağacı Hastalıkları
 • Kahverengi Leke : Yaprak, meyve ve sürgünleri tutan mantar, lekeler meydana getirir. Lekelerin artmasıyla meyveler deformasyona uğrar. Hastalıklı dallar budanıp, yere düşen yapraklar yakılmalıdır. .Çiçek açmadan ve çiçek açtıktan sonra bir müddet enfeksiyon riski ortadan kalkana kadar ilaçlama yapılır.
 • Mumya Hastalığı Monilya : Ayvalar  gittikçe sertleşir ve mumya gibi olur. Ağacın gelişmesini engeller. Hasat yaparken hastalıklı meyveler yakılır ve yapraklanma başlamasıyla  ilaçlama yapılır.
 • Demir eksikliği: Ağacın kurutabilir. Ahır gübresi verilerek ve kireci az olan topraklarda yetiştirme yaparak bu hastalık önlenebilir.
 • Kökte Tümörler: Genç ağaçları kısa sürede kurutur, nemli toprakları sever. Ur yayılmasını engellemek için yaz mevsiminde iki aşamada  ilaçlama yapılır ve hastalıklı ayva ağacı kireçe gömülerek imha edilmelidir.
 • Ateş Yanığı Bakterinin neden olduğu bu hastalık yayılabilir. Hastalıklı ağaç yakılmalı, çiçeklenme başlamasıyla ilaçlanmalıdır.
 • Kırmızı Örümcek: Ayva ağacının meyve vermesini engeller. Kabuklar kaldırılarak kabuk altındaki kırımızı örümceklerin ölmesi sağlanır. İlaçlama da yapılır.
 • İç Kurt: Direk olarak meyveye zarar verir. Tuzaklarla kurtlar toplanır, ilaçlama yapılır.
 • Koşnil: Yaprakların alt damarlarında yaşar. Budama esnasında bulaştığı kısımlar yok edilir ve ilaçlama yapılır.
 • Toprağın altındaki zararlılar: Larvalar ayva ağacı köklerini, yetişkinler ise toprak üstü kısımları yer. Gübre ilaçlanarak toprağa uygulanır.
 • Yaprak Biti: Meyvelerin gelişememesine  neden olur. Budama ile sayısı azaltılır, çeşidine göre ilaç tatbik edilir.
 • Adi yaprak bükeni: Çiçeklerin erkek ve dişi bölgelerini yiyerek zarar verir. İlkbahar başında, sonbahar ve kış mevsimlerinde ezilerek imha edilir. Besi tuzakları ile biyoteknik olarak mücadele verilir. Uygun dozlarda ilaçlama da yapılır.
 • Altın Kelebek. Ayva ağacı tomurcuk ve yapraklarını yer. Budama yapılır.
 • Armut Kaplanı: Ağacın klorofilini yok eder. Sayıma göre ilaç verilir.
 • Armut yaprak uyuzu: Meyveye bulaştığında meyvenin dökülmesine neden olur. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde ilaçlanır.
 • Güve: Sürgün ve meyvelere zarar veren güvenin bulunduğu sürgünlerin her hafta kesilir ve sürgünlere ilk gelmesiyle hemen ilaçlanır.
 • Tırtıl: Tomurcuk tırtılı  ayva ağacı tomurcuk ve çiçeklerine zarar verir. İlaçlama yapılır.
 • Virgül Kabuklubiti: Bitki öz su]]> Ayva Neye İyi Gelir https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-neye-iyi-gelir.html Thu, 29 Nov 2018 11:36:11 +0000 Ayva Neye İyi Gelir, ayva meyvesi, bir çok faydası olduğu bilinen ve eski çağlardan beri tüketilen bir meyve türüdür. Roma İmparatorluğu döneminde yaşayan Romalılar ayvayı sadece yiyecek olarak değil içecek, bal, reçel hatt Ayva Neye İyi Gelir, ayva meyvesi, bir çok faydası olduğu bilinen ve eski çağlardan beri tüketilen bir meyve türüdür. Roma İmparatorluğu döneminde yaşayan Romalılar ayvayı sadece yiyecek olarak değil içecek, bal, reçel hatta parfüm yapımında da kullanmışlardır. Bunları yaparken dönemin insanları ayva meyvesinin çiçeklerini kullanmışlardır. Dünya'da bir çok yerde ayva üretimi ve çiftçiliği yapılmaktadır. En fazla üretime ve çiftliğe sahip ülkelerin başında da Türkiye üst sıralarda bulunmaktadır. Ayva meyvesinin faydası kadar yaprakları, çekirdekleri ve çiçekleri de bir çok konu faydalıdır. Yaprakları ve çiçekleri boya sanayi, eczane ve kozmetik sanayisinde de büyük ölçülerde kullanılmaktadır. İlaç yapımında da büyük katkısı olan bu meyve tıp dalında da kullanılmaktadır.

  Ayva meyvesinin bünyesinde protein, şeker, organik asit, A, B2 ve C vitamini, demir, bakır, potasyum gibi mineraller bulunmaktadır. İçinde ki mineral ve vitaminlerce çok zengin bir meyvedir. Sadece meyvesinde değil tohumlarında ise yağ ve protein bulundurmaktadır. Bu kadar zenginliği içinde barındıran bu meyvenin bir çok faydası olduğunu savunan uzmanlar özellikle 7 rahatsızlık için bu meyvenin tüketimini öneriyorlar. Bu rahatsızlıklar başta kalp olmak üzere akciğer, mide, boğaz, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıklarıdır. Sadece bu rahatsızlıklarla kalmayıp ağız yaralarını ve kokusunu önlediği, cinsel istek ve gücü arttırdığı, ishale iyi geldiği, cildi güzelleştirip, gençleştirdiği ve dudak çatlamalarını önlediği de savunuluyor.

  Ayva Neye İyi Gelir
  Ayvanın Faydaları :
  • Ayva meyvesi çocuklarda büyüyüp, gelişmeyi hızlandırdığı gibi sağlığı da önemli ölçüde korur.
  • Ayva insan vücudunda bir çok rahatsızlık ve hastalığa iyi gelip, sorunun giderilmesine yardımcı oluyor.
  • Bağırsak ve mide güçlendirir, hazımsızlığı ortadan kaldırır, bağırsakta oluşan mikropları kırar.
  • Cildi temizleyip güzelleştirir ve olduğundan daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar.
  • Mevsim değişimlerinde yakalanılan grip ve nezle gibi rahatsızlıkların iyileşme sürecini hızlandırır.
  • Tırnakların parlaklığını arttırır , daha sağlıklı görünmesini sağlar.
  • Ayva tüketmek ishali durdurduğu gibi fazla tüketimi kabızlığa yol açar.
  • Vücuttaki kanda kötü kolesterolü azaltmayı sağlar.
  • Ağızda ki yaraları iyileştirdiği gibi ağız kokusunu da önlemektedir.
  • İçinde bulundurmuş olduğu bol miktarda ki vitamin ve mineraller sayesinde kalbi olduğundan daha kuvvetli bir hale getirir.
  • Varis ağrılarını önler ve varis tedavilerinde kullanılır.
  • Cinsel istek ve gücü arttırıcı olduğu söylenir.
  • Her yaş grubunda ki insanın sinir sistemini güçlendirir.
  • Tereyağı ile birlikte pişirilen ayva meyvesi balgamı söker, kronik öksürüğe, solunum sistemi rahatsızlıklarına ve bronşit hastalığına iyi gelir.
  • Anne sütünü arttırmak ve baş ağrılarını geçirmek için ayva çiçeği kaynatılıp içilir.
  • İdrar yolu iltihaplarının sökülmesi için ayva meyvesinin kabuğu kaynatılıp içilir.
  • Ayva yapraklarının kurutulup çay gibi demlenip içilmesi sonucunda sakinleştirici bir özellik gösterir ve uykusuzluk problemine faydalı olur.
  • Ayva çekirdeğinin kaynatılıp dudakların bu suyla yıkanması sonucunda dudak çatlakları önlenir.
  • İçinde ki şeker miktarının az olması sebebiyle şeker hastalarınca da tüketilebilir.
  • Ayva meyvesinin kendisi yada yapraklarının kaynatılması sonucunda çıkan suyla gargara yapılması boğaz şişliğine, boğaz ağrılarına ve ağız yaralarına iyi gelir.
  • Vücut direnci arttırıp, insanı zinde tutar ve yorgunluk, bitkinlik gibi durumları ortadan kaldırır. 

  ]]>
  Ayva Pekmezi https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-pekmezi.html Fri, 30 Nov 2018 10:23:32 +0000 Ayva pekmezi hem lezzetli, hem de faydalı bir tatlı türüdür. Hakkında bu kadar bilgiye sahip olsaydınız günün üç öğününde de tüketmeye çalışacağınızdan hiç şüphem yok. Adeta sağlık kelimesinin tam karşılığ Ayva pekmezi hem lezzetli, hem de faydalı bir tatlı türüdür. Hakkında bu kadar bilgiye sahip olsaydınız günün üç öğününde de tüketmeye çalışacağınızdan hiç şüphem yok. Adeta sağlık kelimesinin tam karşılığı durumundadır. Her yaşta tüketildiğinde ayrı bir derde deva oluyor. Yaprağı ve çekirdeği bile ilaç ve kozmetik sanayisinde vazgeçilemez bir nimet. 

Peki ayva pekmezi yapmak için hangi malzemelere ihtiyacımız var bir bakalım;
 • Ayva 
 • Pekmez toprağı
 • Yumurta akı
 • Pudra şekeri

Ayva Pekmezi

Ayvanın vücudumuza yararlarını da şöyle sıralayabiliriz;
 • Ayva; protein, şeker, organik asit, A, B2 ve C vitamini bakımından oldukça zengin bir meyvedir,
 • Demir, bakır ve potasyum gibi mineralleri içerisinde bulundurur,
 • Ayva tohumları ise yağ ve protein içermektedir,
 • Çocuklarda tüketildiğinde sağlığı korur, büyüme ve gelişmeyi hızlandırır,
 • Kalp, akciğer, boğaz hastalıkları, mide ve bağırsak tedavisinde kullanılır,
 • Göz ve ağız hastalıkları tedavisinde de oldukça önemli bir ilaçtır,
 • Sinir sistemini güçlendirir,
 • Mide ve bağırsakları zararlı mikroplardan koruyarak hazımsızlık gibi sorunları önler,
 • Cildi ve tırnakları zinde, parlak ve daha sağlıklı hale getirir,
 • Grip ve nezle gibi hastalıklarda iyileşmeyi hızlandırır, hastanın bünyesini zinde tutar,
 • İshale oldukça iyi gelen bir ilaç niteliğindedir,
 • Ağız kokusu derdine deva bir meyvedir ve ağızdaki yaraları iyileştirir,
 • Kalp ve damar hastalıklarından vücudu koruyarak varis oluşumunu önler,
 • Kandaki kötü kolesterolü düşürerek damar sertliğini önler,
 • Bronşit, müzmin, öksürük ve verem hastalıklarında son derece faydalı bir besin kaynağıdır,
 • Ağızdan su gelmesini ve kan kusmak gibi amansız hastalıkları önlemede oldukça faydalıdır,
 • Egzama kaşıntılarını ve basur memelerinin doğurduğu şikâyetleri giderir,
 • Tansiyon hastalığına ve çarpıntılara iyi gelir,
 • Şeker içeriğinin düşük olmasından dolayı kalp hastaları da rahatlıkla tüketebilir.

Gördüğünüz gibi saymakla bitmeyen faydaları olan, tıpta ve bilimde son derecede önem kazanan bir meyvedir ayva… Özellikle çocuk yaşta tüketildiğinde birçok hastalığa bulaşmadan sağlıklı bir şekilde büyümenin gerçekleşmesine yardımcı olur. Çocuklarda tüketmenin en kolay yolu olan pekmez yapımı ile sağlıklı nesiller yetiştirmek bu kadar kolay. Ayva pekmezi yiyen çocuklar ve ebeveynler hem ağızlarının tadına doyamayacak hem de sağlık dolu bir yaşam sürecekler. Mevsiminde toplanan ayvalar pekmez yapımı sayesinde uzun ömürlü tüketilecek hale gelir ve her mevsim keyifle ve iştahla tüketilebilir. Bu kadar sağlıklı ve lezzetli bir besini tüketmekte geç kalmayın. İhracatında birinci sırada olduğumuz ve en kaliteli ayvaların yetiştiği ülkemizde ayva pekmezi tüketiyor olmak akıllıca bir seçim olacaktır. Ayva pekmezini keyifle ve sağlıkla tüketmeniz dileğiyle…
]]>
Ayva Diyeti https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-diyeti.html Fri, 30 Nov 2018 11:44:31 +0000 Ayva Diyeti, Ayva diyeti için doğala dönüşte diyebiliriz, ayva aslında çok eski çağlarda keşfedilmiş. Adeta mucize yaratan sarı rengiyle bize sonbaharı ve hüznü anımsatan ama çiği ve pişmişi sevilerek yenilen a Ayva Diyeti, Ayva diyeti için doğala dönüşte diyebiliriz, ayva aslında çok eski çağlarda keşfedilmiş. Adeta mucize yaratan sarı rengiyle bize sonbaharı ve hüznü anımsatan ama çiği ve pişmişi sevilerek yenilen ayva meyvesi çok sağlıklı olduğunu Romalılar tarafından baldan parfüme kadar ve bir çok rahatsızlığa şifa verici olarak kabul etmişlerdir. Vücuda pek çok yararı olduğu ve her derde de deva olan bu meyvenin, protein, karbonhidrat, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, sodyum ve C vitamini de bulunan ayva meyvesi, kışın soğuk algınlığına da çok iyi geliyor. Çiğ halde yenildiği gibi konserve, reçel, komposto ve tatlı olarak da yapılabilir. Meyvesinden yapılan komposto ishali keser, kalbi güçlendirir, ağız kokularını alır. Ayvanın yaprakları kaynatılıp pekmezle tatlandırılıp içildiği takdirde, uykusuzluğa ve sinirlerin yatışmasına, yine yapılan bu içecek ile yüksek ateşin düşürülmesinde de, çok etkilidir. Şeker içeriğinin düşük olması bakımından şeker hastalarında da fayda sağlar. Bu ayva meyvesine gençlik ve sağlık iksiri deniliyor.

Ayva diyeti konusu, kilo vermek yada diğer anlamıyla yağlardan kurtulmak insanın elinde olan bir şeydir. Sadece karar vermek ve bu kararınızın gerektirdiği fedakarlığı göstermekle başlayacaktır. Hayat öyle bir olgudur ki, bir şey vermeden önce almak ister. Aldığı şey ise, sizin zamanınız ve emeğiniz. Lakin bunları da vermeden de, zaten hiçbir kazanım gerçekçi olmuyor. Gerçek olanı elde etmek içinse hem sabır hem de ter dökmenizi ister. Buda aylar, hatta seneler içinde öyle değişim oluyor ki, siz bile kendi kendinizi tanıyamıyorsunuz. Söz konusu başkasının zorlamasıyla, veya başkasına güzel görünmek için değil de kendi sağlığınız için kendi isteğinizle, ilerleyen yaşınızla birlikte konu sağlığımız olunca, bu kilolardan kurtulmaya kararlı olmaktır ve tadına varabilmektir. Büyük bir tabaktan alınan tat ile küçük bir parça alınan tattan farklı değildir. Önemli olan ömür boyu o tada varabilmektir. Sonuçta kilo vermek büyük bir mutluluktur. Sağlıklı beslenmenin olumlu sonuçlarını gözlerinizle görün. Herkese başarılar ve sabırlar diliyoruz.

Ayva Diyeti

Şekeri düşük lif oranı yüksek olan meyveler; Vücudun başlıca düşmanı olan kolesterol hiçbir meyvede bulunmaz. Meyveler doğal şeker içerir, ne kadar çok meyve yenirse beyindeki sinir hücreleri de o kadar gelişir, meyve yemek hafızayı canlandırır. Meyveler bir lif kaynağıdır. Meyveler vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Az kalori içerdiğinden kilo aldırmazlar. Bolca antioksidan içerirler. Meyveleri aç karnına yemek sindirimi kolaylaştırır. Şeker oranı düşük, lif oranı daha yüksek olan meyveler, kişiyi daha uzun süreli tok tutacağı için, diyetlerde daha çok tavsiye edilir. Diyet yaparken özellikle ayva, kivi, portakal, yeşil elma ve erik yenilebilir. Ancak şeker değeri yüksek olan meyvelerin "kavun, karpuz, dut, incir, üzüm"  içindeki şeker, kan şekerini çok hızlı yükseltir. Hızlı yükselen şeker de, çabuk iner. Bu durumda kişi daha çabuk acıkır ve daha çok yeme isteği duyar.

Şekersiz ayva diyeti tarifi; Kilolardan kurtulmak için 3 gün boyunca devam edilen diyete, doğru uygulandığı takdirde ayva diyeti ile soğuk kış günlerinde tatlı ihtiyacını gidermeye yönelik yalnızca diyet tarifindeki talimatla uyarak yapılması gereklidir. Ayva diyeti malzemeleri; Bir adet ayva, bir adet kırmızı elma, tarçın, ayvanın kabukları ve çekirdekleri, biraz su. Yapılışı; Ayvanın içinde pektin olduğundan yenildiğinde daha tok tutma özelliğine sahiptir. Önce ayvayı soyup ikiye bölüyoruz. İçini de, temizlemeyi unutmayalım. Bu arada ayvanın  kabuklarını ve çekirdeklerini bir kenara ayıralım. Elmayı da soymadan içini temizleyip, rendeleme işlemini yapalım. Sonra tarçınla beraber rendelediğimiz elmayı iyice karıştıralım. Şimdi elmalı tarçın oldu. Bu ikiliyi ayvaların içine dökelim. Bir tencere içerisine ayvaları yarım edecek kadar su koyalım. Ayırdığımız ayva kabuklarını ve çekirdekle]]> Ayva Çekirdeğinin Cilde Faydaları https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-cekirdeginin-cilde-faydalari.html Sat, 01 Dec 2018 08:39:24 +0000 Ayva çekirdeğinin cilde faydaları konusunda yapılan araştırmalar, artık kozmetik ürünlerine para dökmenize gerek bırakmayacak. Ayva ana vatanı olan Anadolu'da yetişen ve içerisinde protein, kalsiyum, sodyum, potasyum, C vitamini Ayva çekirdeğinin cilde faydaları konusunda yapılan araştırmalar, artık kozmetik ürünlerine para dökmenize gerek bırakmayacak. Ayva ana vatanı olan Anadolu'da yetişen ve içerisinde protein, kalsiyum, sodyum, potasyum, C vitamini barındıran sarı renkli, küçük çekirdekli bir meyvedir. Meyvenin, çekirdeği, yaprağı, çiçekleri birçok derde devadır. Özellikle eski Roma'da birçok yerde kullanılmış, parfüm, cilt kürü ve benzeri yerlerde ayvadan faydalanılmıştır.


Ayva Çekirdeğinin Cilde Faydaları Nelerdir
 • Ayva çekirdeğinin barındırdığı antioksidanlar sebebiyle cildin pürüzsüz ve ışıl ışıl olmasını sağlar.
 • Ciltteki lekeleri, yara izlerini, sivilce lekelerini giderir.
 • Ciltteki kırışıklıklara ve sarkmalara karşı da faydalıdır.
 • Cildi sıkılaştırır daha diri ve taze bir görünüm kazandırır.
 • Özellikle hassa ciltlerde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
Ayva Çekirdeğinin Cilde Faydalarından Yararlanmak İçin Öneriler

Maske yapımı: Yediğiniz ayvaların çekirdeklerini atmayın ve 10 gr kadar ayva çekirdeğini, 1 bardak suya koyup, jel kıvamına gelene kadar bekletin. Daha koyu bir jel elde etmek için daha az su, daha etkili bir cilt temizleyicisi elde etmek için de saf gül suyu kullanılabilir veya hazırlanan maskenin içine bal katılarak çok daha koyu ve etkili bir kreme dönüştürülebilir. Evde hazırlanan bu doğal maskeyi, gönül rahatlığıyla hassas bir cilde sahip olsanız bile, kullanabilirsiniz. Yüzünüze yahut arzu edilen herhangi bir bölgeye sürülerek,15- 20 dk. Beklendikten sonra ılık suyla durulayın ve tertemiz, ferah ve sıkı cildinizin keyfini doğal yollardan yaşayın. Düzenli olarak kullanıldığında belirgin bir ışıltıya kavuşmanız işten bile değil! Ayva çekirdeği ile hazırlanan karışımın Avrupa'da saç jölesi olarak kullanıldığı bazı kaynaklarda geçmektedir.

Ayva Çekirdeğinin Cilde Faydaları
Ayva Çekirdeğinin Cilde Faydalarının yanında başka kullanım alanları da var. Öksürüğe iyi geldiği ve ateş düşürücü bir etkisinin olduğu, ishalliğe faydalı olduğu, mideyi ve bağırsağı kuvvetlendirdiği, kalbe iyi gelip, çarpıntıyı hafiflettiği, kanı temizlediği ve karaciğeri çalıştırdığı, sinir sistemini güçlendirdiği, vücudun zindeleşmesini sağladığı, boğaz ağrılarına iyi geldiği bilinen faydaları arasındadır.
]]>
Ayva Denesi https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-denesi.html Sun, 02 Dec 2018 07:44:37 +0000 Ayva denesi, abdestbozan otu da denilen, çayı yapılıp içilebilen bir tür şifalı bitkidir. Gülgillerden olan bu bitki genellikle nemli ortamlarda yetişmektedir. Boyu ortalama 70 santimetre olan bu bitkinin kökü son derece acıdır. Ayva denesi, abdestbozan otu da denilen, çayı yapılıp içilebilen bir tür şifalı bitkidir. Gülgillerden olan bu bitki genellikle nemli ortamlarda yetişmektedir. Boyu ortalama 70 santimetre olan bu bitkinin kökü son derece acıdır.  Ayva denesi bitkisi siyah ve yeşil boya üretilen bitki köklerinden bir tanesidir. Ayva denesinin belirli bir yetişme alanı yoktur. Ancak genellikle nemli olarak bilinene yol kenarları, çayırlar ve ülkemizde de Karadeniz'in yüksek bölgelerinde yetişmektedir. Ayva denesi içerisinde pimpinellin, bergapten, sphondin maddeleri bulunur. Bu maddeler birçok rahatsızlık üzerinde doğal ilaç etkisi görevi görmektedir. Ayva denesi farklı şekillerde kullanılarak faydalarından yararlanılabilir.
 • Ayva denesinin yaprakları salatalarda kullanılarak normal bir şekilde tüketilerek faydalanılabilir.
 • Kökleri ve yaprağı kaynatılarak çayı yapılıp içilerek tüketilebilir.

Ayva Denesi

Ayva denesi maşta mide rahatsızlıkları olmak üzere birçok rahatsızlık üzerinde etkilidir. Ayva denesi vücudun dinç kalmasını sağlar, midenin kuvvetlenmesi için etkilidir. Baş ve göğüs ağrılarının dindirilmesi için doğal ilaçtır. Boğaz problemi olanlar için de son derece etkilidir. Balgam sökücü ve öksürük giderici özelliği vardır. Boğmaca hastası olanlar için de ayva denesi şifalı bir bitkidir. Ayva denesi fiziksel rahatsızlıklar üzerinde de etkilidir. Çıbanların çabuk olgunlaşarak iyileşmesi için genellikle kullanılan doğal ürünlerden birisidir. Burun kanamalarının dindirilmesinde, bademciklerin şişlerinin giderilmesinde, mide yanmasında ve bağırsak gazlarının giderilmesinde ayva denesi en etkili ilaçtır. Ayva denesi birçok yapay ilacın gösterdiği yan etkiyi göstermeyerek her anlamda fayda sağlamaktadır. Bu sayede bağışıklık sistemini daha da güçlendirerek vücudun her zaman dirençli kalmasını sağlamaktadır. Ayva denesi bir anlamda vücudun kalkanı için doğal güçlendirici görevi görmektedir.
]]>
Ayva https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva.html Sun, 02 Dec 2018 16:42:30 +0000 Ayva, ülkemizde bol miktarda yetişen, sarı renkli, tüylü, sert bir meyvedir. Çok eski dönemlerden beri birçok şekilde kullanıldığı bilinmektedir. Ayva, yaprağı, çekirdeği, çiçeği ve hatta tohumları da tıpkı ayva g Ayva, ülkemizde bol miktarda yetişen, sarı renkli, tüylü, sert bir meyvedir. Çok eski dönemlerden beri birçok şekilde kullanıldığı bilinmektedir. Ayva, yaprağı, çekirdeği, çiçeği ve hatta tohumları da tıpkı ayva gibi sağlığa yararlıdır ve tüketilebilir. Kış aylarında kolaylıkla ve uygun fiyata temin edilebilir. Türkiye Ayva üretimi konusuna önde gelen ülkelerdendir. Tıpta ilaç yapımında, boya sanayinde, kozmetik ürünlerde kullanılan ayvanın kullanım alanları oldukça yaygındır. İçerdiği vitamin ve mineraller  yönünden gayet zengin olan ayva; potasyum, demir, bakır gibi minerallerin yanında; protein, şeker, organik asit, B2, C, ve A vitaminlerini de içinde barındırır.

Ayvadan Neler Yapılabilir Nasıl Tüketilir
Ayvanın çiğ olarak tüketilmesi dışında; meyvenin reçeli, kompostosu, şurubu yapılabilir. Reçel yapılırken içine, ayvanın çekirdeğini de koymak, reçelin tadı, rengi ve kokusu konusunda artı katacaktır. Ayva külde veya tere yağında pişirilerek tüketilebilir. Ayva yaprağı çay gibi demlenir, çiçeği kaynatılarak içilebilir. Ayva çekirdekleri ayva yendikten sonra atılmaz soğuk suda bekletilerek cilt maskesi hazırlanır.

Peki Ayvanın Yararları Neler
 • Ayva çocukların büyümesi ve gelişmesi konusunda büyük bir yardımcıdır.
 • Ayva ishali giderir.
 • Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirir. Kış aylarında bol bol tüketilmelidir ki grip, nezle ve benzeri hastalıkları önlesin.
 • Mideyi, bağırsakları ve sindirim sistemini kuvvetlendirir.
 • Karaciğer ve kalbin çalışmasının düzene sokar.
 • İdrar yolu iltihaplarına iyi gelir.
 • Cildi temizler ve sıkılaştırır.
 • Vücuttaki kolesterolü düşürür.
 • Bayanlardaki beyaz akıntıyı keser ve aşırı adet kanamasını engeller.
 • Doğumu kolaylaştırmak için ayva suyu önerilir.
 • Ayva tereyağında pişirildiğinde öksürüğe ve balgama iyi gelir.
 • Ağız yaraları ve boğaz ağrıları için ayva veya yaprağı kaynatılıp, suyu gargara yapılmalıdır.
 • Vücudun zinde ve dinamik olmasını sağlamaktadır.
 • Ayva çiçeğinin kaynatılıp içilmesinin, anne sütünü arttırıcı etkisi vardır.
 • Varis ve basur  tedavisinde etkilidir.
 • Ayva yaprağı çay gibi içildiğinde vücudu rahatlatır ve gevşetir, uykusuzluğa iyi gelir.
 • Ayva damar sertliğinden korur.
 • Dudak çatlakları için ayva çekirdeği kaynatılır ve dudaklara bu su sürülür.
 • Tırnakların ve cildin parlamasını sağlar.
Ayva
Bir de; gerçeklik payı var mıdır bilinmez ama hamilelikte ayva yenildiğinde bebeğin gamzeli olacağına dair yaygın bir kanı vardır.  Ayrıca yine hamilelikte ayva yenilirse bebek akıllı ve zeki olur.

Ayvanın Zararları Var Mıdır
 • Ayva ishali giderdiği gibi fazla tüketilmesi durumunda kabız yapmaktadır.
 • Tansiyon hastalarının yemesi önerilmez.
 • Şeker hastalarının yemesinde herhangi bir sakınca yoktur, zira içerdiği  şeker miktarı oldukça düşüktür.
]]>
Ayva Reçeli https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-receli.html Mon, 03 Dec 2018 11:40:48 +0000 Ayva reçeli en çok beğenilen meyve reçellerinden biridir yada en azından benim için öyledir. Yapımı oldukça basit olan reçel  tarifine geçmeden önce şunu belirteyim, ayva gerçektende mutfağa önemli zenginlik katan tariflere s Ayva reçeli en çok beğenilen meyve reçellerinden biridir yada en azından benim için öyledir. Yapımı oldukça basit olan reçel  tarifine geçmeden önce şunu belirteyim, ayva gerçektende mutfağa önemli zenginlik katan tariflere sahiptir. Mesela sadece ayva reçeli için kullanılmaz, ayva kompostosu ayva tatlısı gibi tarfleri de bulunmaktadır. Ama burada asıl konumuz bu meyvenin reçelinin nasıl yapıldığıdır.  Osmanlı mutfağında da önemli bir yeri olan ayva bir kış meyvesidir ve etrafına oldukça güzel kokular yayar. Reçel yapmak için ayvaları kaynattığınız zaman bu güzel kokuyu sizler de alacaksınız.

Ayva reçeli yapmak için gereken malzemeler
 • 2 adet iri taneli ayva, belirtilen miktarı isteğinize göre değiştirebileceğinizi belirtelim buradaki malzemeleri oranlayarak arttırabilirsiniz verilen 2 adet ayva 1 kavanoz reçel için yeterlidir
 • Yeteri kadar su, tencereye koyacağınız ayvaların tamamını kapatacak kadar su olmalıdır
 • 1,5 yada 2 su bardağı ölçüsünde toz şeker, burada 2 su bardağı toz şeker tatlı sevenler için verilmiş bir ölçüdür
 • 2,3 tane karanfil, bazı tariflerde, limon suyu yada limon tuzu eklenebilmektedir
 • 3-4 tane kadar ayva çekirdeği, çekirdekler ayva reçelinin kıvamını koyulaştırmak içindir
Reçelin yapımı için gerekli olan malzemeler bunlardır. Malzemeleri hazırladıktan sonra sıra geldi ayva reçelinin yapım aşamasına geçmeye.

Ayva Reçeli
Ayva reçelinin yapım aşaması
Öncelikle reçel için ayırdığınız ayvaları güzelce yıkayın. Yıkama işleminden sonra temizlenen ayvaların kabuklarını soyun. Kabuklarını soyduğunuz ayvaları isteğinize göre küp şeklinde yada dilimler halinde kesin. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken nokta ayvaların kabuklarını soyduktan sonra bekletmeden hemen dilimlemeniz gereklidir. Aksi halde ayvalar kararabilmektedir buda ayva reçelinin görüntüsünü bozar. Bekletmeden dilimlemeniz bu durumu engeller. Daha sonra kararmamaları için hemen dilimlediğiniz  ayvaları tencereye koyarak suyu ekleyin. Su tenceredeki ayvaların üzerini tamamen kaplamalıdır.  Doğranmış olan ayvaların en üst seviyesini biraz geçecek kadar su eklenmesi önemlidir. Çünkü ayva reçelinin kıvamı kadar ayvaların tam haşlanmaları da önemlidir. Tencereyi orta hararete ayarlanan ocağın üzerine koyarak ayvaları haşlanması için bekletin. Suya konan ayvalar haşlandığıkları zaman güzel bir koku yayacaklardır. Yayılan kokuyu aldığınız zaman tencerede kaynayan ayvaların üzerine hazırladığınız toz şekeri dökün. Sonrasında ayva çekirdeklerini, karanfilleri karışımın içine katın. Burada önemli bir notu belirtelim, ayva reçelinin daha fazla kırmızı bir renkte olması için belirttiğimiz miktardan biraz fazla ayva çekirdeği katabilirsiniz. Ayva çekirdeklerinin ayva reçeline katılmasının bir diğer amacı reçelin jölemsi bir kıvama sahip olmasıdır.  Bu aşamada iken tenceredeki ayva reçeli karışıma limon tuzu veya limon suyu eklenir. Limon suyunu veya limon tuzunu ayva reçeline eklemekteki amaç ayva reçeliinde oluşması muhtemel şeker kristalleşmesini engellemektir. Limon suyunu ekledikten sonra reçel karışımını 5 dakika daha kaynatıp ocaktan indirebilirsiniz. Yalnız reçeli ocaktan indirmeden yapılan ayva reçelinin kıvamını kontrol etmek isteyebilirsiniz. Kontrol işlemi için basit bir metot vereceğim, temiz bir tabağa biraz reçel koyarak tabağı sağa sola eğin. Ayva reçeli çok hızlı akıyor ise reçelin bir süre daha kaynamaya ihtiyacı olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca ayva reçeli bekletildikçe de kıvamı koyulaşmakta ve akışkanlığı azalmaktadır. Bu ayrınyı da göz önünde bulundurunuz. Ayva reçelinin kaynaması tamamlandığında artık ayva reçeli hazır demektir. Reçeli sıcak iken kavanoza koyarak serin ve ışık görmeyecek şekilde saklayabilirsiniz. Eğer yaptığınız ayva reçeli miktar olarak bir kavanoza sığmayacak kadar çok ise ayva reçeli<]]> Ayva Kompostosu https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-kompostosu.html Tue, 04 Dec 2018 08:22:58 +0000 Ayva kompostosu; ayva meyvesinin kabukları, et kısmı ve iç kısmı kullanılarak elde edilen, yapımı klasik komposto tarifleriyle bire bir aynı olan güzel tatlılardan biridir. Kompostolar; özellikle bir meyvenin çok sevilmesi halinde Ayva kompostosu; ayva meyvesinin kabukları, et kısmı ve iç kısmı kullanılarak elde edilen, yapımı klasik komposto tarifleriyle bire bir aynı olan güzel tatlılardan biridir. Kompostolar; özellikle bir meyvenin çok sevilmesi halinde çok daha lezzetli gelmektedir. Bu yüzden; en sevdiği meyve ayva olan kişilerin ayva kompostosunu mutlaka denemesi gereklidir. Yazının devamında da gerekli malzemeler listesi ve adım adım ayva kompostosu tarifinin hazırlanışı yazılmıştır. Kolay gelsin.


Ayva kompostosu için gerekli malzemeler (3-5 kişilik):
 • 1 adet limonun suyu
 • 1 kilo ayva
 • 2 su bardağı şeker
Ayva Kompostosu
Ayva kompostosu tarifinin hazırlanışı:
 • Gereken malzemeler temin edildikten sonra ayva kompostosu tarifine başlanabilir. Her komposto tarifinde olduğu gibi ayva kompostosunda da temel malzemeler şekerle beraber pişirilerek uygun hale sokulacak ve sonunda istenen tat elde edilecektir. 
 • Öncelikle bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin ayva kompostosu tarifi için uygun hale sokulması gereklidir. Malum; tüm komposto tarifleri meyvelerin et kısmı kullanılarak yapıldığı için ve kabuklar ile iç kısımlar sos niteliğinde olduğu için; ayva kompostosunda da ayvaların öncesinden çöplerinden ayıklanması, yıkanıp kabuklarının soyulması ve içteki sert kısmının da temizlenmesi gereklidir. Daha sonra ayvalar çok küçük olmamak kaydıyla istenen şekilde dilimlenir, böylece ayva kompostosuna hazır hale getirilmiş olur. Ayrıca uygun derinlikte bir tencerenin de şimdiden hazır edilmesi ileride kolaylık sağlayacaktır.
 • Hazırlıklar tamamlandıktan sonra ayva kompostosu tarifinin ilk adımı uygulanır. Öncesinde ayarlanan tencereye yeterli miktarda ılık su konur (5 su bardağı kadar) ve içine ayvanın ayıklanan kabukları ile içindeki sert kısmı dökülerek ocakta kaynatılır. Ayvanın bu kısımları; ayva kompostosuna ayrı bir lezzet katacaktır. Su kaynayıp fokurdamaya başlayınca tencere ocaktan alınır ve bir süzgeç yardımıyla ayva kabukları ve ayva içleri sıcak sudan süzülür. 
 • Ayva kompostosu tarifinin bu adımında ise kalan kısımlar da haşlama işlemine tabi tutulacaktır. Bunun için; aynı tencereye veya farklı bir tencereye tekrar ılık su katılır. Fokurdamasına yakın ayvanın dilimlenmiş olan et kısımları tencereye atılır ve 2-3 dakika kadar tek başına haşlanır. Bu; ayva kompostosuna ayva tadının daha iyi sinmesini sağlayacaktır. Yeterince beklendikten sonra ayvaların kabuk ve iç kısımları da tencereye atılır; bir süre de bunlarla birlikte haşlama işlemi yapılır. Hemen hemen aynı süre beklendikten sonra ayva kompostosunun limon suyu da bu aşamada eklenebilir.
 • Artık ayva kompostosunun temel kısmı hazırlanmış; geriye şeker tadının verilmesi ve birkaç küçük işlem kalmıştır. Buna göre; 2 su bardağı şeker, ayva kompostosunun bulunduğu tencereye boca edilir ve haşlama işlemine devam edilir. Burada; şekerin iyice sinmesi ve ayva kompostusunun istenen tatlı kıvamında olması için sürekli karıştırma yapılması önemlidir. Şekerin istendiği gibi hazırlanmaması; ayva kompostosunun tadını ciddi şekilde bozacaktır.
 • Yeterince haşlandıktan sonra ocak kapatılır ve ayva kompostosu tencerenin kapağı da kapalı bir şekilde dinlendirilir. Bu dinlenme işlemi sırasında malzemeler birbirine iyice karışacak; kapalı ortamda oldukları için de tatları daha iyi özleşecektir.
 • Yeterli bir süre beklendikten sonra ayva kompostosu servis kaselerine konur ve servis edilir.
 • Ayva kompostosu tarifi tamamlanmıştır ve servise hazırdır, afiyet olsun.
]]>
Ayva Dolması https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-dolmasi.html Tue, 04 Dec 2018 18:19:10 +0000 Ayva dolması; doldurulacak malzeme olarak ayvanın kullanılmasıyla elde edilen; içi ise diğer tipik dolma malzemelerinden ibaret olan bir tariftir. Farklı bir tat denemek isteyenler için mutlaka tavsiye edilir. Gerekli malzemeler listesi Ayva dolması; doldurulacak malzeme olarak ayvanın kullanılmasıyla elde edilen; içi ise diğer tipik dolma malzemelerinden ibaret olan bir tariftir. Farklı bir tat denemek isteyenler için mutlaka tavsiye edilir. Gerekli malzemeler listesi ve adım adım ayva dolması tarifinin hazırlanışı aşağıda yazılmıştır. Kolay gelsin.

Ayva dolması için gerekli malzemeler (3-5 kişilik):
 • 2 su bardağı su
 • 5-6 adet ayva
 • 1 çay bardağı pirinç
 • Bir tutam tuz
 • 20-30 yaprak nane
 • 1 adet soğan
 • Bir tutam karabiber
 • 100-150 gram kıyma
 • 4 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 yemek kaşığı salça
 • 1 demetten biraz az maydanoz
Ayva Dolması
Ayva dolması tarifinin hazırlanışı:
 • Gereken malzemeler temin edildikten sonra ayva dolması tarifine başlanabilir. Her dolma tarifinde olduğu gibi ayva dolmasında da bir harç hazırlanacak; dolmalık malzemenin için bununla doldurulacak ve pişirilerek sonunda istenen tat elde edilecektir.
 • Öncelikle bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin ayva dolması için uygun hale sokulması gereklidir. Bunun için; 1 adet soğan çöplerinden ve gereksiz kısımlarından ayrıldıktan sonra yıkanır ve ince ince doğranır. Aynı şekilde pirincin de öndecen yıkanması ve temizlenmesi gereklidir. Maydanoz da yıkandıktan sonra çok ince olacak şekilde kıyılır. Kıymanın da tarife başlamadan bir süre önceden açılması için dinlendirilmesi gereklidir. Naneler de maydanozlar gibi ince ince kıyılır. Son olarak ayvaların da çöpleri ayıklanır, yıkanır ve baş tarafları kesilir.
 • Hazırlıklar tamamlandıktan sonra ayva dolması tarifinin ilk adımı uygulanır. Tepesi kesilen ayvaların iç kısmı harç doldurmaya yetecek kadar yer açılması için oyulur. Tüm ayvalar oyulduktan sonra diğer işlemler sırasında çürümemeleri için limonlu su içinde bekletilir.
 • Sıra ayva dolması harcının hazırlanmasına gelmiştir. Yoğurmaya uygun bir kap içinde sırası fark etmeksizin maydanoz, soğan, nane, karabiber ve tuz karıştırılır ve tipik harç hazırlama işlemi şeklinde yoğrulur. 
 • Hazırlanan ayva dolması harcı ile; limonlu suda bekletilen ayvaların için doldurulur. Tabii doldurmadan önce ayvaların limon tadından temizlenmesi için sudan geçirilmesi tavsiye edilir.
 • Ayva dolması sosu için küçük bir tavada tereyağı eritilir. Eriyen tereyağının üzerine salça dökülür ve bir süre kavrulur. Salça yeterince kavrulduktan sonra 2 su bardağı ılık su eklenir ve karıştırmaya devam edilir. Suyun kaynamasına yakın karabiber ve tuz da eklenerek bir süre daha karıştırılır. Böylece ayva dolması sosu hazırlanmış olur.
 • Ayva dolmaları pişirilecek ortama alınınca; sos üzerlerinde gezdirilir ve ardından pişirme işlemine başlanır.
 • Pişen ayva dolmaları biraz ılıdıktan sonra tabaklara konur ve servisi yapılır.
 • Ayva dolması tarifi tamamlanmıştır, afiyet olsun.
]]> Ayva Kaç Kalori https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-kac-kalori.html Tue, 04 Dec 2018 19:24:29 +0000 Ayva Kaç Kalori, Belki de sarı rengiyle bize sonbaharı ve hüznü anımsatan ama çiği ve pişmiş sevilerek tüketilen ayva, meyvesini veren Ayva ağacı Gülgiller'dendir. Sonbaharda olgulaşan meyvesi elma ve armudu andır Ayva Kaç Kalori, Belki de sarı rengiyle bize sonbaharı ve hüznü anımsatan ama çiği ve pişmiş sevilerek tüketilen ayva, meyvesini veren Ayva ağacı Gülgiller'dendir. Sonbaharda olgulaşan meyvesi elma ve armudu andırır. Ancak daha iri sarı renkli olan çeşidine göre sert veya gevrek etli, buruk tatlı ve hoş kokuludur. Yumuşak çekirdeklerinin sayısı 20-40 arasında değişir. Ayva meyvesinin çeşitleri armut ve elmaya göre çok azdır. Bunun nedeni ayva çeşitleri üzerinde geniş ıslah çalışmalarının yapılmamış olmasıdır. Ayva çeşitleri arasında en önemlileri ise, ekmek ayvası, şeker (gevrek) ayvası, limon ayvası, tekkeş ayvası ile bardak ayyaşıdır. Ayva taze olarak veya külde pişirilerek yenildiği gibi etli yemeği, tatlısı, reçeli, marmeladı ve kompostosu yapılarak da tüketilir. Ayva buzdolaplarında hiç bozulmadan üç ay süreyle saklanabilir. Ayva çiçeği kaynatılıp içildiğinde annelerin sütünü artırır, kalbi güçlendirir ve baş ağrısına iyi gelir. Ayva kabuklarının kaynatılıp içilmesi, idrar yolu iltihaplarında iyileşmeyi hızlandırır. Ağızdaki yaralar, boğazdaki şişlik ve ağrı için ayvanın kendisi ayva çiçeği veya yaprakları kaynatılıp içilebilir. Ayrıca uykusuzluk sorununuz varsa yine aynı şekilde ayva çiçeğini ve yapraklarını aynı çay gibi demleyip içebilirsiniz. Ayvanın içindeki şeker oranı düşüktür. Bu yüzden şeker hastaları rahatlıkla ayva tüketebilirler.

Yüksek lif oranıyla tok tutucu bir meyve olan, 100 gram ayva 60 kaloridir. 1 adet ayva yenildiğinde 60 kalori almış olunacaktır. Kilo vermek için diyet listesine gönül rahatlığıyla eklenebilecek ayva, az sulu yüksek lifli olmasından dolayı çiğnenmesi ve yutulması zor bir meyvedir. Bu nedenle sindirimi de nispeten zordur, bu durum sindirim sürecinde de kalori harcanmasına neden olduğundan dolayı 1 adet ayva 60 kalori olsa bunun tamamı kalori olarak kullanılamaz. Yani zayıflama sürecinde yardımcı meyvelerden biri olan ayva olarak düşünülebilir. Ayva aynı zamanda sindirim sistemine yardımcı olur, tansiyonu düşürür, karaciğere destek olur ve C vitamini için çok iyi bir kaynaktır. 100 gram ayva, günlük demir ihtiyacının %4'ünü, C vitamini ihtiyacının %25'ini, %6'sını, fosfor ihtiyacının %2'sini ve bakır ihtiyacının %6'sını karşılar. Antioksidan yönünden zengin olan ayva kansere karşı korunmak için tüketilmesi gereken meyveler arasında gösterilmektedir. Ayrıca yüksek C vitamini içeriğinin özellikle sigara ve alkol kullananlarda kalp ve damar sağlığını korumak için etkili olduğu bilinir. İçinde bulunan selenyum bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ayva Kaç Kalori

Tok tutan ayva suyu formulü; 1 adet ayvayı dört eşit parçaya bölünür, katı meyve sıkacağının sıkma haznesine koyulup, üzerine 1 kase taze nane yaprakları eklenip beraber çekilir. Her gün 1 su bardağı içilmesi bağışıklığı artırır. Tok tutar ve kabızlığı önleyerek kilo vermede de yardımcı olur.

100 gr dilimlenmiş taze ayvanın içerdiği besin değerleri şunlardır; 57 kalori; 0 4 gr protein; 15 3 karbonhidrat; 0 kolesterol; 0 1 gr yağ; 1.7 gr lif; 17 mgr fosfor; 11 mgr kalsiyum; 0 7 mgr demir; 4 mgr sodyum; 40 IU A vitamini; 0 02 mgr B1 vitamini; 0 03 mgr B2 vitamini; 0 2 mgr B3 vitamini ve 15 mgr C vitamini. 

]]>
Ayva Hoşafı https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-hosafi.html Wed, 05 Dec 2018 12:25:30 +0000 Ayva hoşafı; ülkemizde kuşaklarca ve herkes tarafından bilinen onlarca hoşaf çeşidi arasından sadece bir tanesidir. Bilindiği gibi birçok meyve çeşidinden şeker ve su kullanılarak hoşaf elde edilebilmektedir. Özellikle yemekleri Ayva hoşafı; ülkemizde kuşaklarca ve herkes tarafından bilinen onlarca hoşaf çeşidi arasından sadece bir tanesidir. Bilindiği gibi birçok meyve çeşidinden şeker ve su kullanılarak hoşaf elde edilebilmektedir. Özellikle yemeklerin üzerine ikram etmek için mükemmel bir seçim olan hoşaf; epey de lezzetli olmaktadır. İşte bu lezzeti; ayva meyvesi kullanarak hazırlamak da mümkündür. Bu yüzden de ilk defa deneyecekler için kısa ve öz bir ayva hoşafı tarifinin bulunması çok faydalı olacaktır. Yazının devamında; gerekli malzemeler listesi ve adım adım ayva hoşafı tarifinin hazırlanışı yazılmıştır. Kolay gelsin:

Ayva hoşafı için gerekli malzemeler (3-5 kişilik):
 • 2 adet ayva
 • 6-7 su bardağı su
 • 9 yemek kaşığı şeker
Ayva Hoşafı
Ayva hoşafı tarifinin hazırlanışı:
 • Malzemeler temin edildikten sonra ayva hoşafı tarifine başlanabilir. Her hoşaf tarifinde olduğu gibi ayva hoşafında da; ana malzeme olan meyve hazır hale getirildikten sonra suda kaynatılacak ve ardından şekeri eklenerek ayva hoşafı elde edilecektir.
 • Öncelik bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin ayva hoşafı için uygun hale sokulması gereklidir. İki adet ayva çöplerinden ayıklanır, yıkanır ve her biri dörde bölünür. Daha sonra bu ayvaların kabukları soyulur ve içindeki sert, çekirdekli kısım da ayıklanır. Yani ayva hoşafı için ayvaların sadece aradaki et kısmı kalmalıdır. Daha sonra bu ayvalar ılık suda tekrar kullanılıncaya kadar bekletilir. Şekerin ve suyun da etrafta bulundurulması yeterlidir. Ayrıca; kullanılan su mutlaka oda sıcaklığında olmalıdır. Soğuk su; ayva hoşafı için iyi olmayabilir. Son olarak; ayva hoşafının hazırlanacağı uygun bir büyüklükte tencerenin de şimdiden hazır edilmesi iyi olacaktır.
 • Hazırlıklar tamamlandıktan sonra ayva hoşafı tarifinin ilk adımı uygulanır. Bunun için; dilimlenen ve suda bekletilen ayvalar; ayva hoşafının yapılacağı tencereye alınır. Üzerine de 6-7 su bardağı su eklenir ve kısık ateşte pişmeye bırakılır. Ayvalar sertliğini kaybedip yeterince yumuşadıktan sonra; 9 yemek kaşığı şeker de tencereye boca edilir ve pişirme işlemine devam edilir.
 • Ayva hoşafı neredeyse tek adımdan oluşan bir tariftir. Yukarıda yazanların uygulanmasıyla hemen hemen hazır hale gelecektir. Son olarak; tencerede yeterince pişen ayva hoşafı ocaktan alınır. Yeterince soğuduktan sonra kaselere konur ve servis edilir.
 • Ayva hoşafı tarifi tamamlanmıştır, afiyet olsun.
]]>
Ayva Yaprağı https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-yapragi.html Thu, 06 Dec 2018 07:58:22 +0000 Ayva Yaprağı, Bir çok hastalığa iyi gelen şifalı bitkidir. Mayıs ve haziran ayları içerisinde beyaz ve pembe çiçekleri açan orta yükseklikte bir ağaçtır. Bazen yabani olanlarını da görmek mümkündür. Bu ağa Ayva Yaprağı, Bir çok hastalığa iyi gelen şifalı bitkidir. Mayıs ve haziran ayları içerisinde beyaz ve pembe çiçekleri açan orta yükseklikte bir ağaçtır. Bazen yabani olanlarını da görmek mümkündür. Bu ağacın gövdesi, odunumsu ve çok dallıdır. Yaprakları ise, üst yüzeyi koyu yeşil renkli ve alt yüzleri de, oldukça tüylü ve gri renklidir. Çiçekleri dalların üzerine tane tane düşer ve sapsızdır. Meyvesi, limondan büyük sarı renkli tüylü mayhoş dolusu renkte ufak çekirdekli bir meyvedir. Vitamini boldur. Yöresel yemeklerdeki dengeli besleyici öğeler arasında olan ayva ağaçları canlandığında, yeni çıkmış minicik yaprakları ile bu geleneksel lezzetiyle kuşaktan kuşağa gelen, kış aylarının vazgeçilmez meyvesi olan ayva, çiğ olarak tüketildiği gibi, tatlı ve kompostosu yapılarak da tüketilebiliyor. Sağlıklı kuşaklar yetişsin diye ayva yenilebildiği gibi, cilt yaraları, yanıkları ve göz iltihabı için merhemi de yapılarak kullanılabilir. Birçok sağlık nedenlerinin görülmesini engelleyen, var olan sağlık problemlerinde de olumlu etkilere sahip olan ayva, suyunun da içilmesi öneriliyor. Böylece ayva yaprağının faydalarındaki mucizevi etkisi ve sağlığa olan etkilerini okuyalım.

Ayva Yaprağı Tarihçesi; İnanılışlara göre, ayva yiyen hamile kadınlarda çocuğunun güzel olmasına vesile olurmuş. Eski Yunanda gelenek ve göreneklere göre düğünlerde gelin ile damat, evliliklerinde ahenkli ve mutluluk olması için ayva yedirilirmiş. Bu adet ortaçağ dönemine kadar yayılmıştır.

Ayva Yaprağının Faydaları;

Susuzluk; Ayva soğutucu ve kurutucu özelliklere sahiptir. Susuzluğu giderir, serinletir.

Anjin; Ayva yenilebilir veya ayva çekirdeği ile elma çekirdeği ezilip suda kaynatılır, balla tatlandırılıp günde 2-3 çay bardağı içilir. Yine aynı su ile günde 2-3 defa boğaz gargarası yapılırsa, boğaz iltihabı ve gırtlak iltihabına çok faydalıdır.

Öksürük; Ayva çekirdeği ile elma çekirdeği bunları beraber balla macun yapılır ya da su ile kaynatılırsa, nöbet şekeri ile tatlandırılıp içilirse öksürüğü keser. Ayva suyu da içilirse öksürüğü keser.

Gastrit; Ayva çekirdeği kaynatılıp nöbet şekeri ile tatlandırılıp içilmeye devam edilirse gastriti iyileştirir.

Mesane yolu iltihabı; Ayva çekirdeği kaynatılıp nöbet şekeri ile kaynatılırsa idrar yollarındaki iltihabı iyileştirir. Aç karnına içilmelidir.

Ayva Yaprağı

Kırışıklıklar; Ayva çekirdeği ezilip misli kadar su ile karıştırılıp 2-3 gün bekletilir sonra süzülüp, balla krem yapılır. Ya da sade olarak cilde sürülürse kırışıklıkları yok eder.

Çatlaklar; Ayva çekirdeği kırışıklıklar tarifi üzerine yapılıp el, dudak ve meme ucunda olan sızılı çatlaklara sürülürse iyileştirir.

Beyaz akıntı; Ayva yaprağı demlenip aç karnına içilir ve haricen yıkanır. Kadınlarda görülen beyaz akıntı ayva yaprağı ile giderilir.

Yanık; Ayva çekirdeği misli kadar suda bekletilip süzülür, balla krem yapılıp yanık üzerine sürülür.

Basur (hemoroid); Ayva çekirdeği misli kadar suda bekletilip süzülür, krem yapılıp basura sürülürse faydası görülür.

Yatıştırıcı banyo; Ayva yaprakları kaynatılıp banyo yapılırsa sinirleri yatıştırır.

Kansızlık; Ayva suyu üzüm hoşafı ile beraber içilmeye devam edilirse, güzel kan yapar.

Hamile kadınlar; Ayva suyunu üzüm hoşafı ile beraber içmeye devam ederse, kan deveranı dengeli olur, çocuk güler yüzlü olur.

Kanamayı durdurur; Ayva meyvesinin üzerindeki kıllar kanayan yere konursa kanamayı durdurur.

Kalp; Ayva suyu, hoşafı, reçeli, marmelatı, çekirdeği ve çiğ yemek kalp hastalarının vazgeçilmez gıdasıdır.

Ağız kokusu ve ter; Ayva yemek ağız kokusunu güzelleştirir, terlemeyi durdurur.

Ayva Faydaları https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-faydalari.html Fri, 07 Dec 2018 02:13:48 +0000 Ayva faydaları birçok hastalıktan korunmada ve birçok hastalığın tedavisinde ortaya çıkmaktadır. Ayva iri, pembe renkli çiçekler açan, sarı renkli meyvesi olan ve sertçe bir meyve türüdür. Ayva içerisinde bulunan A ve B vita Ayva faydaları birçok hastalıktan korunmada ve birçok hastalığın tedavisinde ortaya çıkmaktadır. Ayva iri, pembe renkli çiçekler açan, sarı renkli meyvesi olan ve sertçe bir meyve türüdür. Ayva içerisinde bulunan A ve B vitaminleri bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Ayva faydaları ve lezzetli ile sevilerek tüketilen meyveler grubunda yer almaktadır. Ayva üretiminde Türkiye üst sıralarda yer almaktadır. Ayva sağlık açısından faydalı olduğu kadar çekirdekleri de boya, eczane ve kozmetik ürünleri ile ilgili sanayilerde işlem görmektedir. Özellikle tıp alanında ilaç üretiminde oldukça faydaları bulunur. Ayva yüksek miktarda demir, potasyum ve bakır gibi mineraller içerir. Ayva çekirdeğinde ise, şeker, protein, B2, C, A ve organik asit içermektedir. Bunun yanı sıra ayva tohumu ise bol miktarda protein ve yağ barındırmaktadır. Ayva taze olarak tüketilebileceği gibi, kurusu, reçeli, balı ve güzellik için birçok maske yapımında kullanılabilir. Oldukça faydalı olan meyveyi aslında birçoğumuz tüketmeyi ihmal ediyoruz. Bu nedenle sizlere bu yazımızda ayvanın hiç bilmediğiniz faydalarından bahsederek, ayva tüketmenin ne kadar önemli olduğunu anlatacağız.


Ayvanın faydaları şunlardır;
 • Ayva insan vücudu için birçok konuda fayda sağlar. Mide ve bağırsakları korumaya yarar.
 • Ayva ishali kesmede fayda sağlarken, kabızlığa neden olabilir.
 • Ayva faydaları arasında karaciğer tembelliğini gidermesi de yer alır.
 • Ayvanın vücuda sağladığı en önemli faydalardan birisi de kanı temizlemesidir.
 • Ayva çarpıntıya karşı da iyi gelmektedir.
 • Öksürüğe karşı iyi gelen ayva aynı zamanda bronşit ve verem gibi akciğer rahatsızlıklarına karşı da oldukça faydalıdır.
 • Çocuklarda büyüme ve gelişmeye fayda sağlar. 
 • Ayva sinir sistemini güçlendirir.
 • Ayvanın sadece sağlığa değil, cilde de çok önemli faydaları bulunur. Özellikle cildi temizler ve tırnakları parlatmaya yarar.
 • Ayva kişiyi zinde tutar ve vücuda güç verir.
 • Ayva öksürüğe karşı en etkili çözümdür. Ayvayı kızgın tere yağında kızartarak püre haline getirip tüketmeniz balgam sökmeye yarayan en doğal yöntemdir.
 • Ayva kanda bulunan kötü kolesterolü azaltmaya yarar.
 • Varis ve varis ile ilgili şikayetlerde de ayva tüketimi fayda sağlar.
 • Ayva faydaları arasında cinsel gücü artırması da yer alır.
 • Grip ve nezle gibi rahatsızlıklarda ayva tüketilmesi iyileşme sürecini hızlandırmaya yarar.
 • Ayva vücutta bulunan yorgunluk ve bitkinlik gibi hisleri gidermeye yarar.
 • Ayva karaciğerin çalışmasını düzenlemeye yarar.
 • Ayva merhemi deri ile ilgili yaralara, yanıklara ve göz iltihaplarına çok faydalıdır.
 • Bayanlarda sıkça görülen akıntıyı kesmeye yarar. Bu sorunu gidermek için ayva yaprağı kaynatılarak aç karnına suyu içilmeli, bu su ile duş alınmalıdır.
 • Ayva kişinin kan kusmasını ve ağızdan su gelmesini engellemeye yarar.
 • Burun kanaması sırasına burna ayva suyu çekilerek kanama önlenebilir.
 • Ayva suyu vücudu terletmeye yarar. Ter atmak kişinin kilo vermesine fayda sağlar.
 • Ayva suyu iştahı açar.
 • Ayvanın meyvesi üzerinde bulunan tüyler kanayan bir yaraya konulduğunda kanamayı durdurur.
Ayva Faydaları
Ayva faydaları olduğu kadar bazı bilmeniz gereken önemli hususlar da vardır. Özellikle ayvayı çiğ tüketmek yerine reçel ya da komposto olarak tüketmenizi öneririz. Ayrıca kabızlık sorunu yaşayan kişilerin de ayva tüketiminden uzak durmaları gerekir. Yüksek tansiyon hastalarının da ayva tüketmesi pek tavsiye edilmez. Ayvayı çiğ olarak yemenizi tavsiye etmiyoruz çünkü bu durumda sindirimi zor olmaktadır. Ayrıca ayva çekirdeğini kaynatıp suyunu içtiğinizde ses kısıklığına da fayda bulabilirsiniz. Ayva suyu egzama gibi problemlere karşı da oldukça etkilidir. Ayva suyunun saçlara sürülmesi de saçlarınıza parlaklık kazandırmaya yarar.
]]> Fırında Ayva Tatlısı https://www.ayvatatlisi.gen.tr/firinda-ayva-tatlisi.html Fri, 07 Dec 2018 02:33:59 +0000 Fırında ayva tatlısı, ayvaların içi doldurulup fırında pişirilir ve üzerine kaymak veya dondurma koyularak servis edilir. Ayva tatlısı meyve ile hazırlanıp fırında pişirildiği için oldukça hafif bir tatlı olur. Fırında ayva tat
Fırında Ayva Tatlısı Malzemeler
 • 5 tane büyük boy ayva
 • 20 yemek kaşığı toz şeker
 • 5-6 tane karanfil
 • Kabuk tarçın
 • 2 tane fırın poşeti
 • 1 tane büyük ayva
 • 1 tane büyük elma
 • 1 su bardağı ceviz
Üzeri İçin;
 • Kaymak veya dondurma
Fırında Ayva Tatlısı
Fırında Ayva Tatlısı Yapılışı

Ayvaları yıkayıp soyarak ortadan ikiye bölelim. Çekirdeklerini bir kenara ayırarak ayvanın iç kısımlarını temizleyelim. Ayvaları kararmaması için içi su dolu bir kap içerisine alarak orada bekletelim.

Diğer taraftan elmayı yıkayıp rendeleyerek içine iri dövülmüş ceviz ilave edelim. Yaklaşık 1-2 yemek kaşığı kadar da toz şeker serperek karıştıralım.
Toz şekeri bir kaba alarak suda bekletilen ayvaları iyice bu toz şekere bulayalım. Daha sonra içerisine hazırlanan elmalı cevizli harçtan koyarak fırın poşetine dizelim. Ayvaların aralarına eşit aralıklarla tarçın ve karanfil yerleştirelim. Fırın poşetini kapattıktan sonra üzerinden bir kaç yerinden toplu iğne ile delelim. Böylece hava alması sağlanmış olur. Fırın poşetleri hazırlanınca tepsiye yerleştirilir ve fırına koyulur.

170 derece sıcaklıkta yaklaşık olarak bir saat pişirilir. Bir saat geçtikten sonra fırı poşeti açılıp yaklaşık 5-10 dakika daha fırında bekletilerek ayvaların iyice kızarması sağlanabilir.

Ayva tatlısı fırından çıkartılıp soğuduktan sonra üzerine kaymak veya dondurma koyularak servis yapılabilir.

Ayva tatlısı servise hazırdır. 

Afiyet olsun...
]]>
Ayva Çekirdeği https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-cekirdegi.html Fri, 07 Dec 2018 21:09:37 +0000 Ayva çekirdeği cilt ve sağlık için birçok faydası ile bilinmekte ve çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Ayva çekirdeği içerisinde yaklaşık olarak %20 yağ ve bol miktarda da protein bulunmaktadır. Hal böyle olunca da ayva Ayva çekirdeği cilt ve sağlık için birçok faydası ile bilinmekte ve çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Ayva çekirdeği içerisinde yaklaşık olarak %20 yağ ve bol miktarda da protein bulunmaktadır. Hal böyle olunca da ayva çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor. Günümüzde artık hem teknoloji gelişiyor hem de bilim adamlarının yürüttüğü çalışmalar. Birçok meyve ve sebzenin hiç bilinmeyen faydalarını duyunca epey şaşırıyoruz. Ayva çekirdeği de bu meyveler arasında yer alan ayvanın bilmediğimiz faydalarından biridir. Ayvanın meyvesi taze olarak tüketilebildiği gibi, yaprakları, çiçekleri ve çekirdeğinin de birçok faydası bulunuyor. Uzmanlara göre yapılan araştırmalar neticesinde ayva çekirdeğinin özellikle birçok cilt sorununda mucizevi etkileri bulunuyor. Sizlere bu yazımızda hem sağlığımızı hem de cildimizi koruyarak faydalar sağlayan ayva çekirdeği faydaları ve ayva çekirdeğinin nasıl kullanılması hakkında bilgiler sunacağız.

Ayva Çekirdeği Faydaları
 • Ayva çekirdeği grip ve nezleye karşı oldukça etkili bir koruyucudur.
 • Mide ve böbrek rahatsızlıkları için faydalıdır.
 • Ayva çekirdeği göz sağlığının korunmasında çok önemlidir.
 • Bayanların özellikle adet dönemlerinde yaşadıkları sancıların geçirilmesi için fayda sağlar.
 • Ayva çekirdeği çocuklarda görülen ishal problemi için kullanılabilir. (Yazımızın ilerleyen kısmında nasıl kullanılacağından bahsedeceğiz.)
 • Ayva çekirdeği boğazda bulunan ağrıyı, kızarıklığı ve gıcık gibi problemleri gidermeye yarar.
 • Ayva çekirdeği çok etkili bir akne gidericidir. Aynı zamanda ayva çekirdeğini muhteşem bir yüz temizleyici olarak da kullanabilirsiniz.
 • Ayva çekirdeğinden elde edilen jöle saç şampuanı olarak kullanılabilmekte ve saç dökülmelerini önlemektedir.
 • Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda ayva çekirdeğinin akciğer veremine karşı çok önemli bir koruyucu olduğu kanıtlanmıştır.
 • Ayva çekirdeği kaynatılıp içildiğinde doğumu kolaylaştırması hamile bayanlar için çok fayda sağlayıcıdır.
 • Ayva çekirdeği idrar yollarında oluşan iltihapların giderilmesi için fayda sağlar.
 • Ayva çekirdeği ile hazırlanan maske cildinizi pürüzsüz bir görünüme kavuşturur.
Ayva Çekirdeği Nasıl Kullanılır
Ayva Çekirdeği
Cildimiz için oldukça yararlı olan ayva çekirdeği birçok hastalık için de hem koruyucu hem de giderici etki taşıyor. Ayva çekirdeğinin faydalarından yararlanmak için elbette ki nasıl kullanılacağını da bilmeniz gerekiyor. Evet ayva çekirdeğinin faydalarını öğrendim fakat nasıl kullanmam gerekir dediğinizi duyar gibiyiz. Bu nedenle sizlere ayva çekirdeğinin hangi amaçla nasıl kullanılması gerektiğinden bahsedeceğiz.
 • Çocuklarda görülen ishal problemini gidermek için 5-6 gram ayva çekirdeğini yaklaşık 1 bardak suda kaynatın. Yaklaşık olarak 15-20 dakika kaynattığınız ayva çekirdeğini hafif soğuduktan sonra kullanabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzda görülen ishal problemi kısa sürede iyileşme gösterecektir.
 • Özellikle bronşit ve nezleye iyi gelen ayva çekirdeğini boğazda görülen ağrı, kızarıklık ve şişlik için kullanmak istiyorsanız yine aynı şekilde ayva çekirdeği ile hazırladığınız suyu kullanarak gargara yapmalısınız.
 • Mikroplarla ilgili rahatsızlıklarda kullanmanız gereken ise ezilmiş ayva çekirdeğidir. Ezilmiş ayva çekirdeği ile çay hazırlayarak tüketin.
 • Size önerdiğimiz şekilde hazırladığınız çayı soğutarak cildi yumuşatmak amacıyla, yanık izlerinde ve egzama gibi problemlerde de kullanabilirsiniz.
 • Ayva çekirdeği çayını emziren anneler meme uçlarında oluşan çatlaklar için kullanabilir. Aynı zamanda dudak çatlaklarını önlemeye de yarar.
 • Ayva çekirdeği çayı cilde uygulandığında ciltte bulunan kırışıklıkları gidermede ve cildi gençleştirmede etkilidir.
 • Göz iltihaplanmaları için ayva çekirdeği çayı ile ılık ya da soğuk şekilde kompres uygulanab]]> Ayva Suyu https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-suyu.html Sat, 08 Dec 2018 04:24:25 +0000 Ayva Suyu, Terkibinde şeker, pektin, tanin gibi maddeler bulunur, içeriğindeki vitaminler yaşam için çok lüzumludur. Gebeliğin üçüncü ayından başlayarak sürekli olarak ayva suyu içilirse, çocuğun güzelliğine Ayva Suyu, Terkibinde şeker, pektin, tanin gibi maddeler bulunur, içeriğindeki vitaminler yaşam için çok lüzumludur. Gebeliğin üçüncü ayından başlayarak sürekli olarak ayva suyu içilirse, çocuğun güzelliğine etkili olur. Ayvanın kokusu, dimağı ve kalbi takviye eder. Ayva suyu, ruha kuvvet vericidir. Bu özelliği çiçeğinde de böyledir. Şayet ayva suyu bal ile karıştırılıp içilirse, idrarı daha artırıcı olur. Emdiren annelerin göğüslerinde oluşan ağrıyı keser. Ayva suyunun sağlığa olan faydaları artık daha fazla medyada yer alıyor ve basında yer buluyor. Ayva meyvesi ülkemizde oldukça yetişen ve bayağı olarak bolca bulunan bir meyvedir. Ne yazık ki ayva fazla tüketilen meyvelerden değildir. Bunun sebeplerinden bir tanesi de ayva ve ayvadan elde edilen ayva suyunun faydaları formunda insanlara fazla anlatılamaması olsa gerek diye düşünüyoruz. Bu nedenle sizlere ayva suyunun kullanımı ve nelere iyi geleceği konusunda bilgileri paylaşalım.

  Ayva Suyu Ve Ayvanın Faydaları;

  • Ayva, çocuklarda sağlığı korur, büyüme ve gelişmeyi hızlandırır.
  • Çoğu hastalığa şifa veren ayva, kalp, akciğer, boğaz, mide, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıklarının tedavisinde fayda sağlamaktadır.
  • Her insanda sinir sistemini güçlendirir, mide ve bağırsakları mikroplardan muhafaza ederek hazımsızlık gibi sorunları önler.
  • Cilt yüzeyinde ve tırnakların daha kuvvetli ve parlak hale getirir.
  • Grip ve nezle de iyileşmeyi sağlar. Ayva veya ayva suyu ishali önlemede çok faydalıdır. Meyvesi ya da meyvesinden yapılan şurup ve kompostosu ishale olduğunca kuvvetlidir.
  • Vücudun zindeliğini artırır, dinç tutmaya yardımcı olarak yorgunluğu ve bitkinliği iyileştirir.
  • Ağız kokusunu önler. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller kalbi ve damar hastalıkların önüne geçerek, varisi önlediği ve tedavisiyle yardımcı olan, cinsel gücü de yükselttiği önerilmektedir.
  • Kanı kötü kolesterolden koruyarak damar sertliğini önler. Ayva hoşafı ağızdaki yaralarda iyi geldiği bildirilmektedir.
  • Tereyağı ile pişirilen ayva, balgamı söker, kronik öksürüğe, solunum sistemi hastalıklarına ve bronşite çok faydalıdır.
  • Ayvanın çiçekleri kaynatılıp, içilirse annelerde sütünü çoğaltmaktadır. Kalbi kuvvetlendirir. Baş ağrılarına iyi gelmektedir.
  • Ayva kabuklarını kaynatıp içilmesi, idrar yolu iltihaplarında iyileşmeyi sağlar. Boğazdaki şişlik ve ağrılar için ayvanın yaprakları kaynatılıp suyuyla gargarası yapılır. Dudak çatlamalarını engellemek ve iyileştirmek için ayva çekirdekleri kaynatılıp dudakların bu suyla yıkanması sağlanır.
  • Ayva yapraklarını çay gibi demleyip içildiğinde sakinleştirdiği ve uykusuzluğu da gidermeye yardımcıdır.
  Ayva Suyu

  Ayva Suyu Nasıl Yapılır

  Malzemeler; 3 adet ayva, 1,5 su bardağı toz şeker, 5 su bardağı su, 3 adet karanfil

  Yapılışı; İlk önce ayvaların kabuklarını soyalım. Sonra ortasından ikiye bölüp çekirdeklerini çıkaralım. Çıkardıktan sonra ince ince dilimleyip doğrayalım. Sonra doğradığımız ayvalarımızı bir tenceremizin içine alıp, üzerine şekerimizi, ayva çekirdeklerimizi ve karanfil suyumuzu ilave edelim. Ocağa alıp yüksek ateşte ayvalar yumuşayana deyin pişirelim. Daha sonra pişen ayvamızı soğumaya bırakalım ve kaselere doldurup servis edelim.

  ]]>
  Ayva Marmelatı https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-marmelati.html Sat, 08 Dec 2018 11:21:23 +0000 Ayva marmelatı kış günlerinde hazırlayabileceğiniz bir reçel türüdür. Kahvaltılarınızda severek tüketebilirsiniz. Ayva kış meyveleri içerisinde reçele, marmelata en uygun meyvedir. Grip ve nezle gibi hastalıkla Ayva marmelatı kış günlerinde hazırlayabileceğiniz bir reçel türüdür. Kahvaltılarınızda severek tüketebilirsiniz. Ayva kış meyveleri içerisinde reçele, marmelata en uygun meyvedir. Grip ve nezle gibi hastalıklarınızın bir an önce iyileşmesini istiyorsanız, kışın bol miktarda ayva tüketmenizi öneririz. Tabi bunun yanında pek çok faydası olduğunu da belirtelim. Şimdi marmeletımızı hazırlayalım, kahvaltılarımızda afiyetle tüketelim.

  Ayva marmelatı için gerekli olan malzemeler

  • 4-5 adet ayva
  • 4,5 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı su
  • Ayvanın çekirdekleri
  • 10-15 adet karanfil
  • Yarım limon suyu
  Ayva Marmelatı

  Ayva marmelatı yapım aşamaları

  Ayvaları yıkayarak, kabuklarını soyunuz. Hepsini rendeleyip, bir tencerenin içerisine alın. Üstüne ayva çekirdeklerini, toz şekeri, karanfilleri ve suyu ilave ederek, orta derecede yanan ateşin üzerine alın. Kısık ateşte kıvamını bulana kadar pişirmeye devam edin. Kıvamını bulduğunuzda, limon suyunu ilave ederek ateşin altını kapatınız. Ocaktan indirdikten sonra karanfilleri ve ayva çekirdeklerini marmelatın içerisinden temizleyin. Marmelatın içine ayva çekirdeklerini güzel renk verdiğinden, karanfilleri ise aromasından ötürü koyuyoruz. Böyle olunca altın sarısı ve mis gibi kokan bir marmeleta sahip oluyoruz. Marmelatınız soğuduktan sonra kavanoza koyabilirsiniz. Artık kahvaltılarda, kurabiyelerde kullanacağınız ayva marmelatı elinizin altında. Konuklarınıza da gönül rahatlığı içerisinde ikram edebilirsiniz. Eminiz onlarda beğenecektir.

  Afiyet olsun. 

  ]]>
  Kaymaklı Ayva Tatlısı https://www.ayvatatlisi.gen.tr/kaymakli-ayva-tatlisi.html Sun, 09 Dec 2018 01:15:54 +0000 Kaymaklı Ayva Tatlısı İçin Malzemeler4 adet ayva8 yemek kaşığı toz şeker2 su bardağı unAntep fıstığı1 adet limon suyuKaymakKaymaklı Ayva Tatl Kaymaklı Ayva Tatlısı İçin Malzemeler
  • 4 adet ayva
  • 8 yemek kaşığı toz şeker
  • 2 su bardağı un
  • Antep fıstığı
  • 1 adet limon suyu
  • Kaymak
  Kaymaklı Ayva Tatlısı Yapımı

  Kaymaklı ayva tatlısını yapmaya başlamadan önce 4 adet ayvanın kabuklarını soyun, ayvaları ortadan ikiye ayırarak çekirdeklerini çıkarın ve bol su ile yıkayın. Daha sonra derin bir kaba ayvaları koyun üzerine bol su ve 1 adet limon suyu dökerek 10 dakika bekletin. Derin bir teflon tencereye ayvaları dizin. Ayvaların üzerine her ayva için 1 yemek kaşığı şeker koyun. Ayvaların üzerini geçmeyecek şekilde su ilave edin. Kaymaklı Ayva TatlısıAyvanın çekirdeklerini suyun içine koyun ve orta ateşte yaklaşık olarak 1 saat kadar kaynatın. Ayvanın çekirdekleri ayvaya renk vereceğinden dolayı atmayın. Ayvalar yumuşamamış olursa yarım saat daha kaynatın. Ayvaları servis tabağına alın ve soğuduktan sonra üstlerine antep fıstığı serpin. Daha sonra yanına kaymak koyun. Kaymaklı ayva tatlısı hazır. Soğuk servis edin. Afiyet olsun.
  ]]>
  Ayva Tatlısı https://www.ayvatatlisi.gen.tr/ayva-tatlisi.html Sun, 09 Dec 2018 14:04:02 +0000 Ayva tatlısı için malzemeler 2 adet orta boy ayva1.5 su bardağı su1 adet çubuk tarçın2 su bardağı toz şekerCeviz içiKaymak Ayva Ayva tatlısı için malzemeler

  • 2 adet orta boy ayva
  • 1.5 su bardağı su
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 2 su bardağı toz şeker
  • Ceviz içi
  • Kaymak

  Ayva tatlısı hazırlanışı

  Öncelikle ayvaları bol suda iyice yıkadıktan sonra kabuklarını soyun içindeki çekirdekleri çıkarıp bir tabağa koyun. Ayvanın kabuğunu ve içinden çıkan çekirdeklerini  asla atmayın. Çünkü tatlınızı yaparken ayvanın kabuğu ve çekirdeklerini tatlıyı pişirirken renk vermesi için kullanacağız. Ayva  Tatlınızı yapmaya başlayabiliriz. Soyduğunuz kabukların büyük bir bölümünü tencerenin dibine eşit bir şeklide yayın. Üzerine ayvaları yerleştirin kalan kabukları,çubuk tarçını ve ayvanın çekirdeklerini tencerenin içine yerleştirip 1.5 su bardağı suyu ekleyin ve orta ateşte kaynatmaya bırakın.

  Ayva tatlınız kaynamaya başladıktan sonra 2 su bardağı toz şekeri eşit bir şeklide tatlının üzerine dökün ve kapağını kapatıp orta ateşte pişirmeye bırakın. Yaklaşık olarak 1 saat sonra tatlınızı ocaktan alın uzun süre pişmesinin sebebi rengini ve kıvamını bu sürede almasıdır. Her  15 dakikada bir tatlınızı kontrol etmeyi unutmayın çünkü kontrol etmezseniz eğer tatlının dibi tutabilir.

  Tatlının dibindeki sudan alıp ayvaların üstüne dökün. Tatlınız piştikten sonra borcama alın ve üzerine şerbetini döküp ( tencerede pişirirken kullandığınız şerbeti) soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra isteğinize bağlı bir top kaymak koyup ceviz ile süsleyip servis edebilirsiniz. Ayva tatlınız hazır. Afiyet olsun.

  Ayva Tatlısı

  Ayva tatlısı pişirmenin püf noktaları

  Tatlınızı lezzetli ve tadın da olmasını istiyorsanız ayvaların mutlaka taze, tatlı ve ekşi olmaması gerekir. Ekşi ayva tatlının da ekşi olmasına sebep olur ve ağız tadınızı bozabilir. Eğer ekşi ayva kullanacaksanız  tatlının şerbetini artırmalısınız. Şekerinizi 1.5 su bardağı değil de 3 su bardağı olarak ayarlayın. Yine aynı şeklide tatlının suyunu da 1.5 su bardağından 3 su bardağına çıkarın. Tatlınızı hazırlarken orta ateşte mutlaka pişirin. Yüksek ateşte pişirirseniz eğer tatlını dibi tutar rengini ve kıvamını vermez.

  ]]>